Silnice

Reprezentační tým juniorů má obrovský potenciál, říká Tomáš Konečný po soustředění

Reprezentační tým juniorů má obrovský potenciál, říká Tomáš Konečný po soustředění

Trenér české silniční reprezentace Tomáš Konečný má za sebou první reprezentační akci v roce 2022, kterou bylo dvoutýdenní soustředění s juniory v Chorvatsku. Část týmu absolvovala v dresu reprezentace i nedělní domácí klasiku Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš.

„Už dlouho říkám, že tato generace má obrovský potenciál a stojím si za tím. Kluci jsou ochotni tvrdě pracovat a věřím, že se to projeví v letošní sezoně, kdy nás v dresu reprezentace čeká spousta kvalitních startů proti tomu nejlepšímu, co juniorský peloton nabízí,“ řekl Tomáš Konečný.

Už příští víkend, od 8. do 10. dubna, pojede tým juniorů tříetapový závod v německém Cottbusu, pak jednorázovku v Itálii a hned v úvodu sezony také důležité závody v Česku: GP West Bohemia a především Závod míru juniorů od 5. do 8. května. „Program budou mít kluci hodně nabitý, je tam hodně Světových pohárů i dalších kvalitních závodů. Ale je to nutnost, protože jedině závodění se světovou špičkou je posune dál,“ přiznal trenér reprezentace.

S vybranými juniory absolvoval nedávno dvoutýdenní tréninkový blok v chorvatské Poreči. Zúčastnili se ho Milan Kadlec, Daniel Mráz, Štěpán Telecký, Martin Bárta, Jan Lukeš a Richard Kobr. Omluvili se Seman s Novákem, kteří závodí v Itálii. 

„Soustředění určitě splnilo svůj účel. Kluci jsou sehraná parta, vloni byli ještě prvoročáci a už spolu mají něco odjeto. Fungují hezky jako tým, mají velkou motivaci a v tréninku se hodně snažili. Spíš si sami chtěli přidávat,“ prozradil Konečný.

V Poreči v tu dobu pobývaly také týmy Favorit Brno, Mapei Merida Kaňkovský, Lawi Junior Team a Roman Kreuziger Cycling Academy. „Tak jsme kolikrát měli na trénink skupinu třeba 25 juniorů. Jezdili jsme i takové kontrolní časovky, abych kluky otestoval. A bylo vidět, že všichni mají obrovskou motivaci, aby za reprezentaci mohli startovat. To se týká i kluků, kteří třeba momentálně v nároďáku nejsou,“ řekl reprezentační trenér.

„Z mého pohledu šlo o klíčové soustředění před sezonou. Kromě tréninku byl prostor si sednout, probrat organizační věci. Jeden večer jsme zorganizovali online besedu se Zdeňkem Štybarem, který byl velmi ochotný a odpovídal klukům úplně na všechno. Jsem rád, že ty věci slyšeli i od jednoho z našich nejlepších profíků než jen od nás trenérů.“

Kadlec, Telecký, Mráz a Lukeš v neděli startovali na Bíteši, kde v dresu reprezentace doplnili dvojici Vacek, Kukrle, kteří kvůli sankcím na jejich tým Gazprom-RusVelo nemohli jinak závodit. 

„Vyšli jsme jim vstříc. Domluvili jsme se, že poskládáme reprezentační tým. Ostatní kluci z elity měli závody jinde, tak jsme dali šanci juniorům. Měli sice v tom termínu pohár mládeže, ale rozhodli jsme, že čtyřem reprezentantům dáme výjimku. V Chorvatsku jezdili i dlouhé tréninky a ukázali, že se ani té délky 160 kilometrů nemusí bát. Nakonec se to potvrdilo. Jeli aktivně a určitě je i tenhle start posune,“ dodal Konečný k Bíteši, kterou nakonec ovládl Mathias Vacek a Milan Kadlec skončil osmý.

Autor článku: Admin