Silnice

Dominika Wlodarczyková zvítězila v první etapě Gracia Orlová

Dominika Wlodarczyková zvítězila v první etapě Gracia Orlová

Poslední stovky metrů rozhodly o vítězce první etapy 35. ročníku závodu Gracia Orlová. Nejlepší byla favoritka Dominika Wlodarczyková, která porazila švédské úderné duo Jenny Rissvedsovou a Emilii Fahlinovou.

Průběh úvodní etapy z Orlové do Štramberku se podobal předchozím ročníkům Gracie. V náročné etapě s několika stoupáními převzaly kontrolu nejsilnější týmy a uhlídaly peloton pohromadě až do cílového stoupání na kostkách. Zde byla nejlepší dvaadvacetiletá Polka, čtvrtá v konečném pořadí loňského ročníku Gracie. 

Závodnice neměly mnoho odvahy vydávat se do dlouhých úniků, ale početný peloton 143 cyklistek se natahoval a trhal v mnoha krátkých výjezdech na 104 kilometrech trati. Práci na čele pelotonu odváděl v úvodu závodu především tým Fenix-Deceuninck, na vrchařských prémiích však byla nejaktivnější Malwina Mulová z týmu MAT Atom Deweloper.

Mulová si svými útoky na vrchařských prémiích vysloužila nejen zelený trikot pro nejlepší vrchařku, ale taky puntíkovaný dres pro nejaktivnější závodnici. Celky MAT Atom Deweloper, Fenix-Deceuninck a UAE Development se pohybovaly většinu závodu na čele pelotonu, přední pozice si dobře hlídala i Jenny Rissvedsová. Švédská reprezentantka před rokem obsadila konečné druhé místo a byla jednou z favoritek klasikářského dojezdu.

Peloton se na trati několikrát potrhal, ale pokaždé se většina závodnic dokázala vrátit zpět. Před technicky složitým a fyzicky těžkým dojezdem ve Štramberku převzala tempo pelotonu polská sestava MAT Atom Deweloper. Před rokem se cyklistkám v růžovo-bílých dresech podařilo dovézt Agnieszku Skalniak-Sójkovou k etapovému triumfu a povedlo se to i letos s další závodnicí.

Dominika Wlodarczyková byla na dlažebních kostkách pod věží Trúba nejvýbušnější a nechala za sebou Švédky Jenny Rissvedsovou a Emilii Fahlinovou. Třetí Fahlinová má na Gracii skvělé vzpomínky, v roce 2018 vyhrála celkově a přidala i tři etapy, včetně dojezdu do Štramberku. Po pěti letech je zpět a opět v dobré formě.

Wlodarczyková se po prvním letošním vítězství rozplakala štěstím. V cíli objala týmové kolegyně, včetně Češky Nikoly Bajgerové, které měly velký podíl na jejím triumfu. Oblékla si také žlutý dres pro vedoucí závodnici celkového pořadí. Trikot bude hájit už v páteční královské horské etapě v Beskydech.

Autor článku: Admin