Silnice

Hirt ovládl závodu Kolem Ománu

Hirt ovládl závodu Kolem Ománu

Skvěle vstoupil do nové sezony český silničář Jan Hirt. Člen stáj Intermarché-Wanty-Gobert získal jeden z největších úspěchů své kariéry, když vyhrál šestietapový závod Kolem Ománu.  Jedenatřicetiletý jezdec předtím v létě 2016 celkově ovládl celkové pořadí závodu Kolem Rakouska.

Druhý za českým jezdcem skončil v Ománu v závodu druhé nejvyšší kategorie po World Tour Ital Fausto Masnada, dalších 16 sekund ztratil bývalý mistr světa Portugalec Rui Costa.

Již ve třetí etapě skončil Hirt druhý v etapě za Dánem Anthonem Charmigem, ve čtvrté přijel v první skupině na sedmém místě a základ k celkovému triumfu položil v pátém dějství, kdy po úniku v závěrečném dvoukilometrovém stoupání v pohoří Džebel Achdar v královské etapě zvítězil a oblékl se do červeného trikotu pro vedoucího muže závodu.

V poslední převážně rovinaté etapě Hirt odrazil všechny útoky soupeřů a obsadil bez časové ztráty 27. místo a bezpečně udržel minutový náskok před Masnadou, navíc v bodovací soutěži bral třetí místo, vyhrál ji Kolumbijec Fernando Gaviria, který ovládl i poslední spurt. Druhý Čech na startu Michela Kukrle z Gazprom-RusVelo skončil šestadvacátý.

Za celkové vítězství získal Hirt 200 bodů do světového žebříčku, za dvě umístění v etapách přidal bodů třicet což pro něj znamená posun z 386. pozice na 170. a z českých jezdců je tak nejvýše.

Konečné pořadí:

1.Hirt (ČR)  22:35:43, 2. Masnada (It.) +1:00, 3. Costa (Portug.) +1:16, 4. Gesbert (Fr.), 5. Charmig (Dán.) oba +1:18, 6. Vauquelin (Fr.) +1:38, …26. Kukrle (ČR) +9:33.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha