Silnice

Pro Ťoupalíka byl šampionát vrcholem domácí sezony

Pro Ťoupalíka byl šampionát vrcholem domácí sezony

Spokojený a šťastný byl po mistrovském závodu nový český silniční šampion Adam Ťoupalík. Jezdec stáje Elkov Kasper prodloužil vítěznou sérii svého týmu na tři. Před ním zvítězil Josef Černý a vloni František Sisr.

 „Určitě mám velikou radost. Byl to vrchol domácí sezony. Dokázali jsme uspět jako tým a já jsem přivedl ten závod do vítězného cíle, takže obrovská spokojenost, hlavně že titul zůstal v týmu,“ zářil čtyřiadvacetiletý mistr republiky, který byl již před závodem pasován na lídra Elkov Kasper.

„Trať byla profilově poměrně náročná, bylo to z kopce do kopce. Pořád se to natahovala, před nájezdem do kopců se neustále bojovalo o pozice. Po půlce závodu to kluci začali kontrolovat, seřadili se vepředu a začali sjíždět únik. My jsme měli výhodu, že tam byl Matěj (Zahálka), který tam odvedl neskutečnou práci a potom byl závěr na nás. Tím, že začalo pršet, tak to bylo malinko divoké i ty sjezdy hodně klouzaly. Jak jsme přijeli do města, tak se mírně začalo nastupovat, kluci to ale dokázali spojit a já jsem za to vzal na dlouhý spurt a vydrželo to až do pásky,“ popsal průběh závodu Adam Ťoupalík, který se pyšní i titulem českého cyklokrosového mistra z roku 2015.

Hned dnes již zamířil rodák z Tábora do Francie, kde v Plouay bude stát na startu mistrovství Evropy. „Nohy zatím nebolí, ale budou bolet zítra nebo večer,“ říkal po závodu. „Všichni to znají. Když začne pršet, tak si ve městě musíme dávat pozor, protože je tu spousta vylitého oleje z aut, kostky kloužou, takže si na to každá dával pozor. Viděl jsem pád jenom Juraje Sagana, ten šel v jedné vesnici k zemi, jinak jsme si ale dávali pozor, takže si myslím, v pohodě,“ připomněl déšť v závěru závodu.

K titulu mu výrazně pomohla týmová taktika. „Pro nás bylo důležité, aby byl někdo vepředu. Matěj Zahálka tam vydržel nejdéle a udělal, co měl. V závěru jsme si to už chtěli hlavně hlídat. Věděl jsem, že letos mám finiše docela dobré, ale nevěděl jsem, co Zdeněk Štybar. Zkusil jsem to jako první a dalo to, tak jsem spokojený. Beru to jako největší úspěch na silnici. Titul se řadí k profesionálním vítězstvím a věřím, že ještě nějaké přijdou,“ řekl Adam Toupalík, který prožil vydařený šampionát, když již předtím získal bronz v časovce. „Konkurence byla silná, na společný šampionát vždy ti nejlepší přijedou. Tentokrát tu nebyli jen Roman Kreuziger a Peťo Sagan, kteří museli kvůli období, co se teď děje, vynechat. Jsem rád, že ostatní přijeli a že jsme si takhle mohli zazávodit a vůbec, že se šampionát odjel,“ zdůraznil novopečený český mistr. „Každé podium je příjemné a počítá se. Ten pocit na pódiu je nezaměnitelný,“ přiznal.

A kdy se poprvé ukáže v akci v mistrovském trikotu? „Teď mě čeká mistrovství Evropy, kde povezu reprezentační dres. Takže asi za týden Kolem Maďarska. O dalších startech zatím úplně jasno nemá. „Září je ve velkých otaznících. Rozhodne se podle toho, jak na tom kdo bude. Máme tam ještě nějaký etapový závod v Rumunsku a závod Kolem Slovenska, ale tam ještě není nominace určená,“ pokračoval Adam Ťoupalík, který má v Elkov Kasper smlouvu na rok a titul by mu měl pomoci pro další. „Nevím jakou to má pro týmy ve světě váhu, ale myslím si, že nějaké výsledky letos mám,“ řekl a potvrdil, že by chtěl dále posouvat. „Pro to cyklistiku děláme. Každý se chce někam dostat, jsem mladý, takže kariéra je přede mnou, když se mi to někam podaří, tak budu rád,“ dodal Adam Ťoupalík.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha