Silnice

Třetí česká medaile – Bittner má stříbro ze silničního závodu

Třetí česká medaile – Bittner má stříbro ze silničního závodu

Pavel Bittner se postaral o fantastické zakončení pro české barvy na evropském šampionátu na silnici. Junior z celku Mapei Merida Kaňkovský vybojoval dnes ve francouzském Plouay stříbrnou medaili v silničním závodu a zkompletoval tak českou medailovou sbírku. Již dříve vyhrál junior Mathias Vacek časovku a Vojtěch Řepa byl třetí v silničním závodě U23.

Přesto, že ve startovním poli 102 jezdců byli jen dva naši zástupci a oproti jiným státům byli v početní nevýhodě, dokázal Bittner uspět poté, co mu Mathias Vacek vybudoval skvělou pozici a rozjel spurt v závěrečných stovkách metrů. Od zlata pak Bittnera doslova dělilo jen několik milimetrů. Dokonce sama v českých barvách byla na startu závodu juniorek Kristýna Burlová, přesto dokázala vybojovat skvělé osmé místo.

Bittner v pondělí při časovce obsadil sedmé místo a dnes se v závěru deštivého závodu prosadil v hromadném spurtu na stupně vítězů. První tři jezdci proťali čáru prakticky současně a o pořadí rozhodla až cílová fotografie. Po 109 kilometrech jej ve fotofiniši předčil Dán Kasper Andersen, o milimetry třetí byl Belgičan Arnaud de Lie. Vacek dokončil závod na konci vedoucí skupiny na 32. místě.

Burlová umístěním v desítce vylepšila výsledek z jízdy proti chronometru, v níž skončila čtrnáctá. Cílem bezmála sedmdesátikilometrového závodu projela ve stejném čase jako vítězná Italka Eleonora Camilla Gasparriniová.

„Své dnešní hodnocení bych začal Kristýnou (Burlovou). Podala perfektní výkon, jela to, co jsme ji spolu s jejím koučem Lukášem Thunem řekli. Byla neustále v popředí a v závěru zaútočila. Ujela s jednou Švýcarkou a soupeřky je dostihly až kilometr a půl před cílem, i tak je umístění v Top Ten skvělé, řekl reprezentační kouč Tomáš Konečný.

„A v případě juniorů se nebojím říci, že kluci si přijeli pro titul. Jeli sebevědomě a já věřil, že to dokáží. Pavel ve spurtu patří k absolutní špičce. Ale je to vždy loterie, defekt, pád. A Pavel uspěl i přesto, že čtyři kola před cílem, když se to do kopce rozjelo, tak měl pávě defekt a půl kola mu trvalo než se dotáhl zpět. Měl to složité, ale dokázal to a závěr si pak kluci hlídali. Ve stoupání vepředu vždy zůstalo tak deset, dvanáct lidí a my jsme tam vždy byli ve dvou. V závěru Mathias rozjel spurt pro Pavla, dovedl jej na dvoustovku a pak to bylo na něm. Titul mu unikl snad o dva milimetry. Oba však potvrdili, že jsou absolutní světová špička,“

Česká výprava se v hodnocení národů podělila se třemi cennými kovy o šesté místo.

Výsledky:

Junioři:

1. Andreasen (Dán.) 2:38:128, 2. Bittner (ČR), 3. de Lie (Belg.), 4. Brenner (Nm.), 5. Balestra (It.), 6. Lovidius (Švéd.), …32. M. Vacek (ČR) všichnbi stejný čas.

Juniorky (68,25 km):

1. Gasparriniová (It.) 1:53:22, 2. Vanhoveová, 3. de Clercqová (obě Belg.), 4. Squibanová (Fr.), 5. Camposová (Port.), 6. Schreiberová (Luc.), …8. Kristýny Burlová (ČR) všechny stejný čas.

FOTO Tomáš Konečný

Autor článku: Jaroslav Cícha