Cyklokros

Skvělá cyklokrosařka Zemanová na SP v Itálii skončila čtvrtá

Dlouho bojovala o stupně vítězek, nakonec Kristýna Zemanová obsadila v sedmém podniku seriálu Světového poháru v cyklokrosu v italském Val di Sole vynikající čtvrté místo. Do elitní desítky se dostala i Kateřina Hladíková, která Top Ten uzavřela a pro obě mladé české závodnice jsou to jejich nejlepší umístění v této soutěži v kariéře.

Stejně jako v sobotním Toi Toi Cup ve Veselí nad Lužnicí se jelo i ve Val di Sole na sněhu, dokonce v mnohem hlubším, protože pořadatelé jej vůbec neodklízeli, takže trefit vyjetou stopu bylo velké umění, ale i naprostá nutnost. Jinak totiž hrozil pád, či přinejmenším seskok z kola. Bylo jasné, že kromě fyzické připravenosti bude hrát ještě větší roli technika a kdo bude nejméně chybovat.

Na startu sice chyběly některé Nizozemky a další závodnice, přesto konkurence byla velice silná. Zemanová skvěle odstartovala a v prvním kole se dokonce objevila na vedoucí pozici. Před ní se rychle dostala vedoucí závodnice seriálu Ceylin del Carmen Alvaradová z Nizozemska a dlouho to vypadalo na její vítězství.

Se Zemanovou se o druhé místo přetahovala další Nizozemka Manon Bakkerová, která se nakonec radovala ve čtyřiadvaceti letech ze svého premiérového triumfu. Alvaradová sice byla silnější, ale příliš si nerozuměla se sněhovým podkladem a kupila jednu chybu za druhou. Naopak Bakkerová jela technicky čistě a v závěru třetího, že čtyř okruhů, se na svoji krajanku dotáhla a v posledním kole ji dokázala setřást.

Po velice špatném prvním kole, kdy se pohybovala až v závěru první desítky, se rozjela třetí Nizozemka Puck Pietersová a posouvala se kupředu. Ve třetím kole se dotáhla i na Zemanovou, ale ta se pak s ní dlouho držela. Přesto se projevila její větší zkušenost a na mladou Češku dokázala získat malý náskok, který pak uhájila až do cíle.

„Nájezd do terénu jsem zase neměla úplně ideální, ale jak se to v první zatáčce zašpuntovalo, zprava jsem to oběhla a dostala se dopředu. Trefila jsem pak dobrou stopu a dojela až na první místo. Snažila jsem se ale zbytečně nejančit a jela jsem si dál to svoje. V půlce závodu jsem měla trochu problém s tretrami, nešlo mi nacvaknout a přišla i menší krize. Propadla jsem se na čtvrté místo, ale ještě jsem se oklepala a zkusila zabojovat o bednu. To bohužel nevyšlo, ale i tak jsem moc spokojená. Byl to krásný závod se skvělou atmosférou a já si ho užila. Největší radostí ale bylo sdílet pódium v kategorii U23 ještě s Kačkou Hladíkovou. Byl to pro nás velký den,“ řekla Zemanová.

„Stupně byly blízko, ale závodila jsem se špičkovými holkami. Pro mě je velkým povzbuzením, že poté co mě Puck (Pietersová) dojela, tak jsem byla schopna se jí držet. Letos to tady bylo ještě těžší jak před rokem, stopy vůbec nedržely, neustále se trať přesypávala. Pietersová je výkonnostně někde jinde jak já, zatím se s ní nemohu porovnávat. V můj prospěch hrála spíše technika na sněhu, pár tréninků jsem na něm najela, ale to bylo asi jediné z čeho jsem mohla těžit. Pokud má ale někdo jako ona výkonnost, tak to utáhne i tak,“ řekla Kristýna Zemanová. Ta si dá příští týden pauzu a na Světovém poháru a belgickém Namuru bude chybět. „Ráda bych něco potrénovala, jeden týden bez závodů mi určitě prospěje a pak se vydám na Vánoční turné,“ dodala Zemanová.

Velice dobře zajely i další naše závodnice. Hladíková byla po prvním okruhu třináctá, ale pak se dokázala posunout až do elitní desítky, na bodovaných pozicích dojely i Bára Jeřábková a Tereza Vaníčková, které skončily osmnáctá resp. devatenáctá.  Zemanová vyhrála mezi závodnicemi kategorie U23, Hladíková skončila třetí, když se mezi ně dokázala vklínit domácí Valentina Corviová. V průběžném pořadí SP je Zemanová již devátá.

Závod mužů nejlépe zvládl na sněhu si vedl nejlépe Nizozemec Joris Nieuwenhuis, který vyhrál před Belgičany Nielsem Vandeputtem o 1:01, třetí byl Joran Wyseure s odstupem minuty a půl. Průběžné pořadí vede Eli Iserbyt z Belgie, který dnes dojel pátý.

Výsledky:

Ženy:

1. Bakkerová 46:14, 2. Alvaradová +23, 3. Pietersová (všechny Niz.) +1:35, 4. Zemanová (ČR) +1:47, 5. McGillová (Kan.)  +2:14, 6. Valentina Corviová (It.) +2:34, …10. Hladíková +4:59, 18. Jeřábková +7:17, 19. Vaníčková (všechny ČR) +7:21.

Pořadí po sedmi závodech:

1. Alvaradová 195, 2. Brandová (Niz.) 135, 3. Bakkerová 133, 4. van der Heijdenová 111, 5. Bentveldová (obě Niz.) 109, 6. Backstedtová (Brit.) 102, … 9. Zemanová 89, 33. Hladíková 17, 50. Jeřábková 8, 52. Vaníčková 7.

Muži:

1. Nieuwenhuis (Niz.) 1:00:19, 2. Vandeputte +1:01, 3. Wyseure +1:33, 4. M. Vanthourenhout +2:05, 5. Iserbyt +2:08, 6. L. Sweeck (všichni Belg.) +2:09.

1. Iserbyt 208, 2. Ronhaar 153, 3. van der Haar (oba Niz.) 151, 4. Nieuwenhuis 142, 5. L. Sweeck 134, 6. Vandeputte 133, …22. Boroš (ČR) 28.

Autor článku: Jaroslav Cícha