Cyklokros

Česká štafeta šestá na táborském MS v cyklokrosu

Česká štafeta šestá na táborském MS v cyklokrosu

V úvodním závodu 57. cyklokrosového světového šampionátu, kterým byla týmová štafeta, se nenaplnily medailové ambice české šestice. Ta ve složení Václav Ježek, Kristýna Zemanová, Kryštof Bažant, Simona Spěšná, Amálie Gottwaldová a Zdeněk Štybar dojela šestá. Zvítězil celek Francie v jejichž barvách jeli Rémi Lelandais, Martin Groslambert, Célia Geryová, Laurine Duraffourgová, Hélene Clauzelová a Aubin Sparfel. Sparfel v závěrečném spurtu zdolal Brita Camerona Masona, bronz získala Belgie. 

„Na štafetu se musí všechno ideálně sejít, aby každý z členů měl svůj den. Podmínky byly extrémně těžké, ne každý si s tím uměl poradit. Čekali jsme o trochu lepší výsledek, ale na druhou stranu jsme realisté,“ prozradil asistent trenéra Petr Dlask.“

V závodu překvapivě chyběli na startu obhájci zlata Nizozemci, když jejich nejlepší jezdci odmítli startovat. To podstatně otevřelo šance pro ostatní země a tu nejlépe využili Britové.

Mistrovství světa v cyklokrosu – štafety, 2. února 2024, Tábor.

Ježek po rychlém startu sice vjel do terénu první, ale pak začal ztrácet a propadl se až na sedmou pozici, když před ním dojeli i někteří junioři. „Nebyl to vydařený úsek, jsem si toho vědom. Byl jsem pod tlakem a trochu víc nervózní. Ale zase tak příšerný výkon to nebyl, podal jsem spíš průměrný výkon,“ zhodnotil své vystoupení Ježek.

Zemanová se na druhém úseku propadla v mužské konkurenci na poslední místo a na předávce Bažant přebíral se ztrátou 1:36. „Se svým výkonem jsem spokojená. Bylo to pro mě těžké, že jsem musela jet s muži a postupně ztrácela. Štafetu jsem přivezla na posledním místě, ale s tím jsem dopředu počítala a snažila jet na maximum, aby byla ztráta co nejmenší,“ řekla Zemanová. Bažant i přes dva pády posunul české barvy až na druhé místo se ztrátou 17 vteřin za Francií, ale nelze přehlédnout, že jel pouze proti ženám.

Na čtvrtém úseku Spěšná dost chybovala, dostala se před ní i americká juniorka Lopezová a do čela posunul Brity Oscar Amey, ztráta Francie činila 20 vteřin. „Byla jsem docela překvapená, jak trať proti rozjíždění povolila. Takže jsem se s tím trošku prala, nohy jsem měla zabržděné a nejelo se mi úplně ideálně,“ byla slova Spěšné.

Mistrovství světa v cyklokrosu – štafety, 2. února 2024, Tábor.

České postavení nevylepšila ani juniorka Gottwaldová, ale rozhodně nezklamala. Do závěrečného kola jako první předávala Francouzska Clauzelová sedmnáctiletému junioru Sparfelovi se sedmivteřinovým náskokem, před Británií, za níž vyrážel na trať elitní jezdec Mason a zdálo se, že je jen otázkou času, kdy se dostane do čela. 

Štybar vyjížděl na pátém místě s odstupem 20 vteřin za Kanadou. Mason se několikrát téměř dotáhl na Sparfela, ale ten bojoval skvěle. A zlato uhájil o centimetry i v závěrečném spurtu a mohl slavit se svými spolujezdci zlato. Štybar bohužel nedostihl Kanaďana Eckerta a navíc podlehl ve spurtu Italu Bertolinimu. „Chtěl jsem ztrátu zlikvidovat co nejrychleji, ale v závěru mi došly síly,“ řekl po svém předposledním závodu kariéry Štybar.

Výsledky

1. Francie (Lelandais, Groslambert, Geryová, Duraffourgová, Clauzelová, Sparfel) 1:01:23, 2. Británie (Backstedtová, Carrick-Anderson, Fergusonová, Amey, Kayová, Mason) stejný čas, 3. Belgie (van den Boer, Huybs, de Schoesitterová, Brouwersová, Cantová, M. Vanthourenhout) +32, 4. Kanada (Clark, Mc Cullen, A. Holmgrenová, Carrierová, I. Holmgrenová, Ackert) +1:06, 5. Itálie (Agostinacchio, Viezzi, Corviová, Ferriová, Venturelliová, Bertolini) +1:17, 6. ČR (Ježek, Zemenová, Bažant, Spěšná. A. Gottwaldová, Štybar) +1:18.

FOTO: Jan Brychta a Jaroslav Svoboda 

Autor článku: Admin