TOI TOI Cup ve Veselí pro Jindřicha a Slovenku Ungerovou

Pavel Jindřich z ČEZ Cyklo Team Tábor a slovenská závodnice, věkem ještě juniorka, Sofia Ungerová, zvítězili v závěrečném sedmém dílu cyklokrosového TOI TOI Cupu, který se jel ve Veselí nad Lužnicí. Pro oba to byly premiérové výhry v tomto seriálu. Závod juniorů vyhrál další táborský jezdec Tomáš Kraus.

Celkovými vítězi seriálu TOI TOI Cupu se stali mezi muži dnes druhý Polák Marek Konwa jezdící v barvách celku TJ Auto Škoda Ml. Boleslav, s předstihem dnes nestartující Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) a junior Patrik Lienert (Rexonix Kovo Praha).

Mezi muži chyběli na startu z nejlepších Michael Boroš, Jakub Říman a Adam Ťoupalík, takže cesta k vítězství se otevřela dalším závodníkům. Konwa nastupoval s náskokem 50 bodů v průběžném pořadí před Fialou a jen velké selhání by jej připravilo o celkové vítězství, které nakonec jasně jako první cizinec v historii seriálu vybojoval. Hned po startu šel do vedení a za ním vjížděl do terénu Fiala a spolu s nimi byl na čele Maximilián Kerl (TJ Auto Škoda Ml. Boleslav), zatímco pozdější vítěz Jindřich ztrácel po prvním okruhu 2800 dlouhém přes půl minuty.

Ve druhém okruhu měl pád Konwa a zbrzdil Kerla a toho využil k získání náskoku Fiala, ale ve třetím kole se trio opět sjelo. Na náročném zasněženém okruhu rozhodovala fyzická připravenost, ale především chyby. Konwa jich dělal dost, a tak se situace na čele často měnila. Zezadu se na trio ale v polovině závodu dotáhl po špatném startu Jindřich a ukazoval, že na sněhu se cítí velice dobře. V předposledním kole nastoupil, získal malý náskok a to rozhodlo. V závěrečném okruhu jej zkoušel ještě dojet Konwa, ale jeho pád znamenal pro Jindřicha klid.

„Popravdě jsem o vítězství nepřemýšlel, letos jsem si ještě nevěřil a vůbec ne dnes. Navíc se mi vůbec nepovedl start, byl nejhorší v sezoně. Ale vedoucí trio jsem si dojel a zjistil jsem, že na tom jsem dobře. Je to pro mě impulz a motivace do dalších závodů,“ řekl Pavel Jindřich.

Závod žen byl především soubojem juniorských závodnic, kterým dominovaly slovenské krosařky. V první sedmičce skončilo šest juniorek mezi něž se vklínila pouze veteránka Pavla Havlíková. Na startu však chyběly nejlepší české ženy, které se připravují na nedělní závod Světového poháru ve val di Sole.

Ungerová se hned od začátku osamostatnila na čele závodu a překvapivě své krajance a slovenské seniorské mistryni Viktorii Chladoňové ujížděla. Smůlu měla Havlíková, která po startu v zatáčce podklouzla a soupeřky si musela dojíždět. Za Havlíkovou skončila sedmá Kateřina Douděrová, která v celkovém hodnocení obsadila druhou pozici. Nejlepší z domácích závodnic byla dnes Amálie Gottwaldová (CP team), která se na bronzovou pozici dostala hned v prvním kole a uhájila ji bezpečně až do cíle.

V celé sezoně se lepšící junior Tomáš Kraus z ČEZ Cyklo Team Tábor se dočkal svého prvního triumfu s domácím prestižním seriálu. Vedení se ujal hned v prvním okruhu a za ním jezdil Rakušan Hofer. Ten se na druhém místě držel až do závěrečného kola, kdy po pádu klesl a uvolnil tak stupně vítězů pro Pavla Šumpíka (Roman Kreuziger Cycling Academy) a Patrika Lienerta (Rexonix Kovo Praha), který však bezpečně ovládl celkový seriál před dnešním vítězem.

„Závod to byl velice těžký, byly specifické podmínky a trať na povoleném sněhu  byla hodně náročná. Popasoval jsem se s tím docela dobře vyšlo to na jedničku. Vrchol sezony bude MS v Táboře a jet tam, tak o tom sním od malička a je to obrovská motivace,“ řekl Tomáš Kraus.

1. Kraus (ČEZ Cyklo Team Tábor) 42:11, 2. Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) +34, 3. Lienert (Rexonix Kovo Praha) +52, 4. Hofer (Rak.) +1:27, 5. Havel (LAWI junior team) +1:32, 6. Hájek (Brilon Racing Team MB) +2:14.

Konečné pořadí TOI TOI Cupu: 1. Lienert 780, 2. Kraus 655, 3. Bažant (Cyklostar Pirelli) 585, 4. Hájek 510, 5. Havel 499, 6. Mušálek (Head Pro Team Opava) 416.

1. Ungerová 48:36, 2. Chladoňová (obě SR) +2:12, 3. A. Gottwaldová (CP team)  +3:07, 4. Viková (Dukla Praha) +3:29, 5. Vojtíšková (SR) +3:31, 6. Havlíková (LAWI junior team) +3:49.

Konečné pořadí TOI TOI Cupu: 1. Zemanová (Brilon Racing team MB) 500, 2. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) 392, 3. Chladoňová 380, 4. A. Gottwaldová 352, 5. Panušová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) 271, 6. Vaníčková (Brilon Racing team MB) 258.

1. Jindřich (ČEZ Cyklo Team Tábor) 1:00:18, 2. Konwa (Pol./TJ Auto Škoda Ml. Bol.) +23, 3. Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) +30, 4. Kerl (TJ Auto Škoda Ml. Bol.) +1:22, 5. Ježek (Brilon Racing Team MB) +1:44, 6. Stránský (ATT Investments) +2:34.

Konečné pořadí TOI TOI Cupu: 1.Konwa 252, 2. Fiala 490, 3. Boroš (Elkov Kasper) 400, 4. Ježek 356, 5. Říman (DK Bikeshop Racing Team) 345, 6. Kerl 332.