Silnice

Machačová všechny zaskočila, získala silniční titul

Machačová všechny zaskočila, získala silniční titul

Již sedmatřicetiletá Jarmila Machačová z Dukly Praha zaskočila samostatným únikem na společném šampionátu českých a slovenských cyklistů ve slovenských Tlmačích všechny své soupeřky a po zásluze vybojovala na trati dlouhé 96,7 kilometrů svůj další mistrovský titul, v silničním závodu s hromadným startem třetí, ale společně s těmi dráhovými jich má již třiapadesát. Juniorskou šampionkou se stala Adéla Pernická (Bike Pro Racing).

Na okruhu dlouhém 32,2 km, který ženy a juniorky absolvovaly třikrát, byly hned od startu naprosto nejaktivnější závodnice Dukly Praha, které rozhodně chtěly využít svoji početnou převahu. Hned na desátém kilometru odjela z pelotonu Barbora Němcová, ale ostatní ji příliš vepředu dlouho samotnou nenechaly a rychle ji sjely.

Ještě před nájezdem do druhého kola nastoupila její týmová kolegyně Kateřina Kohoutková, ovšem ani ona si žádný velký náskok nevybudovala. Za bufetem ještě ve shodném kole bylo opět celé startovní pole pohromadě.

To se již tempo zrychlilo, slabší závodnice začaly odpadávat. Třetí únik závodnic pražského celku již byl o něčem jiném. Do úniku se pustila velezkušená Jarmila Machačová a rychle si vybudovala náskok, před vjezdem do závěrečného kola činil půl minuty, ale všichni očekávali, že i ona bude dostižena. To se ale nestalo. Při nájezdu do občerstvovací zóny na ni peloton ztrácel tři minuty a to již bylo celkem jisté, že v cíli slavit bude ona. Páskou projela s velikým náskokem, stříbro vybojovala Kristýna Burlová (Lotto Dstny Laddies), bronz Nikola Bajgerová (MAT Atom Develiper Wroclaw), zatímco šampionka ze dvou předchozích let Tereza Neumanová (LIV Racing Teqfind) v hromadném spurtu neuspěla a musela se spokojit se čtvrtým místem.

„Taktiku jsme nijak pevnou neměly. Do spurtu byla určená Petra Ševčíková, ale hlavní bylo jet aktivně a chodit do úniků. Je to cyklistika, týmový sport. Měly jsme početní převahu a holky vidí, že to není o jednom úniku, bylo otázkou na kterou z nás to vyjde“ řekla v cíli Jarmila Machačová, která prý v titul uvěřila až v cílové rovince. „Uvěřila jsem až tak 500 metrů před cílem, protože stát se může leccos, třeba defekt.“

Loni na podzim je jí narodil syn Richard a toto je první titul jako maminky. „Je to úplně jiné. Užívám si obojí, jak závodění tak roli matky. Rozhodně to není takový stres. Ríšu vůbec nezanedbávám a když jsem na závodech, tak jej hlídá babička či děda a já mohu být v klidu,“ dodala.

Výsledky:

Ženy:

1. Machačová (Dukla Praha) 2:29:11, 2. Burlová (Lotto Dstny Laddies), 3. Bajgerová (MAT Atom Develiper Wroclaw), 4. Neumanová (LIV Racing Teqfind), 5. Ševčíková, 6. Zemanová (Brilon Racing Team MB) všechny +5:04.

Juniorky:

1. Pernická (Bike Pro Racing) 2:34:15, 2. Müllerová (TUFO Pardus Prostějov), 3. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) obě stejný čas.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha