UCI

Desátý den MS, finále programu MTB a silniční závod U23

Desátý den MS, finále programu MTB a silniční závod U23

MTB

Sedmnáctou příčku v krásném a dramatickém mistrovském závodě horských kol v Glentress Forest obsadil český reprezentant Ondřej Cink. V závodě zvítězil favorit Tom Pidcock z Velké Británie.

“Na Ondřejovi se ke konci náročného závodu začal projevovat tréninkový výpadek zapříčiněný onemocněním, nicméně i tak je umístění v první světové 20 velmi kvalitní,“ okomentoval výsledek stručně reprezentační trenér Viktor Zapletal. 

Dále z českých reprezentantů skončil na 69. pozici Marek Rauchfuss, 70. Lukáš Kobes a 74. Jan Škarnitzl. 

Mezi ženami 33. příčku obsadila v Glentress Forest jediná česká zástupkyně v elitní kategorii žen, Jitka Čábelická. Závod ovládla Pauline Férrand-Prevot z Francie.

Silniční cyklistika

Třiadvacátý finišoval Pavel Bittner v závodě mistrovství světa do třiadvaceti let s hromadným startem. Novým světovým šampionem je Francouz Axel Laurance, který předvedl skvostný výkon v úniku. Stříbro bral Portugalec António Morgado, senzační bronz Martin Svrček ze Slovenska.

Bitva dlouhá 168,4 km s převýšením 2000 metrů se podle očekávání rozhodla při závěrečných okruzích v Glasgow. Dvacetiletý Pavel Bittner, který patřil ke kandidátům na medaili, v klíčové pasáži prakticky ztratil naděje na úspěch. 

„Drželi jsme docela dobrou pozici, což bylo důležité při nájezdu na okruhy. Jenže se to před námi semlelo, někomu to podklouzlo a já znenadání ležel na zemi. Docela mi dlouho trvalo, než jsem se zvednul, protože jsem cítil skutečně velkou bolest. A pak ještě chvilku trvalo, než jsem dostal nové kolo,“ komentoval zásadní okamžik vystoupení na mistrovství světa Pavel Bittner.

„Měl jsem ztrátu asi tři minuty na peloton, ale Tomáš Přidal, Pavel Novák a Adam Seeman mi pomohli dojet co nejdále. Pak jsem jel doraz, abych se dostal dopředu. Kluci mi neskutečně pomohli,“ vyzvedl Pavel Bittner týmovou spolupráci.

Ve finále se musel spokojit s třiadvacátou příčkou. „Na konci mi síly vydané při stíhačce přední skupiny chyběly. Myslel jsem, že mi ještě něco zůstane v nohách a nějak závěr zvládnu, ale složení skupiny nenahrávalo, abychom se dotáhli na únik v čele závodu. Poslední tři kola jsem byl na limitu. Do cíle jsem se spíše doklouzal,“ přiznal nejlepší český závodník.

Hlavou se mu honila potřeba důkladného vyšetření. „Dokud jsem jel, tolik jsem následky pádu nevnímal. Ale bolest v leté straně těla je docela intenzivní. Doufám, že budu v pořádku,“ obával se následků pro další fázi sezony Pavel Bittner.

Dvaadvacetiletý Axel Laurence proletěl závod průměrnou rychlostí 41,246 kilometrů v hodině a zajistil, že tým Alpecin-Deceuninck bude mít duhový dres v obou hlavních kategoriích, protože Mathieu van der Poel ovládl elitní kategorii.

Sálová cyklistika

Po páteční prohře Tomáše Horáka s Radkem Adamem 4:7 s Rakouskem dnes čeští reprezentanti v kolové překvapili Švýcary a vyhráli 2:1. V dalších zápasech však nestačili na Francii (4:5) a Německo (0:4), ovšem Belgii se jim podařilo zdolat 6:2, což jim zajistilo v tabulce čtvrté místo. To znamená, že v boji o postup do semifinále si zopakují souboj s Francií.

V kvalifikaci mužů v krasojízdě stačil výkon Kryštofa Nečase na patnácté místo, Jakub Mašek dostal od rozhodčích 132,19 bodů, ale k postupu do finálové čtveřice to bylo daleko a obsadil desátou pozici. Tomáš Gruna a Jakub Mašek v kvalifikaci dvojic získali 89,37 což znamenalo páté místo.

BMX Racing

Juniorka Sabina Košárková postoupila z kvalifikace do dalších bojů na MS BMX Racing. Stejně tak Marek Neužil v kategorii muži U23 a Eliška Bartůňková v elite ženy. Ta sice v prvním kole skončila pátá a přímý postup si nevybojovala, ale v opravách uspěla a bude v závodě pokračovat.

Do finálových bojů se z osmifinále bohužel neprobojovali Matěj Linhart a Jakub Cidlinský. 

Trial

Jediný český zástupce ve finálových závodech junior Vojtěch Kalaš v kategorii 20″ získal na pěti sekcích 70 bodů, což na soupeře bohužel nestačilo a obsadil šesté místo.

Para cyklistika

Posledním para cyklistou, který zasáhl do bojů o medaile na světovém šampionátu v Glasgow byl Ivo Koblasa v kategorii C2. Ivo dokončil svůj závod měřící přes 64 km na 9. místě, což lze výsledkově hodnotit jako jeho standart. 

Výsledky:

MTB XCO

Ženy – 1. Pauline Férrand-Prevot (FRA) 1:24:14, 2. Loana Lecomte (FRA) +1:14, 3. Puck Pieterse (NED) +1:27, …33. Jitka Čábelická +9:42.

Muži – 1. Tom Pidcock (GBR) 1:22:09, 2. Samuel Gaze (NZL) +0:19, 3. Nino Schurter (SUI) +0:34, …17. Ondřej Cink +2:45, 69. Marek Rauchfuss +8:31, 70. Lukáš Kobes +9:04, 74. Jan Škarnitzl -1 kolo.

Silniční cyklistika 

Muži do 23 let – 1. Laurance (Fr.) 4:04:58, 2. Morgado (Portug.), 3. Svrček (SR) oba +2, …23. Bittner +3:16, 34. J. Ťoupalík +4:54, 38. Novák +4:57, Přidal, Seeman (všichni ČR) oba nedokončili.

Sálová cyklistika:

Základní skupina kolová – 1. Rakousko 15, 2. Německo 12, 3. Francie 7, 4. ČR (Horák, Adam) 6, 5. Švýcarsko 4, 6. Belgie 0.

Dvojice open – 1. Schefold, Hanselmann 169,63, 2. Styberová, Rödiger (všichni Něm.) 159,50, 3. Lim Tsz Hin, Lim Tsz Leung (Hong.) 118,64, …5. Gruna, Mašek (ČR) 89,37.

Trial

Junioři 26″ – 1. Cegarra (Šp.) 180, 2. Pasturel (Fr.) 130, 3. Ostheimer (Rak.) 130, ..6. V. Kalaš (ČR) 70.

Para cyklistika – hromadný závod

MC2 – 1. Leaute A. (Fra.) 1:34.38, 2. Hicks D. (Aus.) + 2, 3. Vromant E. (Bel.) + 45, ..9. Koblasa I. (ČR) +1:41

FOTO: Michal Červený – MTB, Jan Brychta – silnice

Autor článku: Admin