Silnice

Kelemen třetí v etapě na Aveniru, žlutý dres mu o vteřinu utekl

Kelemen třetí v etapě na Aveniru, žlutý dres mu o vteřinu utekl

Česká reprezentace mužů do 23 let se na závodě Tour de l´Avenirpoprvé prosadila na pódium. V nedělní třetí etapě obsadil Petr Kelemen třetí místo a průběžně je druhý. Žlutý dres vedoucího jezdce mu utekl o pouhou vteřinu. 

Kelemen zhruba 20 km před cílem etapy nastoupil spolu s Francouzem Labrossem a Dánem Holmem Jörgensenem. Těsný náskok udrželi až do cíle, Kelemen bral třetí příčku. „Měl jsem strach, že nás dojedou, bylo to o kousek. Tak jsem na pětistovce začal spurtovat z prvního místa. Sice jsem byl třetí, ale taky nás mohli dojet a mohl jsem skončit patnáctý. Pořád je to třetí místo v etapě na Aveniru, malé Tour de France,“ řekl Kelemen.

„Měli jsem i štěstí na dobrou skupinu, protože v té trojici všichni jeli a poctivě jsme se střídali,“ dodal český reprezentant.

Hodně ho však mrzelo, že se po etapě neoblékl do žlutého dresu. Rozhodčí mu dali vteřinovou ztrátu na první dva borce a díky ní je průběžně těsně druhý. „To je velká škoda. Bylo by super mít žluťáka, ale ještě není všem dnům koncem a budeme bojovat dál,“ slíbil Kelemen.

„Žluťák byl hodně blízko, tak to zamrzí. Kdyby Petr dostal čas vítěze, vede. Nejsou tu bonifikace a při stejném čase se sčítají umístění v etapách, která má lepší než Francouz Labrosse,“ uvedl trenér reprezentace Tomáš Konečný. „Ale Petr zaslouží velkou pochvalu. Předvedl výborný výkon,“ chválil svého svěřence.

Kelemen tak skvěle navázal na sedmé místo Mathiase Vacka ze sobotní etapy. „Je vidět, že i když tu nemáme spurtéra, tak se kluci dokážou prosadit. Jsou opravdu silní, jezdí aktivně a tu výkonnost mají,“ řekl Konečný.

Výsledky 3. etapy (Civray-La Trimouille, 153,7km): 1. HolmJörgensen (Dán.) 3:27:02, 2. Labrosse (Fr.) stejný čas, 3. Kelemen(ČR) -1 s, 4. Vadic, 5. Grégoire (oba Fr.), … 60. M. Vacek, 64. J. Ťoupalík, 70. Řeha, 73. K. Vacek, 85. Kopecký (vš. ČR), vš. -4.

Průběžné pořadí: 1. Labrosse 9:19:18, 2. Kelemen -1, 3. Waerenskjold (Nor.) -3, 4. van Unden (Niz.), 5. Watson (Btit.), … 37. Ťoupalík, 45. K. Vacek, 47. Řeha, 48. M. Vacek, 68. Kopeckývšichni -4 s.

Autor článku: Jan Krůta