MTB

Cyprus Sunshine Cup se vrací na scénu

Cyprus Sunshine Cup se vrací na scénu

Po čtyřleté odmlce nabídne Kypr tradiční zahajovací závody MTB sezóny, i když tentokrát v jiném formátu.

Přelom února a března představoval v minulosti na Kypru tradiční “otvírák” MTB  sezóny a na tamních závodních tratích pravidelně startovala velká jména světové XC scény. Kypr vždy lákal nejen dobrou organizací závodů, ale také krásnou přírodou a příhodným středomořským klimatem. Poslední ročník kyperských klání se odehrál v roce 2020, tedy těsně před vypuknutím Covidu. Nejen kvůli Covidu, ale také kvůli nutnosti změny formátu závodů byla tato tradice na čtyři roky přerušena. Bikeři se původně měli představit na Kypru už v loňské sezóně, ještě na podzim byly v plánu tři závody XCO C1, organizátoři však nakonec svou snahu vzdali s cílem připravit kvalitní klání pro olympijský rok,

Tradiční kyperské závody nabízely v minulosti jak podniky XCO, tak především etapový závod, který nesl název Afxentia. Ten zažil svou derniéru v roce 2020, když se konal jako čtyřetapový závod dvojic. Před sezónou 2021 se ale UCI rozhodla etapové závody tohoto formátu (tedy závody, ve kterých se kombinovaly kratší maratonské etapy s časovkou a XCO, případně XCC) poslat k ledu a započítávat do XCO žebříčku body pouze z cross country závodů. Organizační tým si tak dal od pořádání závodů pauzu.

V sezóně 2024 čekají na bikery, kteří se vydají sbírat body na Kypr, tři závody C1. Všechny tři budou pořádány na různých tratích a různých místech, narozdíl třeba od závodů na řeckém ostrově Salamina nebo v řecké Spartě. Dva z nich se pojedou na osvědčených tratích a jeden na trati úplně nové.

Ročník 2024 odstartuje ve středu 21. února nedaleko Limassolu na známé trati Amathus. V sobotu 24. února se pojede na nové trati v obci Tochni a celý seriál vyvrcholí v neděli 25. února v pohoří Macheras na osvědčené trati v prostředí parku Mantra tou Kampiou, na které se jezdila v minulosti poslední etapa závodu Afxentia již od roku 1997. 

202, Belomoyna, Yana, CST Sandd Bafang, , UKR

Organizační tým se vždy pyšnil hojnou účastí těch nejlepších světových XCO jezdců, letos ale nelze jejich účast očekávat v tak hojné míře jako dříve. Termínově totiž kyperským podnikům konkurují dva závody HC ve Španělsku (v Chelvě a v Banyoles), kde lze očekávat nejvyšší zastoupení špičkových bikerů, ale také na popularitě stále rostoucí závody na řeckém ostrově Salamina.

Výraznou a vítěznou stopu v minulosti na Kypru zanechali i čeští bikeři, ať už Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink nebo třeba sourozenci Jan a Jitka Škarnitzlovi. Nechme se tedy překvapit, kdo z českých bikerů v letošní sezóně naváže na jejich úspěchy.

Více informací o seriálu zde: Find out more here: www.cyprussunshinecup.com

FOTO: Jaroslav Svoboda

AUTOR: Jan Němec

Autor článku: Admin