Silnice

Mathias Vacek ovládl na ME časovku juniorů

Mathias Vacek ovládl na ME časovku juniorů

Česká republika se může radovat ze zlata z evropského šampionátu na silnici. Nejcennější kov vybojoval v časovce juniorů v francouzském Plouay osmnáctiletý talent Mathias Vacek. Všechny kategorie jedou v Plouay časovku na trati o délce 25,6 kilometru a Vacek ji absolvoval v čase 32:39, druhý Němec Marco Brenner na něho ztratil čtyři sekundy. O dalších 14 sekund zpět zůstal Ital Lorenzo Milesi. Pavlovi Bittnerovi chybělo na bronz 52 sekund, obsadil sedmé místo.

Mezi muži U23 skončil Jakub Otruba devátý, z triumfu se radoval Nor Andreas Leknessund. Vysoko pomýšlel i Jakub Otruba, jemuž se ve čtvrtek v Mladé Boleslavi podařilo na mistrovství republiky završit domácí zlatý hattrick. Loni i předloni skončil v první desítce. Po čtvrtém místě z roku 2018 z Brna si ale i tentokrát lehce pohoršil. Na devátém místě zaostal za medailí o více než tři čtvrtě minuty. Leknessund vyhrál v čase 30:58 před Švýcarem Stefanem Bisseggerem a Ilanem van Wilderem z Belgie.

Ranní boje o medaile mezi juniorkami, které program šampionátu odstartovaly, opanovala Nizozemka Elise Uijenová, naše Kristýna Burlová byla čtrnáctá. Uijenová zajela čas 37:25, o minutu pomalejší byla Francouzka Maëva Squibanová, další takřka půlminutu ztratila bronzová Italka Carlotta Cipressiová. Burlová startovala mezi 24 juniorkami jako jediná Češka, na vítěznou Nizozemku měla manko téměř tři a půl minuty.

Ve třiadvacítce vyhrála Němka Hannah Ludwigová a tento závod se jel bez české účasti. Za vítěznou Ludwigovou zaostala o 25 sekund její krajanka Franziska Kochová, bronz získala Polka Marta Jaskulská.

Mathias Vacek byl považován za jednu z hlavních medailových nadějí v dvacetičlenném výběru reprezentačního trenéra Tomáše Konečného. A svou roli splnil dokonale. Před rokem na ME v nizozemském Alkmaaru dojel šestý v závodě s hromadným startem, tentokrát dosáhl životního úspěchu. „Bomba!“ okomentoval Konečný na facebookovém profilu Vackovo zlato. „Byla to hodně technická časovka s plno zatáčkami a neustále nahoru a dolu. Hned od startu ale Mathias nasadil skvělé tempo a bylo vidět, že nohy mu jedou. Rozhodovalo se v první polovině, kde to bylo více do kopce, na mezičase měl k dobru půl minuty a to jsem věděl, že to bude dobré,“ řekl Tomáš Konečný.

„Na tento závod jsem se připravoval celou sezonu, věděl jsem, že časovku mohu zajet dobře. Již když jsem si trať projížděl, tak se mi líbila profilem nahoru a dolu. Bylo to ale těžké, ovšem měl jsem dobré nohy a jsem strašně rád, že to vyšlo. Rozhodovalo se v první polovině, druhá byla již spíše ve sjezdu a tam se již toho moc nahnat nedalo. Soustředil jsem se na svoji jízdu a vyhovovalo mi, že nemusím čekat,“ řekl Mathias Vacek, kterého ještě čeká ve Francii závod s hromadným startem. „Pro hlavu je to zlato výborná motivace. Závod také nebude jednoduchý, není moc dlouhý a myslím, že se pojede rychle hned od startu a myslím, že můžu vyhrát i ten,“ dodal novopečený evropský šampion.

Výsledky:

Časovka (25,6 km):

Muži U23:

1. Leknessund (Nor.) 30:58, 2. Bissegger (Švýc.) +23, 3. van Wilder (Belg.) +28, 4. Pidcock (Brit.) +40, 5. Milan (It.) +56, 6. Hessman (Něm.) +1:01, …9. Otruba +1:16, 26. Petr Kelemen (oba ČR) +2:59.

Ženy U23:

1. Ludwigová 35:53, 2. Kochová (obě Něm.) +25, 3. Jaskulská (Pol.) +1:19, 4. Pirroneová (It.) +1:22, 5. Bossuytová (Beg.) +1:35, 6. Boogaardová (Niz.) +1:35.

Junioři:

1. M. Vacek (ČR) 32:39, 2. Marco Brenner (Něm.) +4, 3. Lorenzo Milesi (It.) +18, 4. Miholjevič (Chor.) +47, 5. Pesquera (Šp.) +53, 6. Kurtis (Est.) + 1:01, 7. Bittner (ČR) +1:10.

Juniorky:

1. Uijenová (Niz.) 37:25, Squibanová (Fr.) +1:01, 3. Cipresiová (It.) +1:28,…14. Burlová (ČR) +3:28.

FOTO Tomáš Konečný

Autor článku: Jaroslav Cícha