Silnice

Tereza Neumanová o přestupu do UAE: Hodně jsem si polepšila

Tereza Neumanová o přestupu do UAE: Hodně jsem si polepšila

Česká cyklistika bude mít zastoupení ve World Tour týmu UAE! Ta zpráva na konci prázdnin oslovila nejen skalní fanoušky jízdy na kole, protože formaci sponzorovanou šejky ze Středního východu má mnoho lidí spojenou s hvězdou jménem Tadej Pogačar. Od příštího roku bude dres stáje oblékat Tereza Neumanová, trojnásobný česká šampionka! „Domluvili jsme se na dvouletém kontraktu. Bude to pro mě obrovský posun,“ lebedí si pětadvacetiletá česká reprezentantka.

Když váš nový tým zveřejnil informaci o podpisu kontraktu, hodně lidí reagovalo, že jdete do týmu Tadeje Pogačara. Jak jste podobné komentáře brala?

Nijak negativně. Tadej je fenomén. I pro mě platí svým přístupem k cyklistice a svým závodním pojetím za jednoho z nejoblíbenějších kluků v pelotonu. Doufám, že moje výsledky budou takové, aby lidé v Česku změnili pohled a vnímali vše jinak. Že nejde jen o tým Tadeje Pogačara, ale i Terezy Neumanové.

Jsou týmy UAE, fungující v případě mužů i žen na World Tour úrovni, propojené nebo jde o dva zcela separátní světy?

Podle mých informací, obě sestavy fungují odděleně. Ale nyní během podzimu máme společné soustředění v Abú Dhabí, kde se sejdou všichni lidé z ženského i mužského týmu včetně závodníků. Další společné akce během sezony asi nejsou moc pravděpodobné, protože ženský kalendář už je prakticky stejně nabitý jako mužský.

Letošní a minulou sezonu jste prožila v nizozemské formaci Liv Racing. Můžete prozradit podrobnosti přesunu do týmu UAE?

Liv Racing ve stávající podobě končí. Dojde ke sloužení s týmem Jayco, kde je rovněž jedním ze sponzorů Liv. Když jsem viděla soupisku, moc prostoru bych asi nedostala. Proto jsem ani neusilovala o možnost prodloužení kontraktu. Navíc už na konci května se začala řešit možnost přestupu do UAE. Debatovali jsme, jak mě vidí vyloženě coby závodníci… A byla jsem nadšená, protože ve stávajícím týmu jsme určitě totožný pohled na moje uplatnění neměli.

Co přesně si lze pod tímhle rozdílným pohledem představit?

V Liv Racing jsem byla zafixovaná jako závodnice pro spurty. Když viděli, jaké dokážu jet watty, byli nadšení. Jenže jsem moc příležitostí sprintovat nedostala. Přitom v určitých fázích sezony jsem na tom byla vážně dobře. Ale beru to tak, že cyklistika je týmový sport. Když jsem dostala úkoly, splnila jsem je. Některé závody určitě typově ani nebyly pro mě. I proto jsem byla otevřená změně. V UAE mě nevidí jen jako sprintera. Dostanu šanci i na klasikách, o které jsem třeba letos přišla. Už nebudu zaškatulkovaná v jedné kolonce.

V Liv Racing jste se dostala po předešlé roční zkušenosti ve španělském prokontinentálním Burgosu mezi ženskou extratřídu. Jaké byly dva roky mezi absolutní elitou?

Celý můj vstup do silniční cyklistiky byl hodně rychlý. Musela jsem to postupně zpracovat. dostala jsem se na největší závody. Jela jsem dvakrát Giro, absolvovala jsem Flandry či Roubaix, což mi dalo strašně moc. Možnost startovat na největších závodech byla obrovským posunem po taktické i výkonnostní stránce. Jednalo se o výstup z komfortní zóny, který člověka posouvá

Během dvou sezon jste kromě českého titulu zapsala do statistik jedno pódiové umístění na Vuelta Burgos a Tour de Swiss. Čekala jste, že budou dva roky výsledkově lepší?

Vyždímala jsem z toho to nejlepší. Pokaždé, když jsem dostala šanci, finišovala jsem v top deset nebo dokonce podium. Byla jsem schopná příležitost využít. Když člověk šanci dlouho nedostane, je pod velkým tlakem, aby ji pak využil. A to byl i můj případ. Pokaždé jsem byla trošku ve stresu, abych šanci nepromarnila. Byly to dva roky učení. Nikdy v minulosti jsem nepomáhala, nebyla jsem zvyklá plnit úkoly pro tým.

V UAE dostanete více prostoru a příležitosti jet na vlastní výsledek?

V rovinatých závodech je hlavní hvězdou týmu Chiara Consonni, čtyřiadvacetiletá italská cyklistika. Vyhrála poslední etapu letošního Gira nebo jedorázovku Grote prijs Beerens. Ale nelze absolvovat celý kalendář s jednou sprinterkou. Podle domluvy s týmem bych měla dostat hodně volnosti v kopcovitějších závodech, kdy čistokrevné sprinterky nepřežijí. Věřím, že si s Chiarou sedneme. Určitě mám dobré nohy na rozjíždění spurtů. Současně budu mít dostatek příležitostí pro vlastní výsledky.

Berete přestup jako velký posun v kariéře?

Jako obrovský posun. UAE je na šesté příčce světového žebříčku. Když se pomine letos dominantní SD Worx, patří můj nový tým mezi absolutní špičku. Zázemí týmu je mnohem lepší a větší. Všechno je propracovanější. Máme mnohem větší tým z hlediska servisu, lepší zázemí. Komfort na závodech bude větší. K dispozici jsou vlastní kuchaři, větší množství fyzioterapeutů… Přestože jsem se přesunula mezi dvěma týmy World Tour, jdu o level výše.

Tušíte už alespoň částečně závodní program?

Všechno se bude odvíjet podle výsledků v jarních závodech. Já bych se každopádně v první části měla soustředit na Roubaix. Přestože moje premiéra letos dopadla špatně a končila jsem mimo časový limit, dám závodu ještě druhou šanci. Půjde o jeden z vrcholů mojí sezony. Velkým cílem je pro mě i olympiáda v Paříži. Jenže ta ovlivňuje celý kalendář z hlediska velkých etapáků. Je dva týdny po Giru a dva týdny před Tour de France.  Chtěla bych se domluvit s týmem tak, abych měla příležitost se připravit kvalitně na olympiádu a k tomu zvládla jednu Grand Tour v tomto období, aby to bylo pro obě strany přínosné.

Autor článku: Admin