UCI

Osmý den MS a Hanáková těsně pod stupni vítězů!

Skvělé čtvrté místo obsadila juniorka Eliška Hanáková v závodě cross country horských kol na světovém šampionátu ve skotském Tweed Valley. Eliška až do konce závodu útočila na bronz, ale bohužel v nádherném souboji s polskou reprezentantkou Grzegorzewskou prohrála.

Závod se nevydařil českým juniorům, kterým se nevyhnuly pády ani kolize. Nejlepším umístěním bylo 25. místo Ondřeje Novotného, David Friedel dokončil závod na 41. pozici.

Ondřej Cink obsadil ve večerním short tracku 12. místo. Zvítězil Novozélanďan Samuel Gaze, který obhájil loňský titul. Druhý skončil Francouz Victor Koretzky, třetí Brit Thomas Pidcock. „Ondřej bojoval jako lev a můžeme konstatovat, že patřil mezi jezdce, kteří se dnes postarali o zajímavý a dramatický závod. Výsledné 12. místo dokládá Ondřejovu pozici v absolutní světové špičce,“ okomentoval výsledek reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Jediná Češka na startu ženského závodu, Jitka Čábelická, obsadila 18. místo. Zvítězila Pauline Férrand-Prevot z Francie.

Silniční cyklistika

Sedmou příčku mezi ženami do 23 let vybojovala Eliška Kvasničková v časovce na cyklistickém mistrovství světa. Za vítěznou Niedermaierovou z USA zaostala téměř o tři minuty. Jedenáctá ve stejné kategorii do 23 let dokončila závod druhá česká reprezentantka Kristýna Burlová.

„Byla to moje premiéra mezi ženami. Po obrátce foukalo, takže to bylo docela těžké. Závěrečný kilometr s prudkým stoupáním byl opravdu náročný, tam jsem se prakticky zastavila. Ale snažila jsem se vydat ze všech sil a myslím, že to dobře dopadlo,“ hodnotila vystoupení v závodě Eliška Kvasničková, osmnáctiletá česká reprezentantka.

O tři roky starší Kristýna Burlová na mistrovství světa rovněž debutovala. „Nikdy v životě jsem nejela delší časovku. Zpočátku se mi jelo dobře, ale po obrátce byl silný vítr a konec byl skutečně hodně těžký. Čekala jsem trošku lepší výkon, nicméně jsem s vystoupením v časovce spokojená,“ ohlížela se za bitvou s trasou dlouhou 36,2 km a převýšením 195 metrů.

Mistryní světa v elitní kategorii se podruhé v kariéře stala Chloe Dygertová. Šestadvacetiletá Američanka zopakovala vítězství z roku 2019.

Para cyklistika

V Dumfries se dnes konala druhá část programu časovek pro handicapované sportovce. Na startu se v kategorii muži C2 představil Ivo Koblasa, který bral 10. příčku.

Trial

V Glasgow Green po včerejším závodu týmů dnes pokračovali junioři kategorie 20″, 26″ a ženy v kvalifikaci. Mezi juniory 20″ byli na startu tři naši jezdci, ale ani jeden z nich se do finálové šestice nedostal. Nejblíže postupu byl René Vymětal na sedmém místě s 680 body, šestý před ním Guillaume Camus z Francie jich měl 730. Vojtěch Hendrych skončil patnáctý, Jakub Kalaš devatenáctý.

Podstatně lépe si vedl v kategorii 26″ Vojtěch Kalaš, který se 480 body skončil pátý a v sobotu 12. srpna bude bojovat o medaili.

Mezi ženami startovala Eliška Hříbková, která brala 7. příčku.

Para cyklistika – časovka

MC2 – Leaute A. (Fra.) 23:10.91, 2. Hicks D. (Aus.) +6.17, 3. Vromant E. (Bel.) +25.4,..10. Koblasa I. +1:47.48

Ženy – elite (36,2 km): 1. Dygertová (USA) 46:59, 2. Brownová (Austr.) +5, 3. Schweinbergerová (Rak.) +1:12.

Ženy do 23 let (36,2 km): 1. Niedermaierová (USA) 49:27, 2. Kerbaolová (Fr.) +8, 3. De Wildeová (Belg.) +39, …7. Kvasničková +2:50, 11. Burlová (obě ČR) +3:48.

Juniorky (13,4 km): 1. Wilsonová-Haffendenová (Austr.) 19:31, 2. Sharpová (Brit.) +16, 3. Venturelliová (It.) +29, …27. Douděrová +1:56, 32. Kaňkovská (obě ČR) +2:18.

Juniorky – 1. Isabella Holmgren (CAN) 1:07:37, 2. Marin Lowe (CAN) +0:39, 3. Natalia Grzegorzewska (POL) +1:24, 4. Eliška Hanáková +1:50.

Junioři – 1. Albert Philipsen (DEN) 1:07:55, 2. Elian Paccagnella (ITA) +0:54, 3. Ian Ackert (CAN) +1:03 … 25. Ondřej Novotný +4:53, 41. David Friedel +6:43.

Muži Short track – 1. Samuel Gaze (NZL) 20:27 2. Victor Koretzky (FRA) +0:00 3. Tom Pidcock (GBR) +0:02,… 12. Ondřej Cink +0:12, 33. Jan Škarnitzl +0:55, 45. Lukáš Kobes -3 kola.

Ženy Short track -1. Pauline Férrand-Prevot (FRA) 21:17, 2. Puck Pieterse (NED) +0:04, 3. Evie Richards (GBR) +0:09, … 18. Jitka Čábelická +1:13.