UCI

Sedmý den MS plný časovek a týmových soutěží

Silniční cyklistika

V páté desítce skončili čeští reprezentanti Filip Řeha a Štěpán Telecký v časovce kategorie do 23 let na mistrovství světa. Novým šampionem je Ital Milesi.

Dvaadvacetiletý Filip Řeha ztratil na vítěze téměř čtyři minuty a obsadil jednačtyřicátou příčku. Štěpán Telecký, osmnáctiletý mladík, byl na trase ještě o minutu déle, a tak jeho čas stačil na padesátou pozici.

„Štěpán Telecký měl časovku rozjetou velice slibně. Jenže přibližně v polovině závodu ho potkal neuvěřitelný technický problém, když doslova namotal řetěz na časovkářském speciálu kolem kliky. To reálně znamenalo konec nadějí, protože nebylo možné na místě vše bez ztráty opravit a zbytek trasy musel absolvovat na rezervě, což bylo silniční kolo sice s diskem, ale bez klasického časovkářského řízení, takže nemohl na kolo zalehnout,“ popsal anabázi padesátého klasifikovaného závodníka René Andrle, trenér reprezentace.

„Filip Řeha se necítil od začátku dobře. Časovka mu nesedla a na výsledku se to projevilo. Každopádně jsme chtěli, aby si oba kluci jako příslib pro budoucnost vyzkoušeli tuhle úroveň a konfrontovali se s nejlepšími, čímž získají skvělé zkušenosti,“ uvedl René Andrle.

Zlato získal jednadvacetiletý Ital Lorenzo Milesi. Trasu dlouhou 36,2 km s převýšením 195 metrů prolétl za třiačtyřicet minut a jeho průměrná rychlost byla 50,5 kilometrů v hodině! Stříbro slavil dvacetiletý belgický závodník Alec Segaert, na třetí příčce skončil Hamish McKenzie, osmnáctiletý Australan.

V závodě štafet horských kol ve skotském Tweed Valley obsadil český tým dvanácté místo.

Zlato získali Švýcaři a obhájili loňské prvenství z Les Gets. Druhý byl o devět sekund tým Francie, bronz získala dánská reprezentace. Český tým, který sestavil štafetu z bezkonkurenčně nemladších jezdců ve startovním poli, ve složení Jan Sáska, Ondřej Novotný, Simona Spěšná, Eliška Hanáková, Adéla Holubová a Jan Zatloukal, ztratil na Švýcary více než čtyři minuty.

„Špatně jsme odstartovali a nabrali ztrátu už v prvním kole, což je pro závod v takto silném obsazeni klíčové. Tim víc musím pochválit náš tým, složený pouze z juniorů a třiadvacítkářů a tedy bezkonkurenčně nejmladší, že bojoval až do konce o každou příčku,“ okomentoval výsledek reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Na programu MTB byly dnes také závody elektrokol. Za českou výpravu se představil mistr republiky z Bedřichova Michal Swárovský, který mezi světovou špičkou bral 18. místo. Mistrem světa v eMTB se stal Švýcar Joris Ryf.

Dráhová cyklistika

Po skvělém úterním výkonu v madisonu, kdy dovedl Nový Zéland k bronzu, předvedl Aaron Gate ještě lepší představení v bodovacím závodu jednotlivců. Zvítězil naprosto přesvědčivě, když nasbíral uctihodných 123 bodů a druhého Španěla Alberto Barcelo Torrese předčil o 16 bodů. Adam Křenek při své premiéře v kategorie elite obsadil 15. místo s jediným získaným bodem.

Zlato z loňského roku obhájila v omniu Američanka Jennifer Valenteová. Česká zástupkyně Petra Ševčíková obsadila 18. místo.

Trial

V úvodní disciplíně šampionátu v trialu, kterou byl závod týmů, vyhráli jezdci Španělska. Česká sestava ve složení René Vymětal, Martin Damborský, Eliška Hříbková, Vojtěch Kalaš, Václav Kolář obsadila mezi třinácti týmy jedenáctou pozici.

Silniční cyklistika – časovka muži U23

1.Milesi L. (Ita.) 43:00.46, 2. Segaert A. (Bel.) +11.27, 3. McKenzie H. (Aus.) +50.79,..41. Řeha F. +3:53.57, 50. Telecký Š. +4:53.42 (oba ČR)

Štafety – 1. Švýcarsko (Lillo, Halter, Indergand, Blöchlinger, Hutter, Schurter) 1:05:42, 2. Francie (Boichis, Hemon, Lecomte, Burquier, Moulain, Sarrou) -9, 3. Dánsko (Lillelund, Philipsen, Lillelund, Pedersen, Bohé Carstensen) -41, …12. ČR (Sáska, Novotný, Spěšná, Hanáková, Holubová, Zatloukal) -4:04.

eMTB – 1. Ryf J. (Švýc.) 58:29, 2. Pigeon H. (Fra.) +0:21, 3. Gilloux J. (Fra.) +1:38,..18. Swárovský M. (ČR) +6:56