Cyklokros

Češi mají z cyklokrosového MS v Táboře dvě medaile

Češi mají z cyklokrosového MS v Táboře dvě medaile

Na cyklokrosovém šampionátu v Táboře vybojovali čeští závodnici 2 medaile. Tu první získal v závodu juniorů šestnáctiletý Kryštof Bažant, když dojel bronzový. Ještě lépe si vedla Kristýna Zemanová v kategorii U23, která získala stříbro, nestačila pouze na Zoe Bäckstedtovou z Británie. Skvěle si vedl i Michael Boroš, který skončil sedmý v závodu mužů, šestý titul světového šampiona vybojoval Mathieu van der Poel z Nizozemska. Se svoji dlouhou a úspěšnou kariérou se 31. místem rozloučil trojnásobný mistr světa Zdeněk Štybar.

Na startu nejpočetněji zastoupeného závodu stálo 74 juniorů z 21 států a mezi nimi i šestice našich reprezentantů, z nich nejvýše mířil Bažant. A závod tyto předpoklady naplnil. Lepší jak Bažant byli pouze vítězný Ital Stefano Viezzi a stříbrný Keije Solen z Nizozemska. Obrovská smůla potkala suveréna sezony Francouze Aubina Sparfela. Ten si vedl skvěle tři ze čtyř kol, kdy bojoval na čele s Viezzim, ale před nájezdem do cílové rovinky jej potkal defekt zadního kola a než se dostal do depa k výměně, dostali se před něj další medailisté a na Sparfela tak zbylo nepopulární čtvrté místo. Bažant vybojoval pro české barvy medaili v této kategorii po šesti letech, když tehdy skončil stříbrný Tomáš Kopecký.

Mistrovství světa v cyklokrosu, 4. února 2024, Tábor.

„Určitě jsem hrozně rád, že se to povedlo, byl to hrozně těžký závod. Start se mi povedl podle plánu, pak jsem se sice trochu propadl, ale v čele se držel od prvního kola. Poté jsem se snažil udržet Solena, ale ten byl dnes lepší. Určitě mě pak hnal dopředu defekt Sparfela, cítil jsem medaili a povedlo se to. Poslední kolo bylo hodně bolestivé, ale fanoušci byli úžasní, hrozně jsem si to užil,“ řekl s již bronzovou medailí na krku Kryštof Bažant.

Po bronzu ´cinkla´ medaile ještě cennější, stříbro získala Zemanová. Trojnásobná česká šampionka splnila medailové naděje našich fanoušků, když nestačila pouze na skvěle připravenou Bäckstedtovou, která po juniorském triumfu před dvěma lety vystoupila na nejvyšší stupeň i mezi ženami U23. Pro bronz si dojela pátá žena z pořadí Světového poháru Leonie Bentveldová z Nizozemska. Dařilo se i dalším českým závodnicím. Především bikerka Simona Spěšná při premiéře na světovém šampionátu dlouho bojovala o šesté, sedmé místo. V závěru jí však došly síly a dojela na dvanácté pozici.

Mistrovství světa v cyklokrosu, 4. února 2024, Tábor.

„Je to úplně neskutečné. Strašně jsem si přála před domácím publikem medaili. Když odjela Zoe a já viděla výraz Marie (Schreiberové), tak jsem viděla, že se zlomila. Potom jsem si vyhlédla místo, kdy jsem chtěla zaútočit v souboji s Bentveldovou a vyšlo to. Ani jsem na náročné trati nevnímala bolest, nepočítala jsem s tím, že zde může být tak těžké bláto. O to více mě to těší, fanoušci povzbuzovali, byli fantastičtí a ta medaile patří i jim,“ řekl Kristýna Zemanová.

V závodě elitních mužů za nizozemským fenoménem van der Poelem skončil druhý jeho krajan Joris Nieuwenhuis a bronz získal evropský šampion Michale Vanthourenhout z Belgie. Boroš si sedmým místem vyrovnal své kariérní maximum z roku 2017 z lucemburského v Bielsu. Svůj poslední závod kariéry absolvoval na okruhu v areálu Komora trojnásobný světový šampion Štybar, který na této trati slavil zlato na MS v roce 2010, dnes dokončil závod, i přes defekt v posledním okruhu, na 31. místě. Diváci mu na posledních metrech závodní kariéry připravili rozlučku s obrovským aplausem. Další naši jezdci Adam Ťoupalík skončil skončili na 27. místě, Jakub Říman čtyřiatřicátý.

Van der Poel v roce 2015 vybojoval v Táboře jeden ze svých předchozích titulů a dnes nebylo o jeho šestém zlatu pochyb prakticky ani minutu. Svůj čtrnáctý start v sezoně proměnil ve třinácté prvenství. Hned od startu nechtěl riskovat nějaký problém a do terénu vjel na první pozici, kterou neopustil. Boroš se držel na začátku druhé desítky, Štybar se z úplně posledního místa po staru dostal po prvním kole do poloviny třetí desítky.

Nizozemský suverén neustále svůj náskok před soupeři navyšoval, na dohled se mu držel pouze Nieuwenhius. Na třetí místo se po nepřesvědčivém startu propracoval mistr Evropy Vanthourenhout a dlouho s ním souboj o bronz sváděl Ronhaar. Po dvou okruzích byl Boroš třináctý, ale v dalším kole se posunul do elitní desítky. 

Mistrovství světa v cyklokrosu, 4. února 2024, Tábor.

Do posledního šestého kola vjel van der Poel s minutovým náskokem a zbytek závodu si mohl dovolit zvolnit a jet na jistotu. Po defektu van der Haara z Nizozemska zůstala v boji o šesté místo trojice Boroš a Belgičané Thibau Nys s Jensem Adamsem. První rezignoval zklamaný Nys a Adamsovi se podařilo v závěru setřást Boroše, jeho sedmé místo je však vynikající a byl prvním závodníkem v cíli za krosaři z Belgie a Nizozemska.

„Plán do posledního kola jsem neměl žádný, jel jsem prostě nadoraz. Říkal jsem si, že to vyjde nebo ne, škoda že to nevyšlo o místo výše, ale i tak jsem ohromně spokojený. Poslední dva roky jsme přípravu směřovali k tomuto závodu a vše mi vyšlo bez technických problémů. Musím poděkovat fanouškům, kteří mě hnali kupředu a moc jsem si to užil,“ řekl Michael Boroš.

Výsledky:

Junioři:

1.Viezzi (It.) 42:01, 2. Solen (Niz.) +9, 3. Bažant (ČR) +31, 4. Sparfel (Fr.) +48, 5. Philipsen (Dán.) +1:02, 6. Vassal (Fr.) +1:17, …34. Janout +5:36, 41. Lienert +6:08, 42. Havel +6:16, 56. Hájek +7:28, 65. Kraus (všichni ČR) +10:47.

Ženy:

1. Bäckstedtová (Brit.) 48:24, 2. Zemanová (ČR) +44, 3. Bentveldová (Niz.) +55, 4. I. Holmgreová (Kan.) +1:08, 5. Schreiberová (Luc.) +1:42, 6. van Sinaeyová (Belg.) +2:14, …12. Spěšná +3:24, 16. Hladíková +5:11, 24. Jeřábková (všechny ČR) +9:20.

Muži:

1. van der Poel 58:14, 2. Nieuwenhuis (oba Niz.) +37, 3. M. Vanthourenhout (Belg.) +1:06, 4. Ronhaar (Niz.) +1:36, 5. Iserbyt +2:08, 6. Adams (oba Belg.) +2:21, 7. Boroš (ČR) +2:29, 8. Meussen +2:35, 9. Nys (oba Belg.) +2:44, 10. Lloret Orts (Šp.) +2:48, …28. A. Ťoupalík +6:26, 31. Štybar +7:02, 34. Říman +7:56, 43. Vaníček (všichni ČR) -2 kola.

FOTO: Jan Brychta a Jaroslav Svoboda

Autor článku: Jaroslav Cícha