Silnice

Ve 4. etapě Gracie uspěl únik. Vyhrála Mulová, žlutý dres drží Rissvedsová

Ve 4. etapě Gracie uspěl únik. Vyhrála Mulová, žlutý dres drží Rissvedsová

Krátká odpolední etapa na 68,5 kilometru navazovala na dopolední individuální časovku a Jenny Rissvedsová do ní nastoupila v roli nové vedoucí závodnice. Trikot se jí podařilo udržet, ale v boji o etapový triumf nečekaně uspěl únik dvou odvážných závodnic. Zvítězila Polka Malwina Mulová, před Italkou Federicou Piergiovanniovou.

Na elitní cyklistky si pořadatelé připravili sice krátkou, ale náročnou etapu s pěti okruhy v okolí Orlové. V technicky složitém úseku okruhu se peloton natahoval a trhal, sice se nikomu nedařilo uniknout, ale vzadu závodnice trpěli a odpadali. 

Aktivní byly týmy UAE Development a Fenix-Deceuninck, zatímco Jenny Rissvedsová se s celým švédským národním týmem snažila situaci uklidnit, nechtěla se nechat zaskočit útokem Dominiky Wlodarczykové, druhé ženy v průběžném pořadí. Proto se v pelotonu neustále držela mezi prvními.

Do úniku naopak chtěla Eliška Kvasničková (Brilon). Osmnáctiletou Češku povzbudil úspěch v časovce, díky které se dostala na šesté místo průběžného pořadí. Kvasničková zkusila několikrát zaútočit, natáhla početný balík, ale samotné se jí odjet nepodařilo. 

Na konci předposledního okruhu se zvedla Italka Federica Piergiovanniová (UAE Development Team) a rychle se k ní přidala Malwina Mulová (MAT Atom Deweloper), nesoucí puntíkovaný dres nejaktivnější závodnice. Mulová s Piergiovanniovou rychle získaly pár sekund náskoku a v pelotonu jim pomohly týmové kolegyně, které najely na čelo a zpomalily.

Sama Rissvedsová nechtěla únik dotáhnout, ani jedna z uprchlic ji v celkovém pořadí neohrožovala. Mulová ztrácela přes pět minut a Piergiovanniová téměř minutu a půl. Vypracovaly si náskok až téměř půl minuty, ale musely hodně dřít, aby únik dotáhly až do cíle. 

V klasikářském dojezdu byla lepší Mulová a zajistila svému týmu druhé etapové vítězství v letošním ročníku Gracie. Piergiovanniová skončila druhá a těsně za ní dojížděl peloton, ve kterém byl nejrychlejší Linda Zanettiová (UAE Development Team).

Rissvedsová se udržela mezi nejlepšími a mohla si dojít na pódium pro žlutý trikot. Už má před sebou je jednu překážku, nedělní 101,6 km dlouhou etapu se startem a cílem v Orlové. 

Autor článku: Admin