UCI

Jedenáctý den MS a poslední boje o medaile

Jedenáctý den MS a poslední boje o medaile

Silniční cyklistika

Mimořádně těžkou premiéru mezi ženskou elitou absolvovala Eliška Kvasničková při závodě mistrovství světa v silniční cyklistice. Při závodě s hromadným startem byla nejmladší v celém balíku. Finišovala v sedmé desítce. Jen o šest pozice lépe končila Tereza Neumanová, Kristýna Burlová závod nedokončila.

„Byl to obrovský rozdíl. Strašně těžký závod. Nikdy jsem v kariéře nezažila nic podobného,“ hodnotila vystoupení v hromadném závodě Eliška Kvasničková, která byla v osmnácti vůbec nejmladší ženou v pelotonu.

„Zkusila jsem nastoupit třináct kilometrů po startu. Větrala jsem se na špici asi tři kilometry, ale nikdo se mnou nechtěl jet. Pak se začalo nastupovat a všechny holky mě přeletěly. Nějak jsem se v balíku udržela, než se najelo do kopce, kde jsem odpadla. Aby toho nebylo málo, tak ve skupince, kde jsem se držela, jedna holka přímo před mým kolem spadla a skupina mi ujela,“ popisoval trable při debutu mezi elitou Eliška Kvasničková.

„Dokázala jsem se do skupiny vrátit, a dokonce jsme dojely hlavní balík, což se podařilo těsně před nájezdem na okruhy. Ale nestihla jsem se dostat dopředu, takže pro mě byl závod utrpením,“ přiznávala upřímně Eliška Kvasničková s ohledem na členitost okruhu v Glasgow.

O šest pozic lépe byla klasifikována jako šestapadesátá Tereza Neumanová, která má zkušenosti z nejlepších závodů v rámci ženské World Tour. „Neměla jsem síly, abych se udržela v první skupině. Je třeba brát jako realitu, že jsou ty závodnice o třídu jinde. Tam se musím ještě propracovat,“ krčila smířlivě rameny česká reprezentantka.

„Snažila jsem se najet v co nejlepší pozici na okruhy a stálo mě hodně sil, abych se pohybovala na správných pozicích. Chtěla jsem pak ještě zaspurtovat o lepší výsledek, ale v posledním kopci už jsem měla křeče. Každopádně výsledek beru jako povzbuzení do další fáze sezony, protože na mistrovství světa jedou jen nejlepší holky a já zatím i s ohledem na týmové povinnosti neměla tu sezonu ideální,“ říkala Tereza Neumanová.

Titul slaví Belgie, která padesát let čekala na zlato z mistrovství světa v silniční cyklistice žen. V neděli utnula „bídu“ Lotte Kopecky, která ovládla závod dlouhý 154 kilometrů, kdy peloton po nájezdu z Loch Lomond absolvoval v Glasgow šest okruhů. 

Sedmadvacetiletá závodnice po nedělním triumfu odjíždí z mistrovství světa se třemi zlatými medailemi. Získala totiž zlato i v bodovačce a eliminačním závodě. Jako bonus má bronz z omnia.

Sálová cyklistika

Český pár Radek Adam a Tomáš Horák ve čtvrtfinále v kolové vedl nad Francií po čtyřech minutách díky dvěma zásahům Tomáše Horáka 3:0, ale průběh zápasu jim nepřál a v deváté minutě bylo srovnáno na 4:4. Dvě minuty před koncem však o postupu do semifinále rozhodl Radek Adam. V něm Češi však bohužel nestačili na Švýcarsko, které ve skupině porazili 2:1, ale v tomto důležitém souboji prohráli 3:6 a v boji o bronz nestačili poté Rakousko, které zvítězilo 8:5. Zlato vybojovalo Německo.

Krasojezdkyně Michaela Vosičková zajela 101,90 bodů, a to ji zařadilo na celkovou jedenáctou pozici v soutěži jednotlivkyň.

BMX Racing

V dnešním čtvrtfinále juniorka Sabina Košárková skončila druhá za Leilou Walkerovou z Nového Zélandu, ale konečnou stanicí pro ni bylo semifinále, v němž skončila až šestá. Marek Neužil v kategorii U23 ve čtvrtfinále postoupil ze třetího místa, ale v semifinále byl pátý a postup mu unikl jen těsně. Eliška Bartůňková v elitní kategorii žen ve čtvrtfinále skončila až šestá a byla vyřazena.

„V první řadě jsem spokojen, že z kvalifikace všichni naši jezdci postoupili do hlavního závodu, to byl náš cíl a podařil se splnit. Mrzí mě pád Jakuba Cidlinského ve čtvrtfinále a také dnes nám chybělo asi trochu štěstíčka a výkonnosti. Nechybělo moc a Sabina Košárková a Marek Neužil mohli být ve finále, a to by bylo skvělé,“ zhodnotil výkon jezdců reprezentační trenér Lukáš Tamme.

Výsledky:

Silniční cyklistika

Ženy – 1. Kopecky (Belg.) 4:02:12, 2. Volleringová (Niz.), 3. Ludwigová (Dán.) obě +7, …56. Neumanová, 62. Kvasničková obě +14:49, Burlová (všechny ČR) nedokončila.

Sálová cyklistika

Kolová – Čtvrtfinále: ČR – Francie 5:4, Švýcarsko – Německo 7:2, Semifinále: Švýcarsko – ČR 6:3, Německo – Rakousko 5:4, Finále: Německo – Švýcarsko 6:2, o 3. místo: Rakousko – ČR 8:5.

Krasojízda:

Muži – 1. Kohl 210,50, 2. Rapp (oba Něm.) 206,50, 3. Arellano (Šp.) 199,11, …10. Mašek, 15. Nečas (oba ČR).

Ženy – 1. Dandlová 182,93, 2. Füllerová (obě Něm.) 178,99, 3. Schneiderová (Rak.) 172,34,…11. Vosičková (ČR).

BMX Racing – finále

Juniorky – 1. Sturiská (Lot.), 2. Palová (Rak.), 3. Corleyová (USA).

Junioři – 1. Maturano, 2. Capello (oba Arg.), 3. Frizzarin (It.).

Ženy U23 – 1. Martinezová (Fr.), 2. Huttová (brit.), 3. Williamsová (N. Zél.)

Muži U23 – 1. Steiner (Švýc.), 2. Colysenet (Fr.), 3. Bearman (N. Zél.).

Ženy -1. Shrieverová (Brit.), 2. L. Smuldersová (Niz.), 3. Willoighbyová (USA), 4. Sakakiraraová (Austr.), 5. Pajonová (Kol.), 6. Reynoldsová (Austr.), 7. Veenstraová (Niz.), 8. Claessensová (Švýc.).

Muži – 1. Mahieu, 2. Pilard, 3. Daudet (všichni Fr.), 4. Ramirez (Kol.), 5. Rencurel (Fr.), 6. Cullen (Brit.), 7. Garoyan (Fr.), 8. Torres (Arg.).

FOTO: Jan Brychta – BMX, sálovka, silnice

Autor článku: Admin