Silnice

Mladíky čeká závod roku! Chceme být vidět, říká před I´Avenirem trenér Konečný

Mladíky čeká závod roku! Chceme být vidět, říká před I´Avenirem trenér Konečný

Od pátku 13. 8. do neděle 22. 8. čeká český reprezentační výběr U23 závod roku: slavný Tour de l´Avenir. Vloni se kvůli Covidu neuskutečnil, teď se jede jeho 57. ročník. Na startu bude celkem 174 cyklistů z 29 národních týmů. Trenér reprezentace týmu Tomáš Konečný veze do Francie hodně silný a vyrovnaný tým, který má šanci uspět na všech frontách. V barvách ČR budou startovat Mathias Vacek, Pavel Bittner, Jakub Ťoupalík, Jakub Bouček, Petr Kelemen a Tomáš Kopecký.

„Chceme být vidět, ideálně vyhrát etapu a pokusit se i o výsledek v celkovém pořadí. Kluci vědí, co je ve hře, úspěch na tomto závodě jim výrazně může ulehčit další cestu v jejich kariéře,“ říká Tomáš Konečný v rozhovoru pro náš web.

Tomáši, jaká je sestava, kterou do Francie vezeš?

V podstatně totožná s tou, jaká u nás jela Závod míru U23, jen Vojtu Řepu nahrazuje Tomáš Kopecký. V tuto chvíli je to to nejlepší, co u nás v U23 momentálně máme.

A na co tenhle tým má?

Máme lidi na všechny etapy. Na hromadné dojezdy Bittnera, do kopců hlavně Vacka, taky Boučka, klasikářské etapy by zase měly vyhovovat především trojici Ťoupalík, Kelemen, Kopecký. Půjdeme etapu po etapě. Za mě by bylo krásné, kdyby se nám povedlo nějakou etapu vyhrát a skončil v top 10 celkového pořadí. 

Tour de l´Avenir v posledních letech vyhrála taková jména jako Pogačar, Bernal nebo Gaudu. Je to závod, který otevírá cesty do nejvyšších pater cyklistiky?

Stoprocentně. Pro kluky této kategorie je to závod roku. Mohou se hodně ukázat a dát o sobě vědět. Je tam fantastická konkurence, etapy jsou vysílány živě na Eurosportu, pořádá ho firma A.S.O, která organizuje i Tour de France. Kdo na Aveniru uspěl, většinou to dotáhl hodně daleko a kluci samozřejmě vědí, co je ve hře. Jsme rádi, že tady vůbec můžeme startovat a vyjeli jsme si přímý postup.

Kdo bude hlavním lídrem naší sestavy?

Měl by to být Vacek, který formu hodně ladil právě k tomuto závodu. Ale je potřeba si uvědomit, že v kategorii U23 je teprve prvním rokem, stejně jako Bittner. Ťoupalík a Bouček jsou druhoročáci a Kelemen s Kopeckým jsou ve třiadvacítce třetím rokem. Celkově máme tedy hodně mladý tým, všichni kluci mohou jet Tour de l´Avenir ještě příští rok. To je dobrá vyhlídka.

Koho považuješ za největší favority?

Koukal jsem na startovku a je hodně nabitá. Nechybí tam Ital Zana, který letos vyhrál Závod míru U23 a teď i Sazka Tour, Nor Johannessen, vítěz dvou etap a celkově druhý muž Sazka Tour, skvělí budou určitě domácí Francouzi. Favoritů tady bude spousta a doufám, že s těmi nejlepšími dokážeme bojovat i my. Je to závod se vším všudy. Jsou tam extrémně těžké kopce, které se jezdí při Tour, časovka družstev, rovinaté etapy… Doufám, že se s tím popasujeme co nejlíp.

Foto: Jan Brychta
Foto: Jan Brychta
Foto: Jan Brychta

Autor článku: Jakub Edr