Silnice

Knavenová vyhrála královskou etapu Gracie. Lechnerová udržela žlutý trikot

Knavenová vyhrála královskou etapu Gracie. Lechnerová udržela žlutý trikot

Nejtěžší horskou etapu 36. ročníku závodu Gracia Orlová vyhrála teprve devatenáctiletá Mirre Knavenová z belgického týmu AG Insurance-Soudal NXTG. Ve spurtu třináctičlenné skupiny porazila Belgičanku Xaydée Van Sinaeyovou a Němku Corinnu Lechnerovou, která díky tomu udržela vedení v celkovém pořadí a také do sobotní časovky nastoupí ve žlutém trikotu. 

Beskydská etapa musela být upravena kvůli nepřízni počasí, na první vrchařské prémii Pustevny totiž napadl sníh a pořadatelé se rozhodli slavné stoupání vynechat. Ostatní stoupání však v itineráři závodu zůstala, takže stále bylo dost příležitostí peloton roztrhat. 

Po startu v Lichnově se nejdříve spurtovalo na dvou rychlostních prémiích. Na té první byla nejlepší Mirre Knavenová, na druhé Lieke Van Zeelstová (GT Krush Rebellease) před Knavenovou a Corinnou Lechnerovou (Wheel Divas). Poté už se začalo stoupat, nejdříve cyklistky zdolaly Pindulu a následně začaly stoupat na první vrchařskou prémii na česko-slovenské hranici. Tempo se zde zvyšovalo postupně, Denisa Slámová (Wheel Divas) jela na čele s Lechnerovou v háku a připravila Němce ideální pozici k útoku na prémii. Lechnerová ji vyhrála a měla vše pod kontrolou. 

Nejobávanějším výjezdem bylo stoupání na Soláň, kde zaútočila slovinská cyklistka Urška Žigartová (Liv AlUla Jayco). Žigartová vyprovokovala rozhodující únik, udržely se s ní jen nejlepší vrchařky a před vrcholem vedoucí skupina čítala třináct jmen. Na prémii byla nejlepší Lore De Schepperová (AG Insurance-Soudal NXTG) a pojistila si vedení ve vrchařské soutěži. 

V první skupině se udržely Urška Pintarová (Slovinsko), Corinna Lechnerová (Wheel Divas), Jenaya Francisová, Ellie Parryová (Watersley), Nele Laingová (Maxx-Solar Rose), Mirre Knavenová, Lore De Schepperová (AG Insurance-Soudal NXTG), Karin Soderqvistová (Švédsko), Xaydee Van Sinaeyová, Olha Kulynyčová (Fenix-Deceuninck), Urška Žigartová (Liv AlUla Jayco), Lotte Claesová (Belgie) a Renée van Houtová (GT Krush Rebellease). Za nimi se sjelo několik skupin, ve kterých byly i české závodnice Julia Kopecky (AG Insurance-Soudal NXTG) a Barbora Němcová (Dukla Praha). 

První skupina dobře spolupracovala a už nebyla dostižena. Poslední vrchařskou prémii Pindula opět vyhrála De Schepperová a do cíle v Lichnově se řítilo všech třináct závodnic společně. Velmi dobrý den týmu AG Insurance-Soudal NXTG zakončila Knavenová, která vyhrála spurt a oslavila své první profesionální vítězství. 

Na druhém místě projela cílem Xaydée Van Sinaeyová a na třetím Corinna Lechnerová. Díky tomu udržela žlutý dres a vede také bodovací soutěž. De Schepperová si v Lichnově taky došla na pódium pro dva trikoty, kromě toho zeleného, pro nejlepší vrchařku, jí patří i bílý s červenými puntíky pro nejaktivnější závodnici. 

Autor článku: Admin