Silnice

Závod míru juniorů startuje po roční pauze tento čtvrtek

Závod míru juniorů startuje po roční pauze tento čtvrtek

Po vynucené roční pauze letos odstartuje 49. ročník Závodu míru juniorů. Historicky poprvé se májové etapy pojedou v letních měsících. Nejprestižnější juniorský etapový závod v Česku roztočí kola v posunutém termínu už tento čtvrtek. Navíc bude plný atraktivních novinek.

Na Litoměřicko se tento týden sjíždí nejlepší juniorští cyklisté z celého světa. Ve čtvrtek na litoměřickém Mírovém náměstí odstartuje 1. etapa a dle tradice bude celkový vítěz znám o čtyři dny později v Terezíně. „Čeká nás ročník, jaký tu vlastně nikdy nebyl. Jelikož patříme mezi úzkou světovou špičku, musí tomu odpovídat i celková úroveň včetně všech bezpečnostních opatření. Troufám si říct, že navzdory té loňské přestávce, kterou jsme si kvůli celosvětové pandemii museli dát, přicházíme letos ještě silnější a pro diváky atraktivnější,“ řekl Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů.

Závod je od roku 1995 zařazen do nejprestižnější světové série a i letos je součástí tzv. Nations´Cup Junior. Na peloton, který bude sestaven z dvaceti šestičlenných týmů z devatenácti zemí, čeká celkem téměř čtyři sta náročných kilometrů. Úvodní stokilometrová etapa je současně tou nejdelší v letošním ročníku. Mladí cyklisté si během ní budou muset poradit se dvěma vrchařskými prémiemi v Lovečkovicích a v Mukařově.

Druhý závodní den bude tradičně rozdělen na dvě prověrky. Nejprve je na programu obligátní dopolední jedenáctikilometrová časovka v Třebenicích, odpoledne je start nově od 16 hodin ve Štětí. Sobotní „královská“ etapa odstartovaná ve 14 hodin v Teplicích mladé závodníky převede do Německa. Ještě než se cyklisté dostanou do cílového horského městečka Olbernhau, budou se muset porvat se stoupáním na vrchařskou prémii na Cínovci a následně v německém Seiffenu. „Letos mimo časovky došlo prakticky na všech tratích k celé řadě změn, které věřím, že se budou líbit nejen účastníkům, ale také divákům. Přece jen třeba sobotní průjezd kolem vodní nádrže Fláje bude pastvou pro oči. Zajímavý bude i čtvrteční průjezd centrem Úštěku, sobotní speciální prémie na česko-německé hranici nebo dále nedělní sprint u terezínského muzea. To všechno jsou nová zpestření letošního ročníku, kdy se cyklisty snažíme bezpečně přivést k publiku,“ pokeračoval Henke.

Závěrečná etapa je historicky spjatá s Terezínem, odkud peloton odstartuje neděli v 9 hodin a konečný držitel žlutého trikotu zde bude potvrzen po jedenácté hodině. V rámci posledního dějství se ale stále mohou karty zamíchat a to především díky kvartetu stoupání v Pohořanech nad Litoměřicemi. Závěrečných takřka sto kilometrů tedy nebude procházkou růžovou zahradou. „S potěšením mohu oznámit, že letos poprvé si cyklističtí fanoušci opravdu přijdou na své. Podařilo se nám na všechny etapy připravit živý přenos. Nejen, že v místě cíle bude obrazovka přenášet „live stream“, ale sledovat ho lidé budou moci i on-line na svých zařízeních, včetně regionální televize. Bude to další z mnoha premiér, na kterou jsem sám zvědavý. Vím, že v horských úsecích může být trochu problém s přenosem, a tak se dopředu trochu alibisticky omlouvám, pokud náhodou vše nebude zcela stoprocentní, ale děláme vše proto, abychom ten letošní ročník opět posunuli o úroveň výše. Vždyť příští rok nás snad čekají velké kulatiny,“ dodal Henke.

O žlutý trikot bude bojovat na sto dvacet cyklistů z devatenácti zemí. Mezi nimi bude i devítka domácích borců. Reprezentační šestici povede někdejší elitní jezdec, kouč Tomáš Konečný. Trojice českých závodníků pak pojede v dresu smíšeného česko-německého týmu Euroregionu, pro jehož start se pořadatelům opět podařilo vyjednat výjimku.

Závod letos získal velkého partnera – společnost Sazka a na jeho čistý průběh bude dohlížet žena. „Závod míru je pro mladé závodníky často vstupenkou do velkého světa cyklistiky. Ani se nemusíme ohlížet tak daleko – vždyť takový Tadej Pogačar, dnes dvojnásobný vítěz Tour de France, tu startoval před pěti a šesti lety. Známých jmen, které se proslavily v profi pelotonu, je tu ale celá řada a jsem přesvědčen, že budou i součástí toho letošního ročníku,“ přidal Patrik Pátek, tiskový mluvčí Závodu míru juniorů.

V závodu se představí jezdci z Belgie, ČR, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Lucemburska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Norska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Srbska, Španělska, Švédska a Ukrajiny.

V českých reprezentačních trikotrech se představí Mathias Kopecký, Štěpán Telecký, Adam Seeman, Daniel Spoerysch, Pavel Novák a Milan Kadlec, v mix týmu Euroregion pak Daniel Mráz, Matěj Stránský a Jan Lukeš.

FOTO Patrik Pátek

Autor článku: Jaroslav Cícha