Silnice

Kadlec skončil druhý v etapě na ZMJ, celkově zvítězil Herzog (GER)

Kadlec skončil druhý v etapě na ZMJ, celkově zvítězil Herzog (GER)

Jen na italského cyklistu Federika Savinoa nestačil český reprezentant Milan Kadlec v poslední 4. etapě juniorského Závodu míru. V Terezíně se ale slavilo na několika frontách česká reprezentace první pódium májových etap a Němec Emil Herzog udržel žlutý trikot a stal se celkovým vítězem jubilejního 50. ročníku Závodu míru juniorů. Nejlepším domácím závodníkem je šestý Pavel Novák.

Poslední etapa Závodu míru juniorů nikdy nebývá procházka růžovou zahradou. Na cyklistický peloton čekalo posledních sto kilometrů a hlavně kvartet vrchařských prémií v Pohořanech nad Litoměřicemi. Už od startu v Terezíně střídal jeden nástup druhý. Na čele nikdy nechyběli domácí jezdci. Každý chtěl využít poslední možnost se předvést na jednom z nejprestižnějších juniorských podniků světa.

Herzog se do trikotu lídra oblékl po sobotní královské etapě. Do závěrečné etapy nastupoval s náskokem téměř půl minuty na druhého Portugalce Morgada. Závěrečný etapový atak ale soupeřům přece jen vyšel. O rozhodující únik se postarala česko-italská dvojice, která nastoupila při nájezdu do Litoměřic necelých deset kilometrů před cílem. Více sil v závěru měl ale nakonec Ital. „Loni jsem dojel třetí, letos druhý, škoda, že tu při takové tendenci nebudu příští rok,“ usmál se stříbrný Kadlec, kterého sledoval otec. „No já myslím, že radost jsem mu udělal. Dojeli jsme do cíle ve dvou a já prostě dojel druhý. To vítězství nám tady chybělo, ale jako tým jsme fungovali skvěle. Závod míru je nejprestižnější závod v Česku, takže jsem rád, že jsem si užil i to stříbro,“ uzavřel český reprezentant.

Výsledky:

4. etapa (Terezín, 66,4 km):

1. Savino (It.) 2:18:21, 2. Kadlec (ČR) stejný čas, 3. Pajur (Est.), 4. van Mechelen (Belg.), 5. Stolič (Srb.), …7. Mráz, 35. Novák, 39. Přidal všichni +4, 60. Bárta +1:57, 64. Lukeš (všichni ČR) +2:55.

Konečné pořadí:

1. Herzog (GER) 9:28:45, 2. Morgado (Port.) +29, 3. Nordhagen (Nor.) +35, 4. Kockelmann (Luc.) +1:49, 5. Egholm (Dán.) +2:23, 6. Novák +2:25, …21. Mráz +3:42, 23. Bárta +5:00, 24. Přidal +5:53, 30. Kadlec +8:01, 57. Lukeš +27:03.

FOTO Patrik Pátek

Autor článku: Jaroslav Cícha