Silnice

Střídání žlutého trikotu na ZM, vede Huby

Střídání žlutého trikotu na ZM, vede Huby

Druhá etapa Závodu míru U23, podniku Nations´Cup, přinesla změnu držitele žlutého trikotu. Pierre Gautherata z Francie po královské etapě z Bruntálu na Dlouhé stráně (129 km) vystřídal jeho krajan Antoine Huby, který dnes dojel druhý ve shodném čase jako vítězný Simon Dalby z Dánska. Huby se jen o pár setin sekundy dostal před Dalbyho do čela průběžného pořadí. Nejlepším Čechem byl na pátém místě Pavel Novák, v průběžném hodnocení je na tom nejlépe dnes devátý Karel Camrda, kterému patří stejná příčka.

„Kluci dnes potvrdili, že jsou na tom dobře, jeli přesně podle plánu. Jen trochu ztratil Jakub Ťoupalík, nesedlo mu stoupání na Dlouhé stráně. Vepředu ale byli Novák s Camrdou a hlavně Novák potvrdil, že je v kopcích dobrý, škoda toho včerejšího pádu, jinak mohl být celkově dost vysoko,“ řekl reprezentační kouč René Andrle.

Nejtěžší etapu ještě ztížil déšť. Hned od začátku se několik jezdců pokusilo roztrhat pole, nakonec z toho vzešla pětice uprchlíků, v níž byl také nejlepší vrchař v puntíkovaném dresu Mike Schuch z Nizozemska. Jezdci měli náskok dokonce tři minuty, ale stoupání na Přemyslov situaci změnilo. Jako první odpadl Slovák Samuel Kováč, naopak utrhl se od všech Belgičan Floris Van Tricht.

Po chvíli ale bylo všechno jinak. Na začátku kopce na Dlouhé stráně byli v čele Francouz Huby a Ital Simone Raccani, ale také oni nedotáhli svůj únik do úspěšného konce. Nejvíce sil v závěrečném stoupání tak měl Simon Dalby z Dánska, který Hubyho předjel v závěrečném sprintu. Třetí byl v cíli Portugalec Afonso Eulálio.

„Dneska to bylo dobré, bez žádné krize. Ti dva byli kousek před námi, do závěrečného kopce jsme jeli hranu,“ řekl dnes nejlepší z našich jezdců v cíli pátý Pavel Novák, kterého potkala v pátek smůla, když po pádu ztratil šest minut a tím i naděje na celkové dobré umístění. „Nemohu říci, že mě to mrzí, nedalo se zkrátka nic dělat,“ bere průběh závodu realisticky.“

Spolu s ním byl v závěru mezi nejlepšími Karel Camrda a hned za páskou se svému spolujezdci omlouval. „Pavel jel v závěru za mnou a já už nedokázal zrychlit. Možná jsem jej trochu odpojil,“ proto ta omluva říkal Camrda a cítit z toho byla opravdu týmová spolupráce. „Jinak jsem dnes spokojen, vymáčkl jsem ze sebe co to šlo, dostal jsem se do desítky a to je dobré,“ dodal syn slavného cyklokrosaře stejného jména.

 Výsledky:

2. etapa: Bruntál – Červenohorské sedlo (129 km):

1. Dalby (Dán.) 3:28:19, 2. Huby (Fr.) stejný čas, 3. Eulátuio (Port.) +2, 4. de Cassan (It.) +3, 5. Novák (ČR) +13, 6. Christophersen (Nor.) +13, …9. Camrda +23, 24. Přidal +2:14, 31. J. Ťoupalík +4:45, 38. Kadlec (všichni ČR) +6:21.

Pořadí po druhé etapě:

1.Huby 6:30:15, 2. Dalby stejný čas, 3. de Cassan +14, 4. Christophersen +19, 5. Raccani (It.) +22, 6. Rouland (Fr.) +28, …9. Camrda +38, 23. Přidal +2:27, 30. J. Ťoupalík +4:54, 34. Kadlec +6:29, 40. Novák +7:02, 58. Obdržálek +14:32.

FOTO Barbora Reichová/Czech Tour

Autor článku: Jaroslav Cícha