Silnice

Doufám, že se mi povede vyhrát, říká Zdeněk Štybar před šampionátem

Doufám, že se mi povede vyhrát, říká Zdeněk Štybar před šampionátem

Titul mistra republiky v silničním závodě jednotlivců už Zdeněk Štybar vyhrál v letech 2014 a 2017. Letos by cyklista belgické stáje Deceuninck-Quick Step rád zaútočil na zlatý hattrick. Na okruhu v Mladé Boleslavi patří k velkým favoritům, protože klasikářská trať mu bude určitě vyhovovat.

Jak se před šampionátem cítíte?

Měl jsem hodně náročný týden. Jel jsem jednorázovku v Belgii, hned po ní etapák Kolem Valonska. Skončil jsem ve středu, po závodě jsem sedl do auta a jel domů do Stříbra. Ve čtvrtek jsem se jenom lehce projel, v pátek ráno jsem musel do Prahy na tiskovku a pak do Boleslavi. Program je náročný, ale na šampionát se moc těším. Je to prestižní záležitost. Moc rád bych si po závodě oblékl dres mistra republiky.

Opět vás čeká bitva proti přesile nejlepší domácí profistáje Elkov Kasper. Jste na to připraven?

Je to vždycky stejné. Pokaždé si před závodem říkám, že to bude jiné, a pak jsem občas pořádně znechucený, protože to jiné není… Ale letos to může být zase jiné. Možná je nevýhoda, že nevíme, jak jsou na tom kluci z ostatních týmů, ale já na trati nechám všechno. Doma závodím rád a doufám, že se mi povede vyhrát.

Trať by vám měla hrát do karet.

To jo. Mám krásné vzpomínky na kopec v Mladé Boleslavi, protože jsem tam trénoval před mistrovstvím republiky v cyklokrosu, když jsem byl ještě třiadvacítkář a vyhrál jsem mezi elitou titul mistra republiky.

Zvažoval jste i start v časovce?

Ne, to nešlo. Jediná možno byla jet z Belgie domů autem. Měl jsem za sebou pět závodních dnů, potřeboval jsem si odpočinout.

Některé týmy závodníkům start na domácích šampionátech zakazovaly. U vás s tím problém neměli?

Na testy chodíme prakticky pořád, dvakrát v týdnu před každým závodem. Ale samozřejmě, že strach mají všichni. Kdyby najednou bylo více nakažených a ohrozilo by to třeba start našeho týmu na Tour, to by byla tragédie. A mohlo by nás to i položit.

Jak se vám zatím závodí v obnovené sezóně s řadou omezení kvůli Covid 19?

Je to zvláštní. Když jsme dojížděli při Strade Bianche do Sieny a nebyli tam diváci, přišlo mi to hodně divné. Spíš takové, jako když si jdu den před závodem projet trať. Atmosféra je smutná, to samé na dalších závodech. Ale jsme rádi, že vůbec můžeme závodit.

Foto: FB Zdeňka Štybara

Autor článku: csc-admin csc-admin