Silnice

Otruba a Kvasničková mistry republiky v časovce

Otruba a Kvasničková mistry republiky v časovce

Jakub Otruba (ATT Investments) a Eliška Kvasničková (SportRaces Cycling Team) získali ve slovenských Tlmačích tituly mistrů České republiky v časovce elitních kategorií při společném šampionátu ČR a SR.

Titul v kategorii mužů U23 vybojoval přesvědčivě Pavel Bittner z WorldTour týmu DSM, časovku juniorů suverénně ovládl Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) a nejlepší juniorkou byla Nela Kaňkovská (CC pave 76).

Otruba si na konto připsal první titul v elitní kategorii, když v minulosti už na domácím šampionátu dvakrát ovládl kategorii do 23 let a vlkoni byl mezi elitou třetí.

Jakub Otruba a jeho radost z mistrovského titulu.

Druhého Petra Kelemena ze švýcarského týmu Tudor porazil dnes na trase dlouhé 46 km o 23 vteřin. Třetí skončil Mathias Vacek (Trek-Segafredo), který by ještě mohl bojovat o zlato v kategorii U23, ale nechal se podle platných regulí tzv. ostaršit a odteď už bude závodit pouze v elitní kategorii. Včetně bojů na mistrovství světa či Evropy.

„Je to super, splnil se mi velký sen. Hodně to bolelo, ale teď převažuje radost,“ řekl pětadvacetiletý Otruba. S úmorným vedrem, které na Slovensku celý den panovalo, se dokázal dobře popasovat. „Horko mi vždycky dělá problém, proto jsem kvůli tomu trénoval i doma na ergometru. Vzal jsem si bundu a dlouhé kalhoty, abych si trochu zvykl na vedro, a určitě to pomohlo,“ prozradil český šampión.

Bárta na osmý titul nedosáhl

Sen o osmém časovkářském titulu nevyšel zkušenému Janu Bártovi (Elkov Kasper), který v osmatřiceti letech absolvuje poslední sezonu kariéry. Obsadil sedmé místo se ztrátou 2:15 min. na vítěze.

Jan Bárta na trati mistrovské časovky v Tlmačích.

První zlato z elity pro Kvasničkovou

Mezi ženami získala titul při premiéře v elitní kategorii osmnáctiletá cyklistka Eliška Kvasničková. Těsně druhá, o pouhé tři vteřiny, skončila Kristýna Burlová z belgické formace Lotto, třetí dojela obhájkyně stříbra Nikola Bajgerová.

Tři nejlepší ženy: zleva stříbrná Kristýna Burlová, mistryně republiky Eliška Kvasničková a majitelka bronzu Nikola Bajgerová.

Kvasničková získala před rokem domácí titul ještě coby juniorka, kvalitu v jízdě proti chronometru předvedla i na mistrovství světa v Austrálii, kde byla čtvrtá. K bronzu ji tenkrát chyběla sekunda. Dnes brala první český titul mezi ženami.

„Mám velikou radost. Bylo to hodně náročné i díky tomu vedru. Možná jsem trošku přepálila začátek, ale naštěstí jsem to zvládla a dopadlo to skvěle,“ uvedla Kvasničková.

Eliška Kvasničková si jede pro titul v časovce.

O víkendu pokračuje společný šampionát ČR a SR na Slovensku silničními závody. V sobotu jedou o tituly ženy, juniorky a junioři, v neděli pak mužská elita. „Svou roli určitě sehraje horko i ta délka. Profil není nijak těžký, tak to podle mě asi skončí hromadným sprintem. Ale stát se může spousta věcí,“ předvídal mistr republiky v časovce Otruba.

Výsledky časovek

Muži (46 km):1. Otruba (ATT Investments) 54:21, 2. Petr Kelemen (Tudor Pro Cycling Team) +23, 3. M. Vacek (Trek-Segafredo) +54, 4. Turek +1:27, 5. Jakoubek (oba ATT Investments) +1:59, 6. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) +2:09.

Ženy (23 km): 1. Kvasničková (SportRaces) 31:14, 2. Burlová (Lotto Dstny Ladies) +3 s, 3. Bajgerová (MAT Atom Deweloper Wrovlaw) +21, 4. Machačová (Dukla Praha) +1:04, 5. Slámová (Cyklotrenink) +1:28, 6. Ševčíková (Dukla Praha) +1:47.

Muži do 23 let (34,5 km): 1. P. Bittner (DSM) 41:46, 2. Řeha, 3. Telecký oba +1:10, 4. Přidal (vš. Elkov Kasper) +1:20, 5. Voltr (RRK Group Pierre baguette BE) +2:23.

Junioři (23 km): 1. Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) 27:57, 2. Král (Auto Eder) +59, 3. J. Bittner (Mapei Merida Kaňkovský) +1:03, 4. Rubeš (Expres CZ-Tufo Team Kolín) +1:34, 5. Bárta (Auto Eder) +1:40.

Juniorky (11,5 km): 1. N. Kaňkovská (CC pave 76) 16:15, 2. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +3, 3. Kovaříková (Ústecké centrum cyklistiky) +10, 4. Pittnerová (Mapei Merida Kaňkovský) +17, 5. E. Hanáková (Hanak sisters cycling academy) +20.

Autor článku: Jan Krůta