Silnice

Tomáš Konečný: Medaile z mistrovství světa by byla fantazie, jedeme se rvát

Tomáš Konečný: Medaile z mistrovství světa by byla fantazie, jedeme se rvát

Celkem sedmnáct českých závodníků bude bojovat na mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii a trenér reprezentace Tomáš Konečný věří, že se porvou o co nejlepší výsledky. „Nejlepší by byla jakákoliv medaile, to by byl sen. Ale super bude i jakékoliv umístění v top 10. Určitě se budeme rvát. Mistrovství světa je vždycky trochu loterie, ale chceme být co nejlepší,“ říká trenér v rozhovoru před odjezdem do dějiště MS.

Tomáši, jak vidíte šance v jednotlivých kategoriích?

Když začnu těmi juniorskými, tak Julia Kopecky má výhodu v tom, že žije v Holandsku a podobné tratě má zažité. Letos zajela velmi dobré výsledky na Nation´s Cupech a má nejvíc zkušeností s mezinárodní konkurencí. Profil silničního závodu by měl sedět i Bártové. Kvasničková má největší šanci v časovce, kde byla na Evropě osmá. Myslím, že desítka je pro ni reálná i na světě. U juniorů máme ambice hlavně v silničním závodě, kde je opravdu silné kvarteto. Trať by měla dokonale vyhovovat Matyáši Kopeckemu, který je dravý, rychlý a mohl by to prodat. Ale určitě mohou uspět i Kadlec nebo Seeman. Štěpán Telecký se jako mistr republiky zaměřuje hlavně na časovku, na silnici by asi potřeboval ještě těžší trať.

Co mužské naděje v kategorii U23, kde silniční závod pojede hned pět lidí?

Tým je hodně silný. Ťoupalík i Kelemen mají formu, ukázali to na mistrovství Evropy. Máme tam hodně rychlé kluky jako Bittner nebo Babor, kteří jsou oba dokážou zaspurtovat. Tomáš Kopecky by se měl pokoušet spíš o úniky, protože jeho přípravu trochu ovlivnil pád a zranění na Tour de l´Avenir. Vše směřuje hlavně k časovce, kde má velkou šanci na dobrý výsledek. Kluci v této kategorii dobře vědí, že jakýkoliv úspěch na mistrovství světa jim otvírá dveře někam výš. V Belgii je navíc cyklistika skoro sportem číslo 1 a bude to obrovsky sledované.

V nominaci je nakonec jen jedna žena. Proč?

Měli jsme tam napsané čtyři závodnice, ale jede jen zkušená Machačová. Neumanová ukončila kvůli zdravotním problémům sezónu a Nosková s Bajgerovou se po Evropě rozhodly, že na mistrovství světa startovat nechtějí. Za těmito čtyřmi je už poměrně velká díra, proto jede jen jedna závodnice.

Šampionát začne a skončí závody mužů. Tuto neděli je časovka, za týden silniční závod. Jak se rodila nominace českého kvarteta?

Kukrle je mistr republiky v silničním závodě, Černý v časovce, takže ti si nominaci vyjeli. Do silničního závodu k nim přibudou Štybar s Vakočem. Oba ostřílení borci z WorldTour, kterým ta těžká klasikářská trať bude vyhovovat. Štybar navíc kousek od cíle v Belgii bydlí, takže bude mít jistě velkou motivaci.

Už jste řešil, komu připadne role lídra?

Budeme čtyři, takže asi těžko můžeme tvořit závod. Pepa Černý cílí hlavně na časovku, kde má velké ambice, v silničním závodě se bude spíš snažit pomáhat ostatním klukům a dělat jim pozici. A z těch tří může uspět kdokoliv. Nejlepší formu má teď možná Kukrle, který to potvrdil i na Evropě, ale Štybar a Vakoč zase jeli víc těžkých jednorázovek. A oba se na tenhle závod pečlivě chystají. Bude to hlavně o pozici, o zkušenostech, ale i o štěstí, protože pád nebo defekt ve špatném místě může člověka vyřadit ze hry. Je to hodně otevřené. Když se to sejde, můžeme mít klidně medaili, ale taky čtyřikrát DNF, protože úmrtnost tam bude obrovská.

Kdy se do Belgie přesouváte?

První část odjíždí v pátek, další v pondělí a kluci, co jedou jen silniční závod elity, přijedou až příští pátek.

Foto: Michal Červený, ČTK, ČSC

Slavnostní vyhlášení krále české cyklistiky za rok 2020 v pražském Průmyslovém paláci.

Autor článku: Jan Krůta