Ganna má první časovkářký titul, Černý třiadvacátý

Čtyřiadvacetiletý Ital Filippo Ganna vybojoval svůj první, ale i vůbec premiérový italský titul na světových šampionátech v časovce. Čtyřnásobný světový šampion ze stíhacího závodu patřil dnes k největším favoritům a svou roli před domácím publikem v Imole dokázal naplnit. Na stupně vítězů jej doprovodili trojnásobný cyklokrosový šampion Belgičan Wout van Aert, který za ním zaostal o 26 vteřin, o další tři vteřiny byl pomalejší letošní evropský šampion Švýcar Stefan Küng. Lepší z české dvojice, úřadující domácí mistr Josef Černý, skončil na 23. místě.

Na spíše kratší časovce ukončil Ganna dvouleté kralování Rohana Dennise. V Imole své žezlo Australan předal. Na trať se jako úřadující šampion pustil až poslední ze startovního pole. Na mezičase v polovině závodu byl na druhém místě se ztrátou dvaceti vteřin na Gannu, ale návrat do Imoly mu nevyšel podle představ a propadl se až na pátou pozici.

Dlouho seděl v křesle pro průběžně vedoucího jezdce domácí Eduardo Affini než jej z něj poslal pryč čtyřiatřicetiletý Brit Gerant Thomas. Vítěz Tour de France z roku 2018 startoval na MS v časovce poprvé a dlouho myslel, že by z toho mohly být stupně vítězů, když v polině trati měl třetí nejlepší čas. Druhou poloviny však zvládli podstatně rychleji van Aert a Küng, takže Thomasovi unikla medaile o osm vteřin. Zrychlení ve druhá části posunulo do první šestky i Kaspera Asgreena z Dánska.

Na medaili myslel jistě i mistr světa z roku 2017 Nizozemec Tom Dumoulin, který má z MS i stříbro a bronz, ale ve druhé časti časovky nestačil a skončil desátý, neuspěl ani světový rekordman v hodinovce a dvojnásobný evropský šampion Victor Campenaerts z Belgie, který byl klasifikován osmý.

Premiéru mezi elitními jezdci absolvoval druhý český závodník Jakub Otruba. Mezi 56 startujícími obsadil sedmatřicátou pozici s odstupem 3:31 na Gannu. „První polovina závodu byla proti větru, takže dost náročná. Zpět to chtělo asi trochu těžší převod, ale jinak jsem docela spokojen,“ řekl Otruba a reprezentační kouč Tomáš Konečný přidal hodnocení Černého. „Projevilo se na něm rozhodně že dlouho neměl závodní program. Chyběl mu hlavně start Okolo Slovenska. Umístění jistě není podle jeho představ, ale odstup od nejlepších je docela malý. Oba kluci zajeli podle svých možností, podle mého mínění dobře.“

Muži (31,7 km):

1. Ganna (It.) 35:54, 2. van Aert (Belg.) +26, 3. Küng (Švýc.) +29, 4. Thomas (Brit.) +37, 5. Dennis (Austr.) +39, 6. Asgreen (Dán.) +47, …23. Černý +2:15, 37. Otruba (oba ČR) +3:31.