Silnice

Královskou etapu GRACIE vyhrála Zanettiová

Královskou etapu GRACIE vyhrála Zanettiová

Druhá etapa závodu Gracia Orlová byla nejtěžší z celého 35. ročníku. 100 kilometrů dlouhý závod vedl přes vrcholy Pustevny, Bumbálka, Soláň a Pindula. Průběžně druhá Jenny Rissvedsová dokázala po útoku na Soláni utrhnout vedoucí Dominiku Wlodarczykovou, ale sólový únik až do cíle nedotáhla. Ve spurtu elitní skupiny byla nejrychlejší Švýcarka Linda Zanettiová.

Královská etapa Gracie byla nabitá akcí. Hned po startu byly připraveny dvě rychlostní prémie. Na první v Lichnově zabodovala Jenny Rissvedsová, která snížila ztrátu ve virtuálním celkovém pořadí na Dominiku Wlodarczykovou na 5 sekund, ale Polka kontrovala o několik kilometrů dále na prémii u Cyklosportu Prašivka. Prémii vyhrála, získala tři bonusové sekundy a navýšila vedení na 8 sekund. 

Za rychlostní prémií už peloton začal stoupat na první vrchařskou prémii Pustevny. Tempa pelotonu se ujala Rissvedsová a startovní pole se potrhalo na několik skupin. V té vedoucí se udrželo 17 cyklistek, včetně Češky Denisy Slámové (RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol), které se podařilo prémii vyhrát a připsala si 10 bodů do vrchařské soutěže.

Společně se Slámovou se vpředu udržela také Kristýna Zemanová (Brilon) a ve sjezdu do Horní Bečvy si do první skupiny dojela také Eliška Kvasničková (Brilon). Vedoucí skupina postupně narůstala a zezadu se přibližovala další početná skupina. Na druhé vrchařské prémii Bumbálka si Slámová dojela pro druhé místo a 8 bodů, čímž se posunul do čela vrchařské soutěže. 

Rissvedsová dostala Polku pod tlak 

V následujícím sjezdu se dvě skupiny spojily a vznikl peloton 60 závodnic. Favoritky se hlídaly, ale také šetřily síly na poslední dvě vrchařské prémie a případné útoky. A jeden velký útok opravdu přišel už na začátku výjezdu na Soláň. Rissvedsová nastoupila a udržela se jí pouze Wlodarczyková. 

Jenže i pro Polku to byl příliš těžký úkol a po chvíli odpadla a nechala Švédku na čele samotnou. Peloton byl roztrhaný na několik skupin, vpředu si Rissvedsová dojela pro první místo na prémii, zatímco Wlodarczykovou dojela skupina osmi soupeřek. Slámová byla na prémii třetí a udělala důležitý krok k zelenému trikotu. V další skupině pracovala na čele Zemanová, rozdíly mezi skupinami nebyly velké. 

Za vedoucí Rissvedsovou se vytvořila skupina čtyř pronásledovatelek, kterou tvořily Wlodarczyková, Nizozemka Femke de Vriesová (GT Krush Rebellease) a dvě závodnice týmu UAE, Švýcarka Linda Zanettiová a Ukrajinka Julija Birjukovová. 

Do cíle zbývalo 25 kilometrů a Rissvedsová se rozhodla počkat na skupinu a nesnažila se udržet malý náskok. Ještě před poslední vrchařskou prémií Pindula se nechala dostihnout a nová pětičlenná skupina pokračovala na čele závodu. Jednotlivé závodnice a skupiny za vedoucí pěticí se sjely do jednoho pelotonu a přibližovaly se.

Ve výjezdu na Pindulu byl rozdíl mezi první a druhou skupinou jen pár sekund, Rissvedsová proto zaútočila a aspoň trochu navýšila náskok první skupiny. Ve sjezdu do Frenštátu pod Radhoštěm a na rovině před cílovým Lichnovem se pěti cyklistkám podařilo udržet malý náskok a společně najížděly do cílové rovinky. 

Ve spurtu byla nejrychlejší jedenadvacetiletá Zanettiová, která porazila druhou Wlodarczykovou a třetí Rissvedsovou. Polce se tak podařilo udržet žlutý dres s náskokem 9 sekund před Zanettiovou a 10 sekund před Rissvedsovou. 

Udržela také vedení bodovací soutěže, zatímco pro dres nejlepší vrchařky si došla Slámová. Pokud se úřadující mistryni republiky v časovce podaří celou Gracii dokončit, zelený dres převezme i na konci etapového závodu a bude vyhlášena vítězkou soutěže, protože ve zbývajících etapách už nejsou žádné horské prémie. 

Autor článku: Admin