Silnice

Silniční MS pojede osmička Čechů

Silniční MS pojede osmička Čechů

Bohužel pouze osmička Čechů se představí na letošním světovém silničním šampionátu, který se uskuteční na náhradních tratích v italské Imole od 24. do 27. září. Původně se o světové medaile mělo bojovat v Aigle ve Švýcarsku, ovšem koronavirová pandemie to neumožnila. Navíc šampionát bude pouze pro kategorie elite, junioři a jezdci U23 na něm budou z rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie (UCI) chybět.

Do dějiště MS vyrazí česká výprava za přísných hygienických nařízení již v úterý. „Mluvit o ambicích po velice úspěšném evropském šampionátu je hodně těžké. Budou nám chybět tři medailisté z ME a to je pro nás, stejně jako pro závodníky samotné, veliká škoda. Superstar dvojice  juniorů Mathias Vacek a Pavel Bittner a Vojtěch Řepa z U23 tak přišli o možnost dokázat, že patří nejen k evropské, ale i absolutní světové špičce,“ lituje reprezentační trenér Tomáš Konečný.

V kategorii žen dostanou šanci tři závodnice při silničním závodu a dvě v časovce. „Náročná trať silničního závodu by měla sedět Nikole Noskové, ale její závodní program nebyl ani trochu ideální. Její tým moc závodů neabsolvoval a bez ostrých závodů se jde připravit těžko. Přesto by ale nějaký hezký výsledek její současná forma mohla přinést,“ pokračoval Konečný. Spolu s ní pojedou silniční závod Jarmila Machačová a Tereza Neumanová, dvojice Tereza Korvasová a Machačová nastoupí na start časovky. V úvahu ještě pro silniční závod přicházela Markéta Hájková, ale v posledních dnech absolvovala Giro d´Italia a cítila se unavená.

Z původní nominace mužů vypadla Konečnému na poslední chvíli dvojice Jan Bárta a Petr Vakoč. První si v předposlední etapě závodu Kolem Slovenska zlomil ruku, druhému nepovolila start jeho stáj Alpecin Fenix. „Trať je letos opravdu těžká a měla by nejvíce sedět Janu Hirtovi, který bude lídrem naší sestavy. Vyhovovat by měla i mistru republiky Adamu Ťoupalíkovi,“ pokračoval Tomáš Konečný. Tuto dvojici doplní Josef Černý a Jakub Otruba, kteří budou i na startu časovky.

„Ve čtyřech se dá těžko tvořit závod. Musíme si pomáhat a jet podle silných mančaftů a je potřeba využít šanci. Třeba vystoupení Pogačara na Tour de France jistě zvedne motivaci i našim jezdcům. Je potřeba si věřit a když má člověk natrénováno, tak je to potřeba prodat. Kuba Otruba zažije premiéru v elite, chtěl by zajet kvalitní výsledek, který by jej posunul dále,“ naznačuje Konečný, že i mladí závodníci mohou uspět.

Délka časovky je pro obě kategorie 31,7 kilometrů s převýšením dvě stě metrů. Silniční závod žen měří 143 km s převýšením 2800 metrů na muže pak čeká 258,2 km s převýšením rovných pěti tisíc metrů.

Program MS:

24. září: časovka žen (Jarmila Machačová, Tereza Korvasová)

25. září: časovka mužů (Josef Černý, Jakub Otruba)

26. září: silniční závod žen (Machačová, Nikola Nosková, Tereza Neumanová)

27. září: silniční závod mužů (Adam Ťoupalík, Jan Hirt, Černý, Otruba).

Autor článku: Jaroslav Cícha