Silnice

Mathias Vacek vyhrál etapu v SAE

Mathias Vacek vyhrál etapu v SAE

První start v závodě elitní série WorldTour a hned etapové vítězství. Mathias Vacek, devatenáctiletý český talent z týmu Gazprom-RusVelo při závodě Kolem Spojených arabských emirátů ovládl spurt šesté etapy a raduje se z největšího úspěchu své krátké profesionální kariéry.

Juniorský mistr Evropy v časovce z roku 2020 byl v pětičlenné skupině uprchlíků, kteří se vydali do úniku krátce po startu 180 km dlouhé rovinaté trasy. V cílové rovince spurtovala o vítězství čtveřice jezdců a Vacek za sebe odsunul Francouze Paula Lapeiru a svého stájového kolegu Dmitrije Strachova a Alesaandra Tonelliho z Itálie, hlavní peloton s odstupem 15 vteřin, jemuž se navzdory zrychlení v závěru nepovedlo uprchlíky dostihnout, přivedl Belgičan Jasper Philipsen. Průběžné vedení v závodu uhájil Slovinec Tadej Pogačar.

„Pořád tomu nemůžu uvěřit. Náš tým tvrdě dřel a toto vítězství pro mne znamená hrozně moc,“ řekl Vacek. Český cyklista naposledy slavil etapové prvenství mezi cyklistickou světovou elitou v říjnu 2020, když se z etapového vavřínu v 19. etapě Gira d’Italia radoval Josef Černý.

V sobotu je na programu 148 km dlouhá vrchařská etapa, v níž Pogačar bude hájit čtyřvteřinový náskok před Italem Filippem Gannou, dalších deset sekund ztrácí Rus Alexandr Vlasov.

Výsledky:

6. etapa:

1. M. Vacek (ČR) 3:58:10 2. Lapeira (Fr.), 3. Strachov (Rus.) oba stejný čas, …42. Hirt, 99. Kukrle (oba ČR) oba +15.

Průběžné pořadí:

1. Pogačar (Slovin.) 22:18:02, 2. Ganna (It.) +4, 3. Vlasov (Rus.) +14, …17. Hirt +58, 43. M. Vacek +5:24, 52. Kukrle +6:10.

Foto: Facebook UAE Tour a Gazprom-RusVelo

Autor článku: Jaroslav Cícha