Silnice

Táborské okruhy vyhráli Babor a Polka Wilkosová

Táborské okruhy vyhráli Babor a Polka Wilkosová

Úvodní podnik nového silničního seriálu Carla Kriterijní ligy, na okruhu v areálu Komora při Táborských okruzích, ovládla v kategorii žen polská cyklistka Katarzyna Wilkosová. Ve vloženém závodu mužů elite vybojoval prvenství Daniel Babor z TUFO Pardus Prostějov, juniorské závody ovládli Štěpán Široký z Favoritu Brno a Michaela Paulová z Dukly Brno.

Předpověď sice nezvěstovala pro jezdce nic příjemného, ale celé závody se nakonec odjely za velice příjemného počasí. V závodu mužů od začátku diktovala tempo jezdci stáje Elkov Kasper a dlouho vévodil průběžnému pořadí Michale Kukrle. Důležité body ale pečlivě sbíral i Babor a v průběhu padesáti kol se velice dobře rozjížděl Jakub Ťoupalík (Elkov Kasper).

Ještě před závěrečným dvojnásobně bodovaným spurtem vedl s jednobodovým náskokem Kukrle před Baborem, navíc čelo pelotonu kontrolovali závodníci Elkov Kasper. Ale i Baborovi pomohli jeho kolegové z týmu a do cílové rovinky jej přivezli na výhodné pozici. A v posledních desítkách metrů potvrdil Babor své zrychlení a v dlouhém spurtu odrazil všechny útoky a to mu zajistilo celkové vítězství.

„Bylo to těžké, hodně těžké. Naštěstí mi kluci pomohli, do poslední zatáčky jsem vjel na dobré pozici a vsadil na dlouhý spurt. Několikrát jsem dříve zbytečně čekal a pak to nevyšlo, proto jsem dne nečekal na nic a jel na krev,“ řekl Daniel Babor.

Ve společném závodu juniorek a žen zaskočily cyklistky Dukly Praha polské závodnice. Nejlepší z Češek byla Nikola Bajgerová z Dukly Praha, která vybojovala třetí místo. „Jsem docela překvapená, takové rychlé závody mi přímo nesedí, umístění na stupních vítězek jsem nečekala. Jako celek jsme ale chtěly více, ovšem Polky byly prostě lepší. Mnohem více se těším na zítřejší silniční závod,“ řekla závodnice Dukly Praha.

Dramatický závod juniorů rozhodl až závěrečný dvounásobně bodovaný spurt. Do té doby vévodil průběžnému pořadí domácí Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor), která měl tříbodový náskok před Štěpánem Širokým. Poslední tři okruhy byly ale v režii jezdců Favoritu Brno. Čtyři se seřadili na čele startovního pole a pracovali pro svého lídra. Toho dovezli na první pozici do cílové rovinky a Široký s přehledem odrazil Fialův útok a desetibodovým ziskem jej o jediný bod celkově předstihl.   

„Rozhodl samotný závěr, který jsem jeli týmově super. Celkově to bylo v pohodě a výsledek tomu odpovídá, ale byl to hodně těžký závod. Věřil jsem si na podium, ale na vítězství moc ne. Počítal jsem, že největším soupeřem bude Fiala a to se potvrdilo,“ řekl Štěpán Široký.  

Výsledky:

Kadetky (18 okruhů):

1. Dostálová (LYKO Klub Prachatice) 28, 2. Marková (Dukla Praha) 17, 3. V. Jadrná (Sportcomplex Břeclav) 13.

Kadeti (30 okruhů):

1. Rich. Kobr (Roman Kreuziger Cycling Academy) 22, 2. V. Koblížek (TUFO Pardus Prostějov) 21, 3. Krešák (ČEZ Cyklo Team Tábor) 13.

Ženy (30 okruhů):

1. Wilkosová 13, 2. Furtaová (obě Pol.) 11, 3. Bajgerová (Dukla Praha) 10.

Juniorky (30 okruhů):

1. Poulová 20, 2. A. Jaborníková 19, 3. Mikšaníková (všechny Dukla Brno) 15.

Junioři (40 okruhů):

1. Široký (TJ Favorit Brno) 24, 2. Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor)23, 3. Mráz (Mapei Merida Kaňkovský) 10.

Muži – open závod (50 okruhů):

1.Babor (TUFO Pardus Prostějov) 26, 2. Kukrle 17, 3. J. Ťoupalík 16, 4. Petr Kelemen 14, 5. Neuman (všichni Elkov Kasper) 13, 6. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) 13.

FOTO Jiří Holý, Josef Vaishar

Autor článku: Jaroslav Cícha