Silnice

Výborný výkon Elkov Kasper i české reprezentace na Czech Tour

Výborný výkon Elkov Kasper i české reprezentace na Czech Tour

Časovkou družstev na 18,8 kilometrů odstartoval dnes v Uničově 12. ročník největšího českého etapového závodu Czech Tour. V podniku první kategorie Mezinárodní cyklistické unie (UCI) ji nejrychleji zvládli, stejně jako v minulém roce, jezdci australské stáje Mitchelton Scott. A vyhráli suverénně – druhému v pořadí nizozemskému Team Sunweb nadělili 25 vteřin, třetí skončilo norské UNO – X Pro Cycling Team ve stejném čase.

Ve výborném světle se představili ale i čeští jezdci. Nejlepší naše stáj Elkov Kasper zaostala po loňském druhém místě tentokrát o tři vteřiny na čtvrté příčce, česká reprezentace pod vedením kouče Tomáše Konečného byla dvanáctá, ale i její ztráta je malá jen 1:04.   

Los rozhodl, že na trať vyrazí jako první Elkov Kasper a sestava Michal Schlegel, Michael Kukrle, Adam Ťoupalík, Dominik Neuman, Jan Bárta, Karel Hník a Jakub Otruba nasadila laťku dost vysoko. Když v roce 2017 na stejné trati hradecká stáj vyhrála, zajela o patnáct vteřin horší čas jak dnes a na dlouhou dobu se usadila na vedoucí pozici. O pár desetin je překonali až jezdci UNO – X Pro Cycling Team a v samém závěru Team Sunweb. Jako poslední vyrazili na trať jezdci Mitchelton Scott a ti doslova letěli. Časomíra se jim jako jediným zastavila pod dvacetiminutovou hranicí a potvrdili svoji vysokou třídu.

„Kluci to rozjeli hodně rychle, až jsem si říkal, zda-li to nepřepálili. Ale jeli přesně to, co jsme si řekli.  Velmi dobře zvládli těžký úsek do Medlova a pět kilometrů před cílem již bylo jasné, že to bude dobré. Tým jel naprosto vyrovnaně, jediný se na špici moc neobjevoval Karel Hník, ale o něm se ví, že to není žádná časovkář, šest zbylých jezdců odvedlo rovnocennou práci a s umístěním jsem hodně spokojen,“ řekl trenér týmu Otakar Fiala.

A kapitán celku Jan Bárta přidal. „Myslím, že to bylo dost dobré. Včera jsme si trať projeli a všichni věděli co nás čeká. První polovina byla po větru, druhá proti, ale díky vyrovnanému týmu jsme to zvládli bez problémů.“

I reprezentační kouč Tomáš Konečný se po projetí svých svěřenců cílem usmíval. Jsem spokojen, velice spokojen. Až na Dana Turka jsou všichni další kluci z kategorie U23 a jeli jsme spolu pohromadě takto poprvé. Na přípravu jsme měli jediný den a výsledný čas je pro nás hodně dobrý. Že největší část práce odvedou Turek a Petr Kelemen, tak s tím jsem počítal, ale velmi týmu pomohli i Vojtěch Řepa, Vojtěch Sedláček a Tomáš Bárta,“ zhodnotil Tomáš Konečný.

Ve žlutém trikotu hlavních partnerů Olomouckého a Moravskoslezského kraje nastoupí do druhé etapy Australan Luke Dubridge.

Výsledky:

1. etapa – časovka družstev (18,6 km):

1. Mitchelton Scott 19:49, 2. Team Sunweb +25, 3. UNO – X Pro Cycling Team +25, 4. Elkov  Kasper +28, 5. Bora – hansgrohe +31, 6. Team Jumbo – Visma +34, …12. ČR +1:06.

Pořadí po 1. etapě:

1. Dubridge (Austr./Mitchelton Scott) 19:49, 2. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott), 3.  Hamilton, 4. Groves, 5. Howson (všichni Austr./) všichni stejný čas, 6. Nieuwenhuis (Niz./Team Sunweb) +25, …16. Schlegel, 17. Kukrle, 18. A. Ťoupalík, 19. Neuman, 20. Bárta, 21. Hník, 22. Otruba (všichni Elkov Kasper) všichni +28,61 61. Turek, 62. Řepa, 63. Petr Kelemen, 64. Sedláček, 65. K. Vacek (všichni ČR) všichni +1:06.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha