UCI

Devátý den MS a deváté místo Holubové v XCO

Třiadvacítkářka Adéla Holubová předvedla v pátečním programu na mistrovství světa horských kol nejlepší český výsledek, když ve svém závodě dojela na 9. místě.

„Výsledek Adély je obdivuhodný vzhledem k tomu, že jí vůbec nevyšel start, horší už to ani být nemohlo a opouštěla prostor startu na posledním místě. Druhým problémem byly místní náročné technické pasáže, ale vše toto dokázala Adéla eliminovat ve výjezdech, kde naopak patřila vůbec k nejlepším,“ okomentoval výsledek reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Velmi dobré umístění si připisuje i na 19. pozici Patricie Srnská. 32. příčku obsadila Aneta Novotná a 39. místo Simona Spěšná.

Mezi českými muži U23 bylo nejlepším výsledkem 28. místo Jana Zatloukala.

„Honza Zatloukal se dnes v závodě kategorie U23 hodně trápil a výsledkem je až 28. místo. Naopak dobrý závod jel Filip Konečný, který navzdory nevýhodné startovní pozici a kolizi zadních řad na startu postupně stoupal pelotonem až na 39. místo. Jan Sáska do závodu ze zdravotních důvodů nenastoupil,“ doplnil reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Silniční cyklistika

S výrazným odstupem končili časovku na mistrovství světa ve skotském Glasgow čeští reprezentanti Mathias Vacek a Jakub Otruba. Trasu dlouhou 47,8 km s převýšením 280 metrů zvládl nejrychleji belgický fenomén Remco Evenepoel, který se zapsal do historie jako teprve druhý cyklista pyšnící se titulem z hromadného závodu i časovky.

„Byla to extrémně těžká časovka zejména délkou. Měsíc jsem na časovkářském speciálu neseděl kvůli zraněním z pádu při etapáku Tour de Wallonie. S ohledem na tento výpadek byl můj výkon docela dobrý,“ říkal v cíli jednadvacetiletý Mathias Vacek.

„Do budoucna mám určitě co zlepšovat. Musím se zaměřit na držení pozice a celkově i na síle pro tak dlouhé časovky. Ty si žádají dlouhodobou kontinuální přípravu,“ přemítal Mathias Vacek, v konečném účtování osmatřicátý.

O šest pozic níže bylo ve výsledkově listině jméno Jakuba Otruby, českého šampiona v časovce. „Asfalt v dějišti šampionátu byl hodně pomalý a časovka mimořádně dlouhá a těžká. Na trase nebyly úseky, kde by si člověk mohl odfrknout. K mimořádné náročnosti přispěl i silný boční vítr, kvůli němuž bylo složitější udržet kolo v ideální stopě,“ vykládal pětadvacetiletý český reprezentant.

Část závodu koukal na záda Nilse Politta, úřadujícího německého šampiona v časovce, který Otrubu na trase předjel. „Asi deset až patnáct minut jsem ho měl na dohled a viděl jsem, jakou volí stopu, což určitá výhoda byla. Ale musím uznat, že zejména v druhé polovině závodu to nebyl můj den. Jakmile se najelo do kopců, neměl jsem dobré nohy,“ přiznával Jakub Otruba klasifikovaný jako čtyřiačtyřicátý.

Novým světovým šampionem v časovce je belgický cyklista Remco Evenepoel, který trasu prolétl průměrem 51,847 kilometrů v hodině! Titul získal jako první Belgičan v historii a po loňském triumfu na mistrovství světa v hromadném závodě jako teprve druhý v dějinách ovládl oba silniční závody. Před ním podobný kousek svedl Španěl Abraham Olano. Stříbro slavil dvojnásobný světový šampion v časovce Ital Filippo Ganna. Senzační bronzovou medaili vybojoval britský mladíček Joshua Tarling, který v pouhých devatenácti letech pokořil většinu favoritů!

Trial

V areálu Glasgow Green pokračovaly třetím dnem soutěže trialistů. Na programu byla kvalifikace mužů kategorií 20″ i 26″. Českým reprezentantům se ale vůbec nedařilo a k postupu do finále byli hodně daleko.

Václav Kolář v kategorii 20″ obsadil v semifinále až devatenácté místo. Do sobotního finále postoupilo prvních šest jezdců. To samé platilo i v kategorie 26″, v níž Martin Damborský obsadil 36. místo.

Sálová cyklistika

Svůj turnaj rozehráli v hale Emirates Aréně v kolové Radek Adam s Tomášem Horákem, ale do bojů ve skupině vstoupili porážkou 4:7 s rakouskou dvojicí Patrick Schnetzer, Stefan Feurstein.

Dvanáct mužů v krasojízdě absolvovalo kvalifikaci. Mezi nimi Kryštof Nečas, který dostal od rozhodčích 97,73 bodů a je zatím na pátém místě. Zbylých deset mužů pojede kvalifikaci v sobotu a mezi nimi nastoupí na palubovku i Jakub Mašek.

Para cyklistika – hromadný závod

WT1 – 1. Vejvodová P. (ČR) 1:15.30, 2. Malzbender E. (NZL) + 6.55, 3. Gautier S. (CAN) + 12.59

MT2 – 1. Connors D. (USA) 57.19, 2. Celen T. (BEL) +0, 3. Jager M. (GER) + 3,..6. Mašín J. (ČR) + 14

MH1 – 1. Hordies M. (BEL) 1:21.17, 2. Cornegliani F. (ITA) + 20, 3. Wilcox B. (USA) + 2.29,..5. Jahoda P. (ČR) + 7.12

WH3 – 1. Zeyen A. (GER) 1:24:44, 2. Parker L. (AUS) + 3, 3. Vincent A. (FRA) + 3,..9. Antošová K. (ČR) + 13.24

MH3 – 1. Testa M.(ITA) 1:45.33, Quaile J. (FRA) + 0, 3. Merklein V. (GER) +0,..20. Antal V. (ČR) + 6.49

Muži U23 – 1. Charlie Aldridge (GBR) 1:13:53, 2. Adrien Boichis (FRA) +0:13, 3. Dario Lillo (SUI) +0:29, … 28. Jan Zatloukal +4:51, 39. Filip Konečný +6:13, DNS Jan Sáska.

Ženy U23 – 1. Samara Maxwell (AUS) 1:16:26, 2. Ginia Caluori (SUI) +1:01, 3. Ronja Blochlinger (SUI) +1:27, … 9. Adéla Holubová +4:21, 19. Patricie Srnská +6:44, 32. Aneta Novotná +10:10 39. Simona Spěšná -2 kola.

Silniční cyklistika – časovka

Muži (47,8 km): 1. Evenepoel (Belg.) 55:19, 2. Ganna (It.) +12, 3. Tarling (Brit.) +48, …38. M. Vacek +4:53, 44. Otruba (oba ČR) +5:51.

Junioři (22,8 km): 1. Chamberlain (Austr.) 28:29, 2. Wiggins (Brit.) +24, 3. Leidert (Něm.) +34, …27. Šumpík +2:06, 33. Král +2:23 (oba ČR).