Cyklokros

Cyklokrosaři se připravují v Táboře

Cyklokrosaři se připravují v Táboře

O tom, že sníh na okruhu českým cyklokrosařům oproti soupeřům svědčí není pochyb. Nejlépe to dokázali na světovém šampionátu v Táboře v roce 2001, kdy dokázali vybojovat šest medailí, přestože tehdy se závodilo ještě pouze ve čtyřech kategoriích. Stejně jako na stejném okruhu v roce 2010, kdy vybojoval Zdeněk Štybar zlato mezi elitními jezdci a Tomáš Paprstka mezi juniory. A sníh si trenér reprezentace Petr Klouček přeje i pro nadcházející šampionát, který se na jih Čech vrátí 2.-4. února.

„Sníh je naše obrovský výhoda, když bude, tak šance uspět pro nás stoupají, třeba Belgičané či Nizozemci si jej naopak vůbec nepřejí,“ říká Petr Klouček, který je velmi spokojený ze současného počasí, protože od pondělí do čtvrtka absolvuje česká reprezentace v Táboře své soustředění. A navíc o nastávajícím víkendu čeká muže, ženy a juniory další závod TOI TOI Cupu ve Veselí nad Lužnicí, v neděli budou mládežnické kategorie bojovat na stejném okruhu o medaile na domácím šampionátu.

Do Tábora přijeli junioři Kryštof Bažant, Tomáš Kraus, Pavel Šumpík a Matěj Havel, juniorky Kateřina Douděrová, Amálie Gottwaldová, Hanka Viková, Anna Panušová a z kategorie mužů U23 již zcela uzdravený Václav Ježek, Pavel Jindřich, Maximilián Kerl, Patrik Černý a Matyáš Fiala a všichni pod vedením Kloučka a jeho asistentů Petra Dlaska a Michala Bednáře na sněhu trénují.

„Hned po prvních trénincích vidím, že všechny to hodně na tomto povrchu baví.  Musíme sice trochu improvizovat, ale rozhodně zde všichni mohou trénovat lépe než doma. Již se zde staví tribuny, něco je protažené a my si vytyčili takový menší okruh, takže myslím, že pro jezdce to je příjemná zábava,“ prozradil Petr Klouček a upozornil na skutečnost, že trénovat jízdu na sněhu je vzhledem k blížícímu se MS tou nejlepší přípravou.

Zatím počasí závodníky pustilo pouze do terénu, ale od středy předpokládá Klouček, že silnice by již mohly být suché. „Tak snad budeme moci trénovat i za autem,“ míní Petr Klouček. Na sněhu se mladé závodnice a mladí jezdci cítili dobře a všichni si pochvalují, že je to i docela příjemná zábava a kvitují rady Petra Dlaska, který na táborském okruhu v roce 2001 vybojoval stříbro v kategorii elite. Nejlépe se snad ze všech v těchto podmínkách cítil Pavel Jindřich, který jezdil jak na suchu. „Byla to příjemná zábava a vůbec bych se nezlobil, kdyby se na takovém podkladu jelo i mistrovství světa,“ řekl Jindřich.

Autor článku: Jaroslav Cícha