Zlato v časovce pro Černého a Otrubu

První vrchol domácího silničního šampionátu – časovka elite přinesla vyrovnanou bitvu dvou největších favoritů. Tři čtvrtiny čtyřicetikilometrové trati to vypadalo na sedmý triumf Jana Bárty (Elkov – Kasper), ale nakonec se radoval Josef Černý (CCC Team), který po roku 2018 vybojoval své druhé zlato v jízdě proti chronometru. Titul mezi jezdci, již třetí v řadě, získal Jakub Otruba (Elkov Kasper).

Od prvních kilometrů to byl souboj Černého se svými bývalými spolujezdci z týmu Elkov Kasper. Velmi dobře jel Adam Ťoupalík, který naznačil skvělou formu již na Czech Tour. V polovině závodu byl sice až na pátém místě, ale ve druhém okruhu dokázal zrychlit a byla z toho nakonec bronzová medaile.

Po deseti kilometrech vedl Bárta o deset vteřin před Černým, který ještě včera absolvoval závod v Belgii. V polovině závodu měl k dobru 11 vteřin, ale na poslední obrátce na třicátém kilometru na něj Černý ztrácel pouhé dvě vteřiny. Jezdec stáje CCT Team v závěru doslova letěl, nejen že manko dokázal smazat, ale vyhrál nakonec o devět vteřin.

S ohledem na cestu z Belgii Josef Černý byl před startem trochu nejistý. „Bylo to tak padesát na padesát. Nevěděl jsem úplně, jestli mi to sedne, ale jak jsem vystartoval, tak jsem cítil, že by to mohlo jít a věřil jsem si. Ke konci jsem dokázal ještě i zrychlit, takže nakonec v pohodě. I když jsem byl unavený a po tom závodu v Belgii jsem to cítil, tak druhá půlka mi dnes sedla víc a pak už jsem jen zrychloval,“ byl pokojený Černý.

Bártovi tak další titul unikl, ale žádnou tragédii z toho nedělal. „Začátek byl dobrý, ale v polovině závodu jsem ztratil rytmus, rázem byl náskok pryč a to rozhodlo. Časovka je o stálém tempu, když člověk vypadne, tak je zle. Mrzí mě, že mi titul unikl, ale pár již jich mám, proto to beru trošku jinak,“ říkal Bárta. „Před tímto startem jsem nějaké závody měl a myslím, že na ME by to mohlo být dobré. Přípravu jsem směřoval k tomuto bloku a ve Francii se pokusím o co nejlepší výkon,“ dodal Jan Bárta.

Mezi jezdci kategorie U23 potvrdili oprávněnost nominace na evropský šampionát Jakub Otruba  a Petr Kelemen (CCC Development Team), kteří neměli konkurenci. Poslední startující Otruba hned od začátku nasadil tempo, které dávalo tušit, kdo vystoupí na nejvyšší stupeň. Jasně vedl již na obrátce v Katusicích, v polovině závodu měl k dobru dvacet vteřin a v cíli byl jeho náskok na Petra Kelemena 51 vteřin. Obhájit tak svůj titul z loňského roku a získal třetí v řadě. A na třetím místě Vojtěch Řepa zaostal za vítězem o 1:31. Byl však první z kvarteta cyklistů stáje Topforex – Lapierre, kteří se seřadili za duem nejlepších.

„Trať byla těžká, do tempa a navíc foukal vítr. Jelo se mi dobře, ale před ME by to chtělo ještě trochu vyladit. Řídil jsem se podle času Petra Kelemena, trošku rezervy jsem tam ještě měl. Nyní mě čeká vrchol v podobě mistrovství Evropy a cítím od Czech Tour, že formu mám.  Před dvěma lety v Brně jsem byl čtvrtý, loni v Nizozemí byla konkurence o hodně silnější, ale na pětku si nyní věřím a  bedna by byla snová,“ řekl Michal Otruba.

Muži elite:

1. Černý (CCC Team)  46:11, 2. Bárta +9, 3. A. Ťoupalík +1:02, 4. Schlegel +1:27, 5. Turek (Israel Cycling Academy) +1:37, 6. Kukrle (všichni Elkov Kasper) +2:46.

Muži U23:

1.Otruba (Elkov Kasper)  47:21, 2. Petr Kelemen (CCC Development Team) +51, 3. Řepa +1:36, 4. Bouček +2:07, 5. Klabouch +2:24, 6. Honsa (všichni Topforex – Lapierre) +2:51.