Silnice

Královskou etapu ZMJ vyhrál Nizozemec Huising

Královskou etapu ZMJ vyhrál Nizozemec Huising

Nizozemský reprezentant Menno Huising se stal vítězem „královské“ etapy Závodu míru juniorů. Do německého Olbernhau přivedl čtyřčlennou skupinu, ve které byl i celkově druhý Němec Emil Herzog. Ten se díky tomu oblékl do žlutého trikotu lídra závodu, Pavel Novák je zatím šestý a ztrácí necelé dvě a půl minuty..

Předposlední závodní den 50. ročníku závodu pelotonu naservíroval nejdelší a nejnáročnější etapu z Teplic do saského Olbernhau dlouhou přes sto dvacet kilometrů. Cyklisté se museli porvat s těžkým profilem a trojicí vrchařských prémií na Cínovci, v Mníšku a Seiffenu. A právě v prvním stoupání se celé startovní pole začalo dělit.

Chvíli po něm se od hlavního pole oddělil právě Huising s Portugalcem Morgadou, ke kterým se následně přidal Nor Nordhagen a Herzog. Čtveřice si v závěru nic nedarovala, ale nakonec na cílovou rovinku přijela společně. Hlavní pole, které na šestém místě přivedl lídr závodu Lucemburčan Mathieu Kockelmann, přijelo do cíle se ztrátou téměř dvou minut. Kockelmann tak o vedoucí postavení přišel a klesnul na průběžnou čtvrtou příčku.

Letos podruhé druhý Emil Herzog měl nakonec v cíli důvod k radosti – oblékl se do žlutého trikotu lídra. „Dnešní etapa bolela. Byla velmi těžká. Nejprve jsem si prohlížel, kdo jak na tom je a chvíli vyčkával. Pak přišla chvíle, kdy jsem zaútočil také. Chtěl jsem vyhrát etapu, ale to nevyšlo, nicméně je z toho žlutý trikot, takže mnohem cennější trofej, kterou budu chtít udržet,“ řekl Emil Herzog.

Ve hlavní skupině byla také většina českých reprezentantů. V etapě byl nejúspěšnější třináctý Martin Bárta. Svěřenci trenéra Konečného jeli celou dobu velmi aktivně, v úniku ale chyběli a z českého týmu bylo cítit jisté zklamání. „Chtěli jsme víc. Celková síla toho mančaftu je výborná. Kluci jedou skvěle a podávají super výkon, který byl u některých až za hranicí jejich možností. Ale samozřejmě jsme chtěli útočit. Když odjížděl Herzog, tak to byla situace, kdy jsme tam měli být, ale nešlo to. Ujeli nám čtyři lidi, což pro Pavla Nováka byla škoda, jinak projev týmu je výborný. Musím kluky pochválit, ale s Pavlem jsme čekali, že zaútočí na pódium, všechny předpoklady k tomu byly, ale bohužel ta čtyřka dnes byla lepší. Chybělo přitom strašně málo,“ má smíšené pocity český reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Výsledky:

3. etapa (Teplice-Olbernhau, 121, 7 km):

1. Huising 3:05:19, 2. Herzog (Něm.), 3. Morgado (Port.), 4. Nordhagen (Nor.) všichni stejný čas, 5. Gruel (Fr.) +1:54, …13. Bárta +1:57, 17. Novák, 27. Mráz všichni stejný čas, 28. Přidal +4:17, 35. Kadlec +6:42, 55. Lukeš +14:59, Rich. Kobr nedokončil, elecký (všichni ČR) nenastoupil na start.

Průběžné pořadí:

1. Herzog 7:10:20, 2. Morgado +29, 3. Nordhagen +35, 4. Kockelmann (Luc.) +1:49, 5. Egholm (Dán.) +2:23, …6. Novák +2:25, 15. Bárta +3:07, 23. Mráz +3:42, 25. Přidal +5:53, 33. Kadlec +8:11, 56. Lukeš +24:12.

FOTO Patrik Pátek

Autor článku: Jaroslav Cícha