Silnice

Mathias Vacek: Je to největší úspěch mojí kariéry

Mathias Vacek: Je to největší úspěch mojí kariéry

Mathias Vacek z pro-kontinentálního týmu Gazprom-RusVelo jede na UAE Tour první WorldTour závod svojí kariéry. A v předposlední etapě se startem i cílem v Dubaji se mu po heroickém výkonu povedlo z úniku vybojovat senzační vítězství. „Je to určitě největší úspěch, něco neskutečného,“ řekl juniorský mistr Evropy v časovce z roku 2020 v rozhovoru pro web ČSC.

Mathiasi, jak se cítíte?

Pořád tomu nemůžu uvěřit, musím to teprve vstřebat. Vyhrát rovinatou etapu z úniku, který na tomhle závodě snad ještě nikdy do cíle nedojel, to je něco senzačního. Jsem moc rád, že se mi to povedlo.

Ve vedoucí šestičlenné skupině jste měli hned trojnásobné zastoupení. Nebyl to risk, jít v takové etapě do úniku?

My nevěřili tomu, že by mohl vydržet, ale Strachov má černý dres pro lídra sprinterské soutěže a chtěli jsme ho udržet. Proto jsme odjeli ve třech, aby zkusil vyhrát obě sprinterské prémie. To se povedlo. Myslel jsem, že nás brzy po druhé prémii balík dojede. Nějakých 100 kilometrů před cílem jsme měli k dobru jen minutu. Asi si byli jistí, že to lehce sjedou, tak nás ještě chvíli nechali. Ale jakmile jsme přijeli do města, byli jsme v menším počtu ve výhodě. Byly tam prudké zatáčky a jeli jsme totální doraz. Nakonec to dopadlo krásně.

Taktizovali jste v závěru hodně, když jsme byli v početní výhodě?

Vůbec. Posledních 15 kilometrů jsme jeli všichni, co to šlo, aby ten únik dojel do cíle. Bylo to tak vražedné tempo, že by se z toho ani nastoupit nedalo. Rozdali jsme si to na férovku a já si na ten sprint hodně věřil. 

Kam tenhle úspěch řadíte?

Je to víc než titul mistra Evropy, pro mě nejcennější výsledek kariéry. Sešla se tu skvělá konkurence. Hodně kluků z balíku bylo překvapených, že jsme ten únik dovezli až do cíle. Michael Kukrle to zkoušel už včera, ale bohužel mu to těsně nevyšlo, tak dneska měli všichni z týmu velikou radost.

Závod končí v sobotu, jaké máte plány na poslední etapu?

Jsou tam dvě sprinterské prémie, zase zkusíme únik, abychom udrželi černý dres. Ale možná nás po dnešku nebudou chtít nechat odjet… Uvidíme. Na konci je těžký kopec, kde asi budou bojovat o vítězství závodníci na celkové pořadí. 

Co vás čeká po UAE Tour?

Na dva týdny pojedu domů, potřebuju trochu odpočinout. No a pak mám v plánu krásné klasiky Milán-Torino a Milán-San Remo. Program máme fantastický, sezona pro mě začala skvěle a doufám, že to bude pokračovat.

Zaznamenali jste v pelotonu jako závodníci ruské stáje nějaké reakce v souvislosti s napadením Ukrajiny?

Něco samozřejmě přišlo, ale snažíme se to ignorovat. Jinak to ani nejde. My s tím jako tým nic společného nemáme. Sport a politika jsou dvě odlišné věci. Jsme hodně mezinárodní tým, máme základnu v Itálii…

Foto: Facebook UAE Tour a Gazprom-RusVelo

Autor článku: Jan Krůta