Reprezentační tým juniorů má obrovský potenciál, říká Tomáš Konečný po soustředění

Trenér české silniční reprezentace Tomáš Konečný má za sebou první reprezentační akci v roce 2022, kterou bylo dvoutýdenní soustředění s juniory v Chorvatsku. Část týmu absolvovala v dresu reprezentace i nedělní domácí klasiku Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš.

„Už dlouho říkám, že tato generace má obrovský potenciál a stojím si za tím. Kluci jsou ochotni tvrdě pracovat a věřím, že se to projeví v letošní sezoně, kdy nás v dresu reprezentace čeká spousta kvalitních startů proti tomu nejlepšímu, co juniorský peloton nabízí,“ řekl Tomáš Konečný.

Už příští víkend, od 8. do 10. dubna, pojede tým juniorů tříetapový závod v německém Cottbusu, pak jednorázovku v Itálii a hned v úvodu sezony také důležité závody v Česku: GP West Bohemia a především Závod míru juniorů od 5. do 8. května. „Program budou mít kluci hodně nabitý, je tam hodně Světových pohárů i dalších kvalitních závodů. Ale je to nutnost, protože jedině závodění se světovou špičkou je posune dál,“ přiznal trenér reprezentace.

S vybranými juniory absolvoval nedávno dvoutýdenní tréninkový blok v chorvatské Poreči. Zúčastnili se ho Milan Kadlec, Daniel Mráz, Štěpán Telecký, Martin Bárta, Jan Lukeš a Richard Kobr. Omluvili se Seman s Novákem, kteří závodí v Itálii. 

„Soustředění určitě splnilo svůj účel. Kluci jsou sehraná parta, vloni byli ještě prvoročáci a už spolu mají něco odjeto. Fungují hezky jako tým, mají velkou motivaci a v tréninku se hodně snažili. Spíš si sami chtěli přidávat,“ prozradil Konečný.

V Poreči v tu dobu pobývaly také týmy Favorit Brno, Mapei Merida Kaňkovský, Lawi Junior Team a Roman Kreuziger Cycling Academy. „Tak jsme kolikrát měli na trénink skupinu třeba 25 juniorů. Jezdili jsme i takové kontrolní časovky, abych kluky otestoval. A bylo vidět, že všichni mají obrovskou motivaci, aby za reprezentaci mohli startovat. To se týká i kluků, kteří třeba momentálně v nároďáku nejsou,“ řekl reprezentační trenér.

„Z mého pohledu šlo o klíčové soustředění před sezonou. Kromě tréninku byl prostor si sednout, probrat organizační věci. Jeden večer jsme zorganizovali online besedu se Zdeňkem Štybarem, který byl velmi ochotný a odpovídal klukům úplně na všechno. Jsem rád, že ty věci slyšeli i od jednoho z našich nejlepších profíků než jen od nás trenérů.“

Kadlec, Telecký, Mráz a Lukeš v neděli startovali na Bíteši, kde v dresu reprezentace doplnili dvojici Vacek, Kukrle, kteří kvůli sankcím na jejich tým Gazprom-RusVelo nemohli jinak závodit. 

„Vyšli jsme jim vstříc. Domluvili jsme se, že poskládáme reprezentační tým. Ostatní kluci z elity měli závody jinde, tak jsme dali šanci juniorům. Měli sice v tom termínu pohár mládeže, ale rozhodli jsme, že čtyřem reprezentantům dáme výjimku. V Chorvatsku jezdili i dlouhé tréninky a ukázali, že se ani té délky 160 kilometrů nemusí bát. Nakonec se to potvrdilo. Jeli aktivně a určitě je i tenhle start posune,“ dodal Konečný k Bíteši, kterou nakonec ovládl Mathias Vacek a Milan Kadlec skončil osmý.

Autor článku: Admin