Vojtěch Řepa skončil na ME U23 třetí

Čeští silničáři se na evropském šampionátu ve francouzském Plouay činí. Po zlatu juniora Mathiase Vacka v časovce dnes přidal druhou medaili do sbírky v silničním závodu mužů U23 Vojtěch Řepa. V této kategorii se stal prvním českým medailistou od roku 2013, kdy získal v silničním závodě stříbro Petr Vakoč.

Český šampion z nedávného mistrovství v Bánovcích nad Bebravou Vojtěch Řepa byl v závodu na 136,5 kilometru velice aktivní. Nejprve jel dlouho v úniku společně s Němcem Jakobem Gessnerem a Nizozemcem Marijnem van den Bergem. Ve finiši v silném dešti sice s dvousekundovou ztrátou přijhel za dvojicí Jonas Iversby Hvideberg z Norska a Dánem Anthonem Charmingem, ale medaile jej neminula.

Trojice měla tři okruhy před cílem náskok 44 sekund před skupinou 17 cyklistů a peloton ztrácel dvě minuty a zdálo se jasné, že se o vítězi rozhodne v prvních dvou skupinách. V dalším průjezdu cílem byl náskok Řepy, Gessnera a Van den Berga 46 sekund, ale peloton stáhl ztrátu na 1:26 a vše se začalo dramatizovat. První dvě skupiny se sjely, vznikla jedna skupina, která se však trhala a do posledního okruhu najíždělo pohromadě jen osm cyklistů.

V pelotonu pracovali hlavně Italové, kteří vepředu neměli nikoho a z náskoku ukrajovali vteřinu po vteřině. Nakonec v úniku vydrželi jen tři jezdci, včetně Řepy, peloton přivedl Markus Pajur z Estonska.

V hlavním poli dokončili závod Jakub Otruba na 26. místě a Petr Kelemen na 28. příčce. Petr Klabouch skončil 62. s odstupem 29 sekund, Daniel Babor a Tomáš Bárta závod nedokončili.

„Já si myslím, že kluci zajeli dobře, a Tomáš Řepa fenomenálně. Takový výkon jsem dlouho neviděl. Měli jsme v plánu, že on a Kuba Otruba na to mají a půjdou do úniku. Pět kol Byl Řepa ve třech, v posledním kole je dojelo pět lidí, ale jezdci z jeho úniku se propadli za peloton, jen on vydržel. V předposledním stoupání -se moc nespolupracovala, a tak nastoupil, tři kilometry jel sám a pět kilometrům před cílem jej doskočila dvojice. Před Vojtou smekám, tak má vypadat závodění,“ byl nadšený český reprezentační trenér Tomáš Konečný.

V závodě žen na 109,2 km zvítězila Annemiek van Vleutenevá jedoucí v duhovém dresu světové šampionky. Sedmatřicetiletá Nizozemka porazila v dlouhém dvoučlenném spurtu do mírného kopce Italku Elisu Longovou Borghiniovou. Pro bronz si s pětisekundovým odstupem dojela Polka Kasia Niewiadomá. Nejlepší z tria Češek byla na 40. místě s téměř dvanáctiminutovým odstupem Nikola Nosková.

Van Vleutenová získala čtvrté velké zlato v kariéře. V letech 2017-2019 vyhrála dvakrát časovku na MS a loni v září závod s hromadným startem. Zároveň potvrdila nizozemskou dominanci na ME, v pátém ročníku kontinentálního šampionátu je čtvrtou ženskou vítězkou z této cyklistické velmoci.

Muži U23 (137,5 km):

1. Hvideberg (Nor.) 3:11:17, 2. Charming (Dán.) stejný ča, 3. Řepa (ČR) +2, 4. Pajur (Est.), 5. Kooij (Niz.), 6. Tesson (Fr.), …26. Otruba, 28. Petr Kelemen všichni +4, 62. Klabouch +30, Babor, T. Bárta (všichni ČR) oba nedokončili.

Ženy elite (109,2 km):

1. van Vleutenová (Niz.) 2:50:46, 2. Borghiniová (It.) stejný čas, 3. Niewiadomá (Pol.), 4. van den Broeková-Blaaková (Niz.) obě +5, 5. Cordonová-Ragotová (Fr.) -+:29, 6. Brennauerová (Něm.) +3:27, …40. Nosková +11:50, Bajgerová, Machačová (všechny ČR) obě nedokončily.