MTB

Úvodní podnik IZOMAT Cupu v Brně

Úvodní podnik IZOMAT Cupu v Brně

Německá bikerka Lia Schrieversová ovládla úvodní závod seriálu IZOMAT Cupu, který dnes odstartoval v Brně. Spolu s ní se na stupně vítězek ostali dvě české závodnice Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) a Adéla Holubová (kola-bbm.cz), která byla nejlepší závodnicí v kategorii U23.

Za velké zimy, kdy teploměr ukazoval pouhé dva stupně Celsia, se sešla na startu podniku první kategorie kalendáře UCI kvalitní zahraniční konkurence, ovšem z různých důvodů chyběli nejlepší čeští jezdci. Ve startovní listině nebyla obhájkyně celkového vítězství z minulkého roku Jitka Čábelická, která startovala v Itálii, chyběl i její zraněný bratr Jan Škarnitzl (oba GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team), který rovněž obhajuje celkové prvenství. Přednost závodu v Itálii dal i Jan Vastl a olympionik Ondřej Cink je v Brazílii, kde jej čeká úvodní závod seriálu Světového poháru.

Na ženy čekalo zaváděcí a pět hlavních kol a hned v tom prvním se na čele vytvořila vedoucí čtyřčlenná skupina ve složení Holubová, Tvarůžková, Schieversová a Jana Czerczinkarová (Liv Elmtrade Racing), mezi elitnbí šesticí se držela i Karolína Bedrníková (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín), v loňské sezoně ještě juniorka.

Kvarteto nejlepších spolu vydrželo až do čtvrtého okruh, kdy překvapivě začala zaostávat ta nejzkušenější Czecinkarová. O svém vítězství rozhodla Schieversová nástupem v polovině závěrečného kola kdy si vytvořila náskok necelých deseti vteřin. V posledních stovkách metrů se s tím nehodlala smířit Tvarůžková a dokázala se hodně přiblížit, ale Němka nepatrný náskok již uhájit dokázala, třetí v cíli dvacetiletá Holubová navíc vyhrála i hodnocení závodnic kategorie U23.

„Já jsem hodně spokojená, s takovým výsledkem jsem moc nepočítala. Jelo se takové konstantní tempo a závod byl atraktivní pro diváky, ale i pro nás. Málokdy se stane, že v elitním kategorii žen je na čele je závod tak vyrovnaný. O vítězství německé závodnice rozhodlo to, že já jsem neměla sílu a energii na nástupy a ona naopak ano. V posledním výjezdu jsem to ještě zkusila, ale podařilo se mi náskok jen snížit,“ řekl nejlepší česká žena v závodě Tereza Tvarůžková.

Stejně jako závod žen byl dramatický i souboj juniorů v němž dominovalo duo německý bikerů Hannes Degenkolb a Peat Weinberg. Prvně jmenovaný o svém vítězství rozhodl až v závěrečném spurtu, nejlepší z Čechů byl Patrik Černý (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín). Ani mezi juniorkami nevyhrála domácí závodnice. Nejlepší byla Polka Natalia Grzegorzewská, která vyhrála jasně před druhou Eliškou Hanákovou (Rexonix Racing Team) a Simonou Spěšnou (Brunex Superior Factory Racing).

Výsledky:

Ženy:

1. Schrieversová (Něm.) 1:16:15, 2. Tvarůžková (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +3, 3. Holubová (kola-bbm.cz) +19, 4. Czeczinkarová (Liv Elmtrade Racing) +1:47, 5. Buszakiová (Maď.) +3:39, 6. Bedrníková (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +3:55.

Junioři:

1. Degenkolb 1:11:52, 2. Weinberg (oba Něm.) +1 3. Černý (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +1:28, …5. Novotný (Dukla Praha) +2:38.

Juniorky:

1. Grzegorzewská (Pol.) 1:05:33, 2. E. Hanáková (Rexonix Racing Team) +1:25, 3. Spěšná (Brunex Superior Factory Racing) +1:29.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha