Silnice

Šumpík vítězem ARBYD Grand Prix West Bohemia!

Šumpík vítězem ARBYD Grand Prix West Bohemia!

Čtvrtý ročník závodu ARBYD Grand Prix West Bohemia juniorů v Kyšicích u Plzně ovládl Pavel Šumpík z pořádající Roman Kreuziger Cycling Academy. A to v premiéře etapové verze mezinárodního závodu v kategorii UCI 2.1.

Sedmnáctiletý jezdec vyhrál hned první etapu, když týmu z Plzně vyšla na zvlněném okruhu u Kyšic dobře zvolená taktika. Zatímco Šumpík v hlavním poli šetřil síly, do úniku vyrazil jeho kolega z týmu i reprezentace Adam Pešek a brnkal tak na nervy soupeřům z Evropy, USA i Kanady. A když peloton v závěrečném kole čelní skupinu dostihl, Pešek ještě pro Šumpíka odtáhl poslední kopec a týmový lídr pak triumfoval v cílovém spurtu před dvojicí jezdců německé stáje Grenke Auto Eder, tedy líhně profesionální Bora–Hansgrohe.

Žlutý dres pak Šumpík uhájil pod osobním dohledem Romana Kreuzigera i druhý den, kdy junioři absolvovali znovu 120,6 km, ale opačným směrem než v úvodní etapě.

V čele se postupně zformovala šestice mladíků, jejich náskok vzrostl až na 1:40 minuty, Šumpík však v hlavním poli s pomocí týmu kontroloval situaci. Peloton v závěru ještě zrychlil, čelní skupinu před cílem dostihl, ale vítězství v etapě si ve finiši urval jeden z uprchlíků Lindholm Andersen (Grenke Auto Eder). Šumpík spurtoval jako čtvrtý a mohl slavit celkové prvenství.

„Pocity jsou neskutečné, jsem hrozně šťastný,“ rozplýval se v cíli vítěz, který jen potvrdil svou aktuální formu. „Cítil jsme se dobře a nějaké extra problémy jsme ani ve druhé etapě neměli,“ říkal Pavel Šumpík.

Spokojený byl i ředitel závodu a šéf pořádající akademie Petr Kubias. „Organizace klapala, vyhrál náš jezdec, takže to dopadlo krásně,“ zhodnotil krátce závod, ale měl i kritičtější postřehy. „Vítězství je skvělé, ale cesta k němu nebyla bez chyb a myslím, že jak Roman Kreuziger, tak trenér Tomáš Holub si k tomu ještě řeknou své,“ podotkl Kubias.

Po oba dny se před závodem juniorů jel také dvouetapový závod kadetů, který vyhrál Thijs Wiersma z Nizozemska.

Konečné pořadí: 1. Šumpík (ČR/RKCA) 5:43:37 hod., 2. Fietzke (Něm.) +1, 3. Casey (Ir.) +8, 4. Zahálka (Mapei Merida Kaňkovský) +19, 5. Pešek (RKCA) +21, 6. Bittman (Rexonix Kovo Praha) +24.

Foto: Jan Brychta

Autor článku: Jan Krůta