Silnice

MČR v časovce týmů opanovala Dukla. Celkovým vítězem Brilon Cupu Zahálka!

MČR v časovce týmů opanovala Dukla. Celkovým vítězem Brilon Cupu Zahálka!

Pražská Dukla ovládla závěrečný díl silničního seriálu Brilon Cup 2023, jímž bylo mistrovství republiky v časovce družstev v Židovicích u Roudnice nad Labem. První místo získala Dukla mezi ženami i v kategorii juniorů. Třetí příčkou zpečetil celkové prvenství Štěpán Zahálka z týmu Mapei Merida Kaňkovský.

Mezi ženami časovku družstev ovládla dvojice Jarmila Machačová-Barbora Němcová z pražské Dukly. „Vyhráli jsme o vteřinu. Bára přitom měla půjčené kolo. V životě na něm neseděla. Měla si původně vzít nějaké od jedné z kadetek, ale nebylo to časově proveditelné. Ale nějak jsme to zvládly,“ usmíval se spokojeně Jarmila Machačová.

„Do Brilon Cupu jsem nastoupila v Hrabyni u Ostravy, ve Vysokém Mýtě a pokaždé jsem vyhrála stejně jako teď časovku družstev. Takže si nemohu stěžovat,“ přiznala Machačová, která letos vyhrála i titul.

Týmové časovce juniorů dominovalo kvarteto Dukly Praha ve složení Jakub Kuba, Adam Bradáč, Matyáš Muroň, Kristián Vavro. Druhá příčka připadla sestavě Lawi junior team (Matyáš Polák, Jan Faltýnek, Matyáš Miklošín, Vlastimil Horyna), třetí příčku obsadila sestava Mapei Merida Kaňkovský (Štěpán Zahálka, Jan Bittner, Adam Hrdlička).

„Byla to časovka na pětačtyřicet kilometrů, což je pro nás hodina. Nastoupali jsme asi pět set metrů, takže nešlo o nic snadného. Kopce nebyly dlouhé, ale hodně prudké. Proto jsme se snažili vždy stoupání vyletět, abychom neztráceli tempo,“ vysvětloval Jakub Kuba. „Hlavní bylo dávat si pozor na díry a výmoly, kterých bylo docela dost. Báli jsme se možného defektu. Ale nikdo nic nevymetl a zvládli jsme to skvěle,“ dodal Kuba.

Celkovým vítězem Brilon Cupu mezi juniory byl Štěpán Zahálka z týmu Mapei Merida Kaňkovský, který získal 549 bodů. Druhý v pořadí Jan Bittner měl 470 bodů. Třetí příčku pak ziskem 373 bodů obsadil Jakub Kuba z Dukly Praha.

„Cítím se skvěle. Absolutně jsem nečekal, že bych mohl dominovat. Je to obrovské překvapení po loňském roce. Seriál se mi moc líbil. Závody byly perfektně zajištěné,“ hodnotil jedenáctidílný seriál Štěpán Zahálka.

„Nejhůře jsem se cítil v Kyjově při třetím závodě. Byl jsem po několika pádech a moc mi to nejelo. Naopak skvěle jsem se cítil v Náměšti nad Oslavou, kde jsem vyhrál. Trať druhého závodu byla pro mě perfektní, na krásném asfaltu a s dojezdem na kostkách,“ vykládal vítěz Brilon Cupu 2023, který doufá, že jednou překoná bratra Matěje, českého šampiona z roku 2022. „Chtěl bych se dostat do pořádného týmu. Brácha je pro mě vzorem, tak snad půjdu v jeho stopách,“ přál si Štěpán Zahálka.

Mezi muži skončil první Favorit Brno, druhé místo bral CK Příbram Fany Gastro a třetí Open Cycling Academy. Tituly se však nerozdělovaly, protože na startu byl nízký počet týmů (3). Podle regulí jich v elitní kategorii musí být alespoň pět.

Foto: Jan Brychta

Autor článku: Jan Krůta