Silnice

Silničáři si rozdělí medaile v Bánovcích nad Bebravou

Silničáři si rozdělí medaile v Bánovcích nad Bebravou

Mistrovství republiky v silniční cyklistice se již po dvaadvacáté uskuteční jako společný šampionát se slovenskými cyklisty. Ten letošní budou hostit ve dnech 17. – 20. června Bánovce nad Bebravou a blízké okolí.

Mistrovství začne čtvrteční časovkou všech kategorií v obci Podlužany. Dopoledne startují kategorie žen, juniorek a juniorů, které absolvují trať dlouhou 20 kilometrů z Podlužan přes Timoradzu a Krásnou Ves zpět do Podlužan. Juniorky mají okruh o pět kilometrů kratší. Dopoledne vyrazí na trať i muži kategorie U23, kteří absolvují dvacetikilometrový okruh dvakrát. Stejná porce kilometrů čeká i muže elite v odpoledních hodinách.

V sobotu se závody přesunou do Bánovců nad Bebravou, kde jsou na programu závody s hromadným startem pro ženy a juniorky v dopoledních hodinách, odpoledne budou o medaile bojovat junioři. Pro všechny je připraven okruh na trase Bánovce – Dežerice – Horňany – Bobot – Motešice – Krásna Ves – Timoradza – Podlužany – Bánovce v délce 32,5 km. Ženy a juniorky ho absolvují třikrát (97,5 km), junioři čtyřikrát (130 km).

Vyvrcholením mistrovských bojů bude nedělní závod kategorií mužů elite na něž čeká sedm okruhů v celkové délce 227,5 km.

Očekává se účast prakticky všech zvučných jmen slovenské (Peter Sagan) i české silniční cyklistiky. „Na startu závodu budou všichni naši nejlepší cyklisté, a to i z důvodu, že reprezentační trenér Tomáš Konečný má účast v závodě jako jednu z nominačních podmínek pro start na olympijských hrách v Tokiu. Především vítěz časovky bude mít místo na OH jisté,“ řekl prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek.

Předpokládá se, že se bude pravděpodobně rozhodovat mezi Josefem Černým (Deceunick-Quick-Step) a Janem Bártou (Elkov Kasper). Start v časovce potvrdil také Zdeněk Štybar (Deceunick-Quick-Step).

Titul v silničním závodě bude obhajovat nejsilnější český tým Elkov Kasper v čele s loňským šampionem z Mladé Boleslavi Adamem Ťoupalíkem, ale do pořadí na stupních vítězů budou chtít zcela jistě promluvit závodníci působící v zahraničí. Na startu tak uvidíme kromě již zmíněných Štybara a Černého i Petra Vakoče (Aplecin-Fenix), Romana Kreuzigera, Mathiase Vacka (oba Gazprom-RusVelo), Jana Hirta (Intermarché-Wanty-Gobert) a Karla Vacka (Qhubeka Assos). V ženském závodě by se na startu měla objevit Martina Sáblíková, která zatím start zvažuje.

„Jsme moc rádi, že letos se mistrovství uskuteční oproti loňsku, kdy se jelo až v později, v klasickém červnovém termínu a všichni závodníci se na tento vrchol silniční sezony již plně připravují,“ dodal Petr Marek.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha