ČSC

Silniční cyklistická sezona startuje v sobotu tradiční Bíteší

Silniční cyklistická sezona startuje v sobotu tradiční Bíteší

S mírným zpožděním odstartuje v sobotu 17. dubna domácí silniční sezona. Prvním závodem bude úvodní podnik ŠKODA Cupu – česká jarní klasika Brno – Velká Bíteš – Brno, která se pojede již po pětačtyřicáté. Tento tradiční závod se vrací do závodního kalendáře Českého svazu cyklistiky. Loňský ročník tradiční jednorázovky musel být zrušen kvůli epidemii koronaviru a ze stejného důvodu musel být letošní ročník přeložen z původního termínu 28. března na 17. dubna.

Pro letošní rok se Bíteš vrací ke svému původnímu formátu. Start a cíl bude na brněnském velodromu, v areálu Favoritu Brno. V posledních letech se start a cíl konal na náměstí ve Velké Bíteši, ale z důvodu nutnosti dodržení mnoha protiepidemických opatření včetně zabránění shlukování většího množství osob se pořadatelé rozhodli přemístit start na uzavřený areál brněnského velodromu. Pořadatelé a město Velká Bíteš v budoucnu počítají s návratem startu a cíle na Vysočinu. Závod měří 151 kilometrů a obsahuje pět vrchařských prémií.

Na startu se sejde kompletní česká špička včele s loňským Mistrem ČR v silniční cyklistice Adamem Ťoupalíkem (Elkov Kasper) nebo stříbrným medailistou loňského Mistrovství Evropy Pavlem Bittnerem (Development Team DSM). Po delší době si okusí chuť této jarní klasiky i olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý (ČS Accolade). Kromě českých závodníků nastoupí do početného startovního pole i zahraniční jezdci včetně těch, kteří si v minulosti ze závodu Brno-Velká Bíteš-Brno odvezli vítězství jako např. Polák Maciej Patersky, vítěz ročníku 2018 nebo Rakušan Riccardo Zoidl, který triumfoval už v roce 2012. Ve startovní listině je už přes 190 jmen. Díky výjimce Českého svazu cyklistiky je možné rozšířit celkový počet startujících na 200. 

Vzhledem k nedostatku závodů pro mládež na území ČR je v závodě umožněna účast českému reprezentačnímu týmu juniorů. Mladým závodníkům v současnosti kvůli pandemii koronaviru chybějí závodní příležitosti a účast na ŠKODA Cupu je pro ně příležitost se jak ukázat.    

„Pro mladé jezdce je dobré, že mohou startovat. Nemají moc závodů a start mezi seniory na Bíteši bude pro ně obrovská zkouška a také zkušenost. Pojede  devět závodníků Štěpán Telecký, Štěpán Široký, Daniel Sporysch, Jan Lukeš, Daniel Mráz, Pavel Novák,  Adam Seeman, Jakub Havrlant a Matyáš Kopecký,“ prozradil reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Pro kluky to bude obrovským přínosem. Je těžké jen trénovat a nezávodit hlavně na psychiku je to náročné,“ dodal.

Závod ŠKODA Cup 2021 Brno – Velká Bíteš – Brno startuje ve 12:00 a cíl se očekává mezi 15:20 a 16:00. 

Z průběhu závodu bude živý televizní přenos na webu ČT Sport a na hybridním kanálu ČT HbbTV. Na webu Českého svazu cyklistiky naleznete před závodem odkaz na vysílání. Přenos budou komentovat Michal Dusík s Markétou Svozilovou. Fotoreportáž ze závodu můžete sledovat na webu RoadCycling.cz. Pro zkvalitnění televizního přenosu se pořadatelé rozhodli financovat použití vírníku, který bude přinášet záběry ze vzduchu, a ještě více přiblíží českou závodní scénu divákům a fanouškům. 

Foto: Jan Brychta

Autor článku: Jakub Edr