ČSC

Vítězka Krále cyklistiky: Doufám v medaili z mistrovství světa

Vítězka Krále cyklistiky: Doufám v medaili z mistrovství světa

Pečeť na výjimečný cyklistický rok! Kristýna Zemanová, česká reprezentantka v cyklokrosu, se stala vítězkou ankety Král cyklistiky 2023. „Krásné završení roku, který byl nesmírně úspěšný,“ rozplývala se s korunkou na hlavě dvacetiletá závodnice týmu Brilon Racing po čtvrtečním galavečeru, který byl jednou z prvních oslav sto čtyřiceti let existence Českého svazu cyklistiky.

Kristýno prožila jste skvělý rok. Osm vítězství, sedm dalších umístění na stupních vítězů. Brala jste vítězství v anketě Král cyklistiky 2023 jako samozřejmost?

Nikdy mě nenapadlo, že bych mohla vyhrát celkově. Už jsem v minulosti dvakrát ovládla kategorii cyklokrosařů, ale dominovat celé anketě je krásné. Tušila jsem, že by to mohlo vyjít, ale byla jsem napnutá, dokud nezaznělo moje jméno. 

Jak říkáte, na podium jste vystoupila nejprve pro trofej za vítězství mezi cyklokrosaři, následně i za absolutní vítězství. Byla jste nervózní nebo jste si užívala večer v šatech?

Většinu času trávím v dresu nebo doma v teplákách. Jsem ráda, že jsem vyrazila do společnosti a jednou se oblékla jinak. Jednalo se o příjemnou změnu. Nervozitou jsem netrpěla. Dělám teď hodně rozhovorů a jsem za to ráda. Byť jsem introvert, baví mě povídat si s lidmi. 

Představuje ocenění v anketě Král cyklistiky 2023 i závazek do dalších měsíců?

Během minulého roku se mi povedlo celkově vylepšit umístění ve světovém poháru a proniknout několikrát do elitní desítky, čehož si moc cením. Doufám, že toto budu schopná v následujícím období zopakovat. Do další sezony mám obrovskou motivaci se na špici udržet, respektive se posunout ještě více dopředu.

Kromě vyvrcholení světového poháru vás čeká ještě mistrovství světa v Táboře, které se jede první únorový víkend. V jakém jste rozpoložení směrem k bitvě o duhový trikot?

Ve velmi dobrém. Doufám, že vše zdárně dotáhneme až k šampionátu, ten se odehraje bez problémů a já podám stoprocentní výkon. Závod bude mít určitě několik scénářů. Uvidíme, jak to bude vypadat.

Z českých reprezentantů nominovaných na šampionát jste největší medailovou nadějí. Vnímáte velká očekávání fanoušků?

Kdyby se mě lidé neptali dokola, asi bych nad tím nepřemýšlela. Mám takovou povahu, že chci podat nejlepší výkon, ať jedu ToiToi Cup nebo světový pohár.  Nedělám si hlavu z mistrovství světa, nechci mít nervy. Je to pořád cyklistika, která mě baví. Chci si udržet klidnou hlavu, neřešit, co kdo říká. 

Sama pro sebe jste si výsledek, s nímž budete v neděli po závodě mistrovství světa žen do 23 let spokojená, stanovila?

Chci odevzdat maximum. A nějak to dopadne. Ale upřímně, to nějak znamená medaili. Po úspěšně sezoně je těžké pomýšlet na něco jiného. Na minulém šampionátu jsem vybojovala bronz, tudíž doufám minimálně v opakování třetího místa. Ideální by bylo postavení na stupních ještě vylepšit. Ale uvědomuji si, že konkurence je veliká. Stejně jako mohu jet o zlato, mohu i při maximálním výkonu bojovat o páté šesté místo.

Mistrovství světa se pojede před domácími fanoušky. Umocňuje to vaše nadšení?

Až do mistrovství republiky v Táboře jsem to neřešila, ale po domácím šampionátu jsem si představovala, jaká asi bude atmosféra. Trať je hezky připravená. Vnímám jako velký bonus, že jsme mistrák odjeli na trati pro MS. Měla by to být výhoda. Přijede celá moje rodina, kamarádi, známí od táty z práce. Někteří vymýšlí nejrůznější transparenty. Na tu podporu se těším a doufám, že ji využiji.

Republikové mistrovství se odehrálo na zmrzlé trati. Předpověď směrem k šampionátu nevylučuje ani sníh. Jaký podklad by se vám líbil nejvíce?

Když je sucho a bláto, tak se ukáže hrubá síla. Je to o tom založit a jet. Sníh je o trpělivosti, je to specifické. Nedělat chyby, nezmatkovat a nechat jet kolo.

Sníh jste si vyzkoušela ve Val di Sole, kde jste finišovala při závodě světového poháru mezi elitou čtvrtá. Štvalo vás, že stupně vítězů o kousek unikly?

Byla jsem dvanáct sekund od podia. Ale s odstupem jsem si promítla soupeřky, proti nimž jsem na špici jela a uvědomila si, že nemohu být naštvaná. Jednalo se o super zkušenost. Ale třeba šesté místo z Dendermonde nebo páté ze Zonhovenu má ještě větší hodnotu, protože tam byla na startu ještě větší konkurence.

Máte v plánu absolvovat v Táboře v rámci mistrovství světa i štafetu? Nebo se budete koncentrovat na nedělní závod do třiadvaceti let?

Vnímám štafety jako skvělou věc. Člověk si okruh vyzkouší v ostrém tempu. V Americe na mistrovství světa i v Hoogerheide, nebo na mistrovství Evropy jsem štafetu jela ráda. Je to na jedno kolo, člověk nechá na okruhu sto procent. Ukážou se místa, kde se může rozhodovat. Štafety mi vždy pomohly vymyslet taktiku na hlavní závod. Tudíž určitě v týmu budu. Myslím, že můžeme být hodně vysoko.

AUTOR: Radek Malina

Autor článku: Admin