Silnice

Skvělý Bittner – vyhrál první etapu Závodu míru U23

Skvělý Bittner – vyhrál první etapu Závodu míru U23

První etapa Závodu míru U23 Grand Prix Jeseník patřila mladým cyklistům v českých barvách. Ve spurtu celého hlavního pole osvědčil svoji rychlost Pavel Bittner a cílovou páskou projel zcela jasně na prvním místě. V celkové klasifikaci si vedení udržel vítěz prologu Soren Warenskjolr z Norska. Dnes skončil patnáctý ve stejném čase jako vítěz a to mu stačilo k uhájení žlutého trikotu. Bittner se posunul na páté místo a oblékl i zelený trikot bodovací soutěže.

Po velice úspěšném vystoupení před týdnem na Grand Prix Orlen v Polsku, kde byl v první etapě třetí a stejné pořadí obsadil i v celkové klasifikaci si ve druhém podniku N´Cupu připsal svůj životní úspěch.

„Jsem v této kategorii prvním rokem a určitě je to můj největší úspěch, skok kupředu. Dnešní den je jako ve snu. Mám nyní dobré období a zlepšuji se. Na čele v závěru bylo pět Norů a my jsme měli druhý vláček. Bylo to trochu hektické, ale taktika byla stanovena v závěru na mě a jsem šťastný, že jsem nezklamal. V posledních stovkách metrů jsem byl na třetí pozici a začal spurtovat tak dvě stovky metrů před páskou,“ řekl v cíli loni stříbrný na juniorském mistrovství Evropy Pavel Bittner.

Za lídra českého týmu se však nepovažuje. „V sobotu a neděli to bude více o elitních vrchařích. Když budu moci klukům pomoci, tak udělám vše pro jejich úspěch,“ dodal. Těmi, na něž by měl v kopcích český celek nejvíce poléhat, jsou Mathias Vacek a Petr Kelemen. 

Právě Kelemen byl dnes hodně aktivní. V etapě z Jeseníku do Rýmařova bodoval na dvou vrchařských prémiích, v závěrečných okruzích okolo cílového města byl v samostatném úniku Vojtěch Řepa a vyhrál jednu sprinterskou prémii.

„Kluci předvedli skvělý taktický výkon. Byli vidět, jezdili aktivně a hlavně se podařilo udělat závěr pro soupeře hodně těžký. Tím, že museli stíhat Řepu jsme my mohli pošetřit na spurt a Pavel výkon všech korunoval tím nejlepším způsobem,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Výsledky:

1. etapa (Jeseník – Rýmařov):

1. Bittner (ČR) 3:15:36, 2. Krul (Niz.), 3. Barrenetxea (Šp.), 4. Kubiš (SR), 5. Lapeira (Fr.), 6. de Pooter (Belg.), …22. Petr Kelemen, 38. Bouček, 66. J. Ťoupalík, 68. M. Vacek všichni stejný čas, 96. Řepa (všichni ČR) +4:52.

Pořadí po první etapě:

1.Warenskjolr (Nor.) 3:19:37, 3. Krul +5, 3. Vauquelin (Fr.) +6, 4. Heissmann (Něm.) +7, 5. Bittner +9, 6. Lapeira +9, …25. M. Vacek +17, 34. A. Ťoupalík +19, 35. Petr Kelemen +20, 61. Bouček +26. 97. Řepa +5:11.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha