Silnice

Jenny Rissvedsová vyhrála královskou 2. etapu Gracie

Jenny Rissvedsová vyhrála královskou 2. etapu Gracie

V nejtěžší etapě závodu Gracia Orlová zvítězila Švédka Jenny Rissveds. Bývalá olympijská vítězka v závodě horských kol byla nejlepší ve spurtu čelní skupiny a je také novou vedoucí závodnicí o jedinou sekundu před Agnieszkou Skalniak-Sójkovou.

Na závodnice čekaly hned čtyři vrchařské prémie a očekávalo se dělení pelotonu na malé skupiny. Nejdříve se však spurtovalo na dvou rychlostních prémiích. Na první byla nejrychlejší Polka Karolina Karasiewiczová a na druhé z úniku Anna Růžičková z Dukly Praha.

Po této prémii už se začalo stoupat směrem na Pustevny. Nejtěžší stoupání dne prověřilo všehcny závodnice. Brzký únik byl rychle zlikvidován a na vrchol Pusteven společně vyjela skupina 13 nejlepších vrchařek.

Rakušanka Carina Schrempf, držitelka zeleného dresu pro vedoucí závodnici vrchařské soutěže, si dojela pro všechny body a navýšila průběžné vedení. Ve vedoucí skupině nechyběly ani největší favoritky, vítězka 1. etapy Agnieszka Skalniak-Sójka, průběžně druhá Jenny Rissvedsová a třetí Henrietta Colborneová. 

Na druhé vrchařské prémii z čelní skupiny zaútočila Rakušanka Carina Schrempfová se Švédkou Julií Bergstromovou a Polkou Dominikou Wlodarczykowou, týmovou kolegyní vedoucí závodnice. Schrempfová si dojela pro další bpdy na prémii a trojice si vytvořila náskok až 1:45.

Další překážkou bylo stoupání Soláň. Zde už začaly závodit i největší favoritky. Rissvedsová a Skalniak-Sójková nastoupily z druhé skupiny a velmi rychle se dotáhly dopředu. Zareagovat musela i Henrietta Colborneová a skupina se rozrostla na šest jmen.

Schrempfová vyhrála vrchařskou prémii i na Soláni a opět navýšila vedení v soutěži o zelený dres. Ve sjezdu však ztratila kontakt s vedoucí skupinou a byla dostižena druhou skupinou. Schrempfová, její kolegyně z rakouského národního týmu Schweinbergerová, dále Nizozemka De Vriesová, Švédka Soderqvistová a Belgičanka Michielsová společně dojely vedoucí pětici a rozšířily první skupinu na deset jmen.

Situace byla pro všechny favoritky poměrně výhodná, protože Skalniak-Sójková měla k ruce Wlodarczykovou, Rissvedsová Bergstromovou a Soderqvistovou, Colborneová Femke de Vriesovou a Schrempfová krajanku Schweinbergerovou.

V posledním stoupání Pindula se pokusila uniknout pouze Wlodarczyková, ale nedostala prostor. Prémii vyhrála Schrempfová a potvrdila naprostou dominanci ve vrchařské soutěži. Michielsová a De Vriesová odpadly, ale ve sjezdu a na rovině před cílem se dokázaly vrátit dopředu.

Skupina taktizovala a před spurtem o vítězství se nikomu nechtělo udávat tempo, proto se zezadu přiblížily další závodnice a skupinu rozšířily.

Přesto se nakonec rozhodlo mezi favoritkami. Švédka Rissvedsová byla nejrychlejší a porazila Polku Skalniak-Sójkovou. Na třetím místě dojela Schweinbergerová.

Rissvedsová si došla i pro žlutý trikot, díky zisku dvou bonifikačních sekund na 1. rychlostní prémii v Lichnově. Třetí zde byla žlutá Polka a proto obě závodnice před víkendovými etapami dělí pouze jediná sekunda.

Rissvedsová vede také bodovací soutěž, dres do třetí etapy oblékne Skalniak-Sójková. Zelený dres si dnes pojistila Carina Schrempfová a vede také soutěž aktivity, ve které se sčítají body na všech prémiích rychlostních i vrchařských. 

Autor článku: Admin