Cyklokros

Boroš patnáctý na SP v Benidormu

Až ve svém jedenáctém cyklokrosovém startu v sezoně Nizozemec Mathieu van der Poel nezvítězil. Předposlední závod seriálu Světového poháru ve španělském Benidormu vyhrál Belgičan Wout van Aert, van der Poel dojel pátý. Na stupně vítězů šli ještě Michael Vanthourenhout a belgickou dominanci pojistil třetí Thibau Nys, čtvrtý skončil Eli Iserbyt a na čele celkového pořadí si upevnil své postavení. Patnáctou příčku vybojoval Michael Boroš.

V závodě juniorek se do elitní desítky dostala Amálie Gottwaldová, která dojela osmá, v průběžném pořadí seriálu jí patří sedmé místo. O dvě místa za ní je Kateřina Douděrová, která dnes skončila na 15. místě. Zvítězila Célia Geryová z Francie s náskokem dvaceti vteřin před slovenskou medailovou nadějí Viktórií Chladňovou. Mezi juniory bez české účasti potvrdil svoji letošní suverenitu Aubin Sparfel z Francie. V kategorii U3 vyhrál Emiel Verstrynge z Belgie, Václav Ježek skončil dvacátý.

Letos naposledy se na startu sešla trojice van Aert, van der Poel a Brit Thomas Pidcock. To dávalo tušit velice zajímavý souboj, a tak tomu také bylo. Tři největší favorité úvod nezvládli nejlépe. Van Aert byl po prvním kole dvanáctý, Pidcock patnáctý a van der Poel se kupředu musel prokousávat až z konce třetí desítky. Boroš se pohyboval kolem patnáctého místa a tak dojel až do cíle.

Již od druhého okruhu však byl na čele van Aert, šestý byl Pidcock a v jeho cíli byl van der Poel dvanáctý a v následném okruhu si nejlepší již dojel. Před polovinou závodu zbyli vepředu jen van der Poel a van Aert a zdálo se, že o vítězi se rozhodne mezi nimi. Duo však zvolnilo a vedoucí skupina se rozrostla. V předposledním kole zaváhal van der Poel a ostatní mu ujeli. Na čele se osamostatnili M. Vanthourenhout a van Aert, ale v posledním kopci nastoupil van Aert a bezpečně si dojel při svém posledním krosovém startu pro prvenství. Mezi ženami nestartovala Kristýna Zemanové, která nakonec do Španělska pro odložení a další komplikace s letem raději nedorazila a zůstala doma, kde kvalitně trénovala. Tradičně vládly Nizozemky. Od druhého kola jezdily na čele Puck Pietersová, Fem van Empelová a Ceylin del Carmen Alvaradová, jediná česká zástupkyně ve startovním poli, bronzová z domácího šampionátu, Simona Spěšná se pohybovala kolem třicátého místa v 56 členném pelotonu.

Ale již ve třetím kole zůstaly na čele pouze van Empelová a Pietersová a rozhodovalo se až v závěrečných metrech. Těsně vyhrála van Empelová, třetí v cíli Alvaradová již závod před koncem ví, že ji žádná ze soupeřek nemůže předstihnout.

Výsledky:

Juniorky:

1. Geryová (Fr.) 39:56, 2. Chladoňová (SR) +20, 3. Fergusonová (Brit.) +56, …8. A. Gottwaldová +1:45, 14. Hezinová +2:42, 15. Douděrová (všechny ČR) +2:51.

Junioři:

1.Sparfel (Fr.) 42:43, 2. Solen (Niz.) +1, 3. Simon (Fr.) +7.

Muži U23:

1. Verstrynge 48:25, 2. Michels +1, 3. Dockx (všichni Belg.) +5, …20. Ježek +1:59, 33. Kerl (oba ČR) +3:45.

Ženy:

1. van Empelová 52:53, 2. Pietersová +1, 3. Alvaradová +16, 4. Brandová (všechny Niz.) +27, 5. Vasová (Maď.) +33, 6. Casasolaová (It.) +44, …32. Spěšná (ČR) +5:14.

Pořadí SP:

1. Alvaradová 337, 2. Pietersová 290, 3. Brandová 259, 4. van der Heijdenová (Niz.) 214, 5. van Empelová 212, 6. Bakkerová (Niz.) 210, …14. Zemanová 126, 38. Hladíková 16, 50. Kopecká 11, 61. Jeřábková 8, 62. Vaníčková (všechny ČR) 7.

Muži:

1. van Aert 1:01:06, 2. M. Vanthourenhout +3, 3. Nys+7, 4. Iserbyt (všichni Belg.) +7, 5. M. van der Pol(Niz.) +12, 6. Vandebosh (Belg.) +13, …15. Boroš+1:31, 34. Vaníček (oba ČR) +5:l7.