Van der Breggenová má z MS na silnici double

Nizozemské cyklistiky dominovaly po časovce na světovém šampionátu i v závodu hromadným startem. Ze zlatého double, protože už ve čtvrtek triumfovala v časovce, se raduje Anna van der Breggenová. Úspěch oranžových barev potvrdila stříbrem Annemiek van Vleutenová, bronz vybojovala Italka Elisa Longo Borghiniová.

České trojici se na těžkém okruhu prosadit mezi nejlepší nepodařilo. Nejlepší z ní Nikola Nosková dojela na 64. místě.

Náročný kopcovitý okruh, závod dlouhý celkem 143 kilometrů s celkovým převýšením 3445 metrů dával tušit, že uspět mohou jen ty opravdu nejlepší a to se potvrdilo. První vážnější útok přišel ve druhém kole, kdy nastoupila Valerie Demeyová z Belgie. Nikdo se k ní nepřidal, a tak se vrátila do pelotonu.

V následující okruhu ujely Alison Jacksonová z Kanady a Australanka Grace Brownová z Austrálie. Před ostatní mi soupeřkami si vypracovaly slibný náskok, ale ostatním týmům to nevyhovovalo a na dvojici se dotáhlo dalších devět cyklistek.

Po nájezdu do předposledního kola peloton hodně zrychlil. Pak zaútočila van der Breggenová. Na její útok zareagovala stříbrná z ME Longo Borghiniová a přivedla za sebou další závodnice. Nizozemky byly hodně aktivní i nadále a na předposledním stoupaní na Cima Gallisterna zaútočila Marianne Vosová. Její útok ale sloužil pouze pro připravení pozice pro van Vleutenovou, která vyrazila vzápětí.

Udržely se jí pouze ty nejsilnejši závodnice – Ludwigová, Longo Borghiniová a van der Breggenová. A posledně jmenovaná následně čtyřicet kilometrů před cílem zaútočila opětovně a vypracovala si slibný náskok.

V hlavní skupině se snažily především britské cyklistky, které pracovaly pro Lizzie Deignanovou. Náskok vedoucí jezdkyně však každým kilometrem narůstal a bylo jasné, že za ní se bude bojovat jen o stříbro a bronz.

Patnáct kilometrů před cílem už bylo o vítězce prakticky rozhodnuto. V závěrečném kopci se situace za vedoucí závodnicí několikrát situace změnila. Van der Breggenová ovšem svůj únik dotáhla jasně do vítězného konce a raduje se ze zlatého double. V souboji o stříbro byla těsně úspěšnější van Vleutenová, pro bronz si dojela Italka Elisa Longo Boghiniová.

Ženy (143 km):

1. van der Breggenová 4:09:57, 2. van Vleutenová (obě Niz.), 3. Longo Borghiniová (It.) obě +1:20, 4. Vosová (Niz.), 5. Lippertová (Něm.), 6. Deignanová (Brit.) všechny +2:01, …64. Nosková +14:01, 74.  Neumanová +18:03, 76. Machačová (všechny ČR) +21:12.