DHI

Sehnal desátý na ME ve sjezdu

Sehnal desátý na ME ve sjezdu

Francouzské Les Menuires hostilo uplynulý týden mistrovství Evropy horských kol ve sjezdu všech kategoriích od nejmladších až po nejstarší závodníky a závodnice pod hlavičkou Evropské cyklistické unie UEC.

Závod se konal na typické francouzské trati, kdy se start nacházel v nadmořské výšce 2080 m a cíl 1810 m. První třetina tratě byla extrémně rychlá se třemi skoky, kdy musel organizátor po čtvrtečním tréninku jeden uzavřít vzhledem k těžkým pádům, které způsoboval boční vítr. Prostřední část se vyznačovala prudkými sklony v prašných hlubokých kolejích a skalnatými sekcemi. Finální pasáž se vyznačovala vysokým skokem přes cestu do rozbitého terénu a hlavně přírodním výskokem na extrémně rychlou pasáž po sjezdovce. Poslední výskok zvládali pouze ti nejlepší jezdci. Obrovskou výhodu měli především Francouzi, kteří na identické trati měli v nedávné době šampionát Francie a pořádají zde francouzský pohár.

Tento typ tratě v České republice není a bylo velice těžké pro naše jezdce najít recept na optimální jízdu. Organizátor navíc nebyl připraven na tak velké množství přihlášených účastníků, a proto se během tréninků tvořily velké fronty jak na lanovku, tak na startovní rampu. Z důvodu častých pádů a přistávání vrtulníku na trati, byl trénink často přerušen. Čekání na trénink navíc znepříjemňovalo úmorné vedro i v této nadmořské výšce. I přes velkou vzdálenost z ČR měl závod poměrně slušné zastoupení jak ze strany reprezentace pod hlavičkou ČSC, tak i ze strany srdcařů v masters kategoriích i nejmladších jezdců. 

V nejprestižnější kategorii mužů se po 5. místu v kvalifikaci podařilo Stanislavu Sehnalovi ve finále proniknout na 10. místo se ztrátou pouhých 3,89 s na vítězného Francouze AntoinaVidala. Druhý zástupce českých luhů Robin Novotný se po nepovedené kvalifikaci polepšil, nicméně ve finále měl na předním kole pomalý defekt, což ho limitovalo a obsadil 65. místo. V mužské juniorské kategorii si Ondřej Kolečík  po 12. místě ve kvalifikaci opět vybral svůj díl smůly letošní sezóny a s pomalým defektem zadní pneumatiky vybojoval 14. místo se ztrátou 10,92 s. Druhý juniorský zástupce prvoročák Kryštov Húšt vybojoval solidní 27.místo. V  kategorii U17 vybojoval 16. místo Štěpán Hurta a v kategorii U 15 21. místo Procházka Nicholas Martin. Jediná zástupkyně něžného pohlaví byla v kategorii U19 Karolína Kadlecová, která i přes pád v tréninku bojovala a skončila na 9. místě.

Jediné pódiové umístění nakonec získal nejstarší zástupce českého sjezdu Milan Suchomel, který i přes spadlý řetěz vybojoval 3.místo v kategorii 55-59. Touto cestou patří velký dík mechanikovi Tomáši Vosykovi za odvedenou práci v depu a Tomáši Slavíkovi za zapůjčení stanů.

Kompletní výsledky všech závodníků je možno nalézt na odkazu: https://www.uec.ch/resources/2023%20Events/downhill/lists/results.pdf

AUTOR: Milan Suchomel

FOTO: UEC

Autor článku: Admin